BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Bota

Zelensky i frikësuar për karrigen e presidentit, ja rivali që ai po kërkon ta “spastrojë” nga radhët e ushtrisë

Zelensky i frikësuar për karrigen e presidentit, ja rivali që ai

Në 29 nëntori, në rubrikat e “The Economist” u fol hapur për një konflikt në lidhje me marrëdhëniet midis presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, dhe shefit të shtabit të ushtrisë, Valerii Zaluzhny. Në orët e fundit, disa informacione sfondi janë shfaqur në Ukrainska Pravda. Në veçanti, burimet me të cilat foli gazeta ukrainase folën për ekzistencën e kanaleve paralele të komunikimit midis Zelensky dhe degëve të ushtrisë. Në këtë mënyrë, presidenti do të anashkalonte vetë Zaluzhny, me këtë të fundit gjithnjë e më anash dhe me gjithnjë e më pak hapësirë ??veprimi.Thelbi i çështjes përfaqësohet nga ato që, sipas shefit të shtabit, do të ishin ndërhyrje reale në terren nga Zelensky. Presidenti ukrainas, siç raporton Ukrainska Pravda, do të kishte kanale të drejtpërdrejta komunikimi me disa anëtarë të rëndësishëm të forcave të armatosura. Duke filluar me komandantin e forcave tokësore, Alexander Syrsky, dhe forcat ajrore Nikolai Oleshchuk . Nuk është hera e parë që flitet për konflikte mes presidentit dhe komandantit të përgjithshëm. Kjo mund të shihet edhe nga deklaratat e fundit të bëra nga të dy në lidhje me kundërsulmin. Sipas komandantit të ushtrisë, veprimi i Kievit ka arritur në një ngërç. Për presidentin, megjithatë, kundërofensiva mund dhe duhet të vazhdojë edhe sepse ai ka përjashtuar çdo lloj negocimi me rusët. Zaluzhny, duke u ndjerë i anashkaluar, aktualisht është i paqartë për rolin e tij. Rreziku i menjëhershëm mund të jetë ai i konfuzionit të fortë brenda ushtrisë. "Nëse dikush në ushtri do të përfshihet në politikë - deklaroi Zelensky më 21 nëntor - ai nuk duhet të përfshihet në luftë." Një mesazh ??tepër i qartë, për shefin e  kabinetit.