BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Ekonomia

Certifikimi i produkteve tipike, Denaj: Prodhuesit, tarifë zero për 5 vitet e para

Certifikimi i produkteve tipike, Denaj: Prodhuesit, tarifë zero për 5

Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Anila Denaj, tha se për 5 vitet e para, asnjë prodhues që dëshiron të certifikojë produktin e tij tipik, nuk do të paguajë tarifë.

Produktet tipike “Made in Albania” janë specialitetet tradicionale të të parëve, të pandryshuara deri në ditën e sotme. Certifikimi i tyre si specialitete tradicionale të garantuara, me tregues gjeografikë apo produkte të origjinës, i bën këto prodhime asete të çmuara të kuzhinës dhe ofertës turistike shqiptare.

Duke marrë fjalën në seancën plenare të Kuvendit, Denaj foli për mbështetjen adresuar sektori të bujqësisë dhe fermerëve.

Konkretisht tha ajo, “së bashku me përfaqësues të FAO-s së fundi mundësuam një proces të ri për të luftuar sëmundjet e gështenjës, që është pasuri kombëtare dhe produkt prej të cilit përfitojnë të ardhura ekonomike, një pjesë e konsiderueshme e familjeve në Tropojë por dhe zona e Dukagjinit, Reçit në Malësinë e Madhe”.

“Lufta biologjike për mbrojtjen e gështenjës nga sëmundjet, është një metodë e re, ndryshe nga ajo me pesticide që përdorej më parë. Ne e mbështesim luftën biologjike në bujqësi dhe për këtë qëllim këtë vit, kemi zeruar TVSH-në për të gjitha insektet”, tha Denaj.

Sipas saj, Shqipëria zotëron pyllin më të madh të gështenjave në Ballkan, me sipërfaqe 10000 hektarë, 30% e të cilit ndodhet në Tropojë.

Duke u ndalur në disa aspekte kryesore të punës në dikasterin që ajo drejton, Denaj, theksoi se “në MBZHR po punojmë që të gjitha institucionet të vënë në jetë një plan masash për përmirësime të ndjeshme institucionale”.

Duke qenë të vetëdijshëm, vijoi ajo, për problematikat ekzistuese me fokus edhe disa procese në AZHBR si dhe një riformatim i metotodologjisë për inspektimet me bazë risku për AKU-në, jemi të bindur që kemi hedhur themelet për adresimin e problemeve dhe forcimin e institucioneve tona.

“Në kuadrin e integrimit po shikojmë përafrimin e legjislacionit me BE. Sot ne kemi çuar përpara proceset digjitale ku 95% e këtyre shërbime kryhen online pa kosto. Sot 19 shërbime ofrohen online për fermerët dhe jemi në përgatitjen edhe të 25 shërbimeve të tjera, teksa i kemi kursyer prodhuesve të bujqësisë 600 ditë pune me ofrimin e shërbimeve online”, tha Denaj.