BREAKING NEWS

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD, demokratët rrezikojnë sanksione, Ambasada Amerikane deklaratë “bombë”, të kenë kujdes personat që shoqërohen me Sali Berishën dhe familjen e tij

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD,
x
BREAKING NEWS

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i lartë i SHBA zbarkon në Tiranë më 20 qershor, Joe Biden zgjat “emergjencë kombëtare” për të zhdukur korrupsionin në Shqipëri, zbardhet dokumenti që fundos familjen “Berisha”, sekuestrim pasurie për...

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i
x
BREAKING NEWS

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që do të fundosë Ilir Metën në SPAK, Kreshnik Spahiu zbulon detaje nga përgjimi që nëse merret seriozisht nga autoritetet mund të hapë “Kutinë e Pandorës” në politikë

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që
x
BREAKING NEWS

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti i shtetit për shkak të vjedhjeve dhe keqmenaxhimit, Spitali Amerikan zero investime në pajisje dhe përdor mjekët e spitaleve publike, qeveria asnjë kontroll

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti
x
BREAKING NEWS

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në nr.2 i qeverisë dhe ministre e tenderave në Shqipëri, ja detajet e forta që zbardhi media greke për bashkëpunëtoren e Ramës, nga “festa” me 50 milionë eurot që i ka borxh kompanisë “Acto...

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në
x
BREAKING NEWS

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po heton prokurori Sotir Kllapi, në skaner pronat dhe llogaritë bankare, nga tërheqja e 20 mijë euro në vitin 2008, lejet për ndërtime, vila në Gjirin e Lalzit, deri te mobilimi dhe misteri i...

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po
x
BREAKING NEWS

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e fundit e pyetjeve të tij në SPAK, ja provat që e kanë fundosur, juristi Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e
x
BREAKING NEWS

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur, Myslym Murrizi zbulon se çfarë po ndodh brenda opozitës dhe tregon "recetën" që do të rrëzojë Edi Ramën nga pushteti

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur,
x

Bota

Zhduken mbi 600 plumba, Kim Jong Un bën lëvizjen urgjente, ja vendimi ekstrem që merr udhëheqësi

Zhduken mbi 600 plumba, Kim Jong Un bën lëvizjen urgjente, ja vendimi

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, ka izoluar një qytet të tërë pas zhdukjes së 653 plumbave gjatë një tërheqjeje ushtarake, Autoritetet e vendit kanë kontrolluar shtëpi më shtëpi në qytetin e Hyesan, i cili ka një popullsi prej rreth 200,000 njerëz, për gjetjen e tyre.

‘Qyteti do të jetë në izolim derisa të gjenden të gjithë plumbat”, thuhet në një njoftim të autoriteteve të vendit.

Plumbat u raportuan të zhdukura më 7 mars, kur ushtarët e Ushtrisë Popullore Koreane po tërhiqeshin nga zona përreth qytetit, e cila shtrihet në kufirin me Kinën.

Ata ishin vendosur atje në vitin 2020 për të zbatuar mbylljen e kufijve në fillim të pandemisë Covid-19.

“Ata u tërhoqën plotësisht midis 25 shkurtit dhe 10 marsit, por po zhvillohet një hetim i gjerë për shkak të humbjes së plumbave gjatë tërheqjes,” tha një nga banorët e Ryanggang.

Kur ndodhi, ushtarët nuk e raportuan fillimisht ngjarjen, por u përpoqën të gjenin vetë plumbat e humbur, sipas burimit.

“Por kur plumbat e humbur nuk u gjetën, ata njoftuan banorët dhe filluan një kërkim rigoroz”, tha ai.

Policia dhe ushtria nisën një hetim, mbyllën të gjithë qytetin dhe filluan të kontrollonin shtëpi më shtëpi, tha burimi. Banorët kishin pritur me padurim tërheqjen e ushtrisë nga zona, por gjatë hetimit ata do të kenë edhe më pak liri lëvizjeje, tha për RFA një zyrtar i provincës Ryanggang, i cili kërkoi ruajtjen e anonimitetit për të folur lirshëm.

“Javën e kaluar, u dhanë urdhra fabrikave, fermave, grupeve sociale dhe njësive të vëzhgimit të lagjeve në provincë për të bashkëpunuar me hetimin e lidhur me municionet,” tha zyrtari.

Banorët janë të frikësuar se nuk do të gjendet një zgjidhje, me autoritetet që pritet të fajësojnë këdo që mund të jetë i pafajshëm. Disa banorë thonë se autoritetet po nxisin mundësinë  e një konfrontimi të ashpër ushtarak midis Veriut dhe Jugut, madje pretendojnë se Jugu po provokon luftë”, tha zyrtari.

“Për shkak se ky incident ka ndodhur në një kohë tensionesh, banorët po vëzhgojnë me vëmendje se si do të përfundojë hetimi.

Të hënën, Koreja e Veriut lëshoi ??dy raketa balistike me rreze të shkurtër veprimi, tha ushtria e Koresë së Jugut, e fundit në një mori testesh të armëve që Pheniani thotë se janë në përgjigje të stërvitjeve të mbrojtjes SHBA-Kore e Jugut.

Më të lexuarat