BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Bota

Zbulohen dokumentet sekrete të Putinit, si do pushtohej Ukraina deri në gusht dhe cili ishte skenari: Planifikoi të merrte nën kontroll...

Zbulohen dokumentet sekrete të Putinit, si do pushtohej Ukraina deri

Detaje të reja janë zbardhur nga instituti britanik i mbrojtjes dhe sigurisë ku është bërë e mundur zbulimi i planit të para-pushtimit të Moskës për Ukrainën, bazuar në dokumentet e nënshkruara nga Vladimir Putin, sipas skynews.

Rusia kishte planifikuar të pushtonte Ukrainën për 10 ditë dhe ta aneksonte atë deri në gusht të këtij viti, tha Instituti Mbretëror i Shërbimeve të Bashkuara për Studimet e Mbrojtjes dhe Sigurisë (RUSI).

Sipas burimeve, vetëm një grup i vogël zyrtarësh rusë ishin në dijeni të shkallës së plotë të planeve. Ai tha se edhe nënkryetarët brenda ushtrisë ruse nuk ishin në dijeni të planit për të pushtuar Ukrainën deri disa ditë para fillimit të pushtimit, dhe njësitë ushtarake taktike nuk morën urdhra vetëm disa orë para pushtimit.

Sipas dokumentave, Rusia planifikonte të merrte në kontroll termocentralet e Ukrainës, bankën qendrore dhe parlamentin dhe se shërbimet speciale ruse kishin për detyrë të vrisnin udhëheqësit ukrainas.

Rusia planifikoi të përdorte njësitë ajrore bjelloruse për të marrë në kontroll termocentralet bërthamore Rivne dhe Khmelnytsky. Plani i Rusisë ishte të merrte në kontroll termocentralet bërthamore të Ukrainës me qëllim që të strehoheshin trupat ruse, të kishin kontroll mbi sistemin energjetik të vendit.

Rusia planifikoi të fillonte pushtimin me një “fushatë masive raketash dhe sulmesh ajrore” kundër objektivave ushtarake ukrainase, tha RUSI. Ai shtoi se Moska nuk do të synojë infrastrukturën kritike si termocentralet dhe hekurudhat, sepse këto ishin kyçe për planet e saj për të pushtuar vendin.

Regjimi rus i kundërzbulimit kishte përpiluar lista të disa ukrainasve, sipas RUSI.

Ata u ndanë në katër kategori:

-Ata që duhet të frikësohen dhe shtypen

-Personat me të cilët mund të bashkëpunonin

Rusia thuhet gjithashtu se planifikoi bashkëpunimin e detyruar të guvernatorëve rajonalë dhe autoriteteve lokale.

Më të lexuarat