BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Bota

Zgjedhjet presidenciale në Rusi po afrohen, “tunden themelet” e Kremlinit, Vladimir Putin nis asgjësimin e kandidatëve, ja kush është rivalja e vetmja e carit rus

Zgjedhjet presidenciale në Rusi po afrohen, “tunden themelet” e

Duke mos çuditur askënd, sundimtari rus për një kohë të gjatë, Vladimir Putin njoftoi se do të garojë në zgjedhjet presidenciale ruse të vitit të ardhshëm. Presidenti rus Vladimir Putin njoftoi dje gjatë ceremonisë së ndarjes së çmimeve në Kremlin se do të kandidojë për zgjedhjet presidenciale në mars 2024, njoftuan agjencitë kryesore të lajmeve ruse. Siç raporton agjencia “RIA Novosti”, Putin i tha luftëtarit në Ukrainë, Artyom Joga, se do të kandidojë për mandatin e radhës  presidencial. Më herët dje, Kremlini njoftoi se "shumë njerëz" po i bëjnë thirrje presidentit Vladimir Putin që të kandidojë për një mandat të ri në zgjedhjet e marsit, por se presidenti do të shpallë vendimin e tij "kur ta gjykojë të përshtatshme". Komisioni Qendror i Zgjedhjeve rus njoftoi po ashtu dje se zgjedhjet presidenciale do të mbahen për herë të parë në tre ditë, nga 15 deri më 17 mars.

Zgjedhjet në mars

Vëzhguesit dhe kundërshtarët theksojnë se zgjedhjet ruse janë ende të shënuara me parregullsi, dhe zgjatja e votimit për disa ditë e bën më të lehtë manipulimin e fletëvotimeve, pasi ato nuk do të numërohen në ditën kur futen në kuti, siç shkruan AFP. Votimi për disa ditë u prezantua nga autoritetet ruse si një mënyrë për të reduktuar rrezikun e përhapjes së infeksionit gjatë pandemisë Covid-19, por kjo risi u ruajt në periudhën pas pandemisë gjatë zgjedhjeve kombëtare dhe provinciale. Putin do të mbajë konferencën e tij vjetore për shtyp më 14 dhjetor dhe besohet se do të jetë sërish në garë. Gjashtë burime i thanë Reuters në nëntor se 71-vjeçari Putin kishte vendosur të kandidonte për një mandat tjetër gjashtëvjeçar dhe mund të qëndronte në pushtet të paktën deri në vitin 2030.

Misteri për Navalny

Pavarësisht se politikani më i famshëm opozitar Navalny u burgos, ai vazhdon të jetë një armik i rrezikshëm për Putinin. Ndaj duket se sërish presidenti rus ka një plan për “asgjësimin” e tij, që mesa duket ka filluar ta zbatojë që tani.Kundërshtari kryesor politik i Vladimir Putin duket se është "zhdukur për tre ditë ", sipas zëdhënëses së tij, Kira Yarmysh, e cila gjithashtu thotë se nuk e di se ku ndodhet. Avokatët e Navalny, i cili thuhet se pësoi një incident të rëndë shëndetësor javën e kaluar, thuhet se iu refuzua hyrja në burg. "Jeta e Navalny është në rrezik të madh". tha ekipi i tij i Fondacionit Kundër Korrupsionit. E gjithë kjo ndërkohë që në Rusi janë shfaqur tabela rrugore që përmbajnë urime për Vitin e Ri, në dukje të padëmshme, por në realitet secila me një kod QR që lidhet me faqen e internetit "Rusia pa Putin", një mesazh politik në funksion të zgjedhjeve presidenciale të marsit të ardhshëm për këdo që nuk ka ndërmend të votojë për presidentin aktual.

Rivalja e vetme

Ndërkohë, ish-gazetarja Katarina Duntsova, 40 vjeç, e cila mbron përfundimin e luftës në Ukrainë, ka shpallur kandidaturën. “The Times” e Londrës e paraqet atë si një avokate pak të njohur dhe nënë të divorcuar të tre fëmijëve që dëshiron t'i japë fund luftimeve në Ukrainë dhe të lirojë të burgosurit politikë. Navalny u kërkoi mbështetësve të tij të votojnë për çdo kundërshtar në mënyrë që të dobësojë ndikimin e Putinit. Katarina Duntsova hyn në fushatë me sloganin "Rikthe të ardhmen në vendin tonë". Ajo deklaroi se nëse bëhet presidente, paratë do t'i shpenzojë për përmirësimin e kushteve të jetesës, në vend të tankeve të reja. Ish-gazetarja e televizionit rajonal Duntsova jeton në Rzhev, 350 kilometra larg Moskës, ku është anëtare e këshillit të qytetit që nga viti 2019. Ajo tha për “Times” se ka frikë, sepse është e vetëdijshme se kritikët më të zëshëm të Putinit janë vrarë, burgosur ose dëbuar në mërgim. “Megjithatë, frika nuk duhet të mbizotërojë”, thotë ajo. Nëse zgjidhet, ajo do të bëjë gjithçka për të siguruar që paqja të vijë në Ukrainë sa më shpejt të jetë e mundur. Por ai hedh poshtë akuzat se të gjithë rusët janë fajtorë për luftën. “Rusia nuk është Putin dhe Putin nuk është Rusi. Unë nuk jam përkrahës i fajit kolektiv”, thekson ai. Mbështetësit e saj e këshilluan të mos jepte shumë intervista për mediat e huaja, në mënyrë që autoritetet të mos e sulmonin si “agjente të huaj”.