BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali Berishës, Ilir Metës dhe Edi Ramës, SHBA del në krah të Altin Dumanit, kërkon distancim të opozitës nga “non-grata” dhe jep mesazhin e fortë se keqqeverisja e korrupsioni duhen luftuar

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën “gropën” Ilir Metës dhe Monikës, roli i nënës së Kryemadhit dhe vëllait Drini që mori 360 milionë lekë nga SGS, 2 njerëzit që hapën dosjet e ish-presidentit në SPAK me kallëzimet që bënë nxjerrin faktet t...

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i mbyllin dyert, Monika Kryemadhi sulmon bashkëshortin si shërbëtor të Edi Ramës

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho flet pa “doreza”, ja detajet nga sëmundja e vjetër e Ilir Metës, manovrat e tij me përjashtimin e Monika Kryemadhit dhe prapaskenat e forta që po ndodhin brenda ish-LSI, nga largimi i bashkëpunëtores së tyre të kasafortave, te shkërmoqja ...

Spartak Braho flet pa “doreza”, ja detajet nga sëmundja e
x
BREAKING NEWS

Gjyqtari që i dha PD Sali Berishës para vetingut, ja pasuria e “çmendur” e Agron Zhukrit, si u bë milioner nga gruaja e tij që nuk i justifikon dot të gjitha të ardhurat e saj me pagat dhe aktivitetin privat, zbardhen “flamujt e kuq” në KPK...

Gjyqtari që i dha PD Sali Berishës para vetingut, ja pasuria e
x
BREAKING NEWS

Lajme shumë të mira për pensionistët, ja çfarë po përgatitet me skemën e re të pensioneve, nga indeksimi, kompensimet, ndryshimet në fshat dhe qytet dhe deri tek kontributet për të vetëpunësuarit në bujqësi

Lajme shumë të mira për pensionistët, ja çfarë
x
BREAKING NEWS

Nuk ndalet Ilir Meta, vijon kërcënimet ndaj kreut të SPAK: Do t’i qepem Dumanit brez pas brezi, nëse është trim le të...

Nuk ndalet Ilir Meta, vijon kërcënimet ndaj kreut të SPAK: Do
x
BREAKING NEWS

Ja pse Europa ka mbyllur dyert e arratisjes së Metës dhe Kryemadhit, dosja e tyre e “e zezë” e pastrimit të parave drejt fundit të hetimeve, Altin Dumani dhe Sotir Kllapi po bëjnë gati fletë-arrestet, zbardhen provat dhe dëshmitarët që kanë plasur “bom...

Ja pse Europa ka mbyllur dyert e arratisjes së Metës dhe Kryemadhit,
x

Ekonomia

Civici: Mbështetje financiare në rritje për agroturizmin

Civici: Mbështetje financiare në rritje për agroturizmin

Turizmi dhe agroturizmi në Shqipëri kanë tërhequr numër të ndjeshëm të turistëve vendas dhe të huaj gjatë 5 viteve të fundit, ku vetëm gjatë vitit 2023, sipas INSTAT, ky sektor pati një rritje të ardhurash me 30%. Zëvendësministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Enio Civici u shpreh se, lehtësitë fiskale dhe instrumentet mbështetës që ka adresuar qeveria për agroturizmin, synojnë ta çojnë më përpara këtë sektor. Në një prononcim për ATSH-në, Civici tha se mbështetja financiare për agroturizmin ka ardhur në rritje. Sipas tij, në vitin 2021 ka qenë 3.1 miliardë lekë, në 2022, u financuan 5.1 miliardë lekë, në 2023 ishte 5.2 miliardë lekë dhe në vitin 2024 do të ketë shumë më e lartë. Sipas tij, për të nxitur zhvillimin e këtij sektori, në bashkëpunim edhe me ekspertët e huaj, është hartuar strategjia për agroturizmin, një dokument që do të ndihmojë dhe lehtësojë të gjithë sipërmarrësit e këtij sektori. “Strategjia bazohet në dy drejtime kryesore: gjithëpërfshirje dhe diversifikim”, u shpreh ai. “Gjithëpërfshirje në kontekstin e njerëzve të cilët do të vetëpunësohen dhe diversifikim pra gratë dhe të rinjtë të cilët janë kryesisht ata që vuajnë më shumë punësimin në zonat rurale dhe diversifikim në kontekstin e shërbimeve që do të afrohen”, theksoi Civici.

 

Më të lexuarat