BREAKING NEWS

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet hapur, nga dënimi i Sali Berishës, burgosja e Fredi Belerit, te arratisja e Arben Ahmetajt dhe hetimet e SPAK ndaj Ilir Beqajt, ja çfarë pritet të ndodhë me dosjet “përvëluese”

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani i Ramiz Alisë për të rrëzuar bustin e Enver Hoxhës, si i liruan në fshehtësi bulonat, infiltrimi i Berishës dhe roli i Hekuran Isait, shumica e studentëve të dhjetorit ’90 ...

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani
x
BREAKING NEWS

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të Enver Hoxhës rrëfen të pathënat: Ja çfarë ndodhi më 20 shkurt 1991, nga telefonata alarmante e Adil Çarçanit për zhdukjen e videos, roli i Sali Berishës, Ramizit, Nexhmijes, infiltrimi i sigurimsa...

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të
x
BREAKING NEWS

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës, kryebashkiaku Erion Veliaj reagon për herë të parë dhe tregon si qëndron e vërteta, i cilëson sulmet e tij shpifje dhe i kërkon të bëhet burrë e të përballet me drejtësinë

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës,
x
BREAKING NEWS

Edi Rama dhe Belinda Balluku përfundojnë në SPAK për aferën e inceneratorëve dhe rrugën Korçë-Ersekë, zbardhet dosja e PD zyrtare me provat “përvëluese”

Edi Rama dhe Belinda Balluku përfundojnë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

Thellohen hetimet për Koncesionin e Sterilizimit, SPAK pyet për dy orë Ogerta Manastirliun, nga ndryshimi i kontratës koncesionare, te rritja e kostos në mënyrë abuzive për buxhetin e shtetit, ja vendimet që mund ta fundosin

Thellohen hetimet për Koncesionin e Sterilizimit, SPAK pyet për dy
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ja pse Blinken erdhi në Tiranë dhe arsyet pse refuzoi të takojë opozitën, baza e Kuçovës investim amerikan dhe mesazh për Moskën

Kreshnik Spahiu: Ja pse Blinken erdhi në Tiranë dhe arsyet pse refuzoi
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Amerikanët investuan te Sali Berisha, ja e vërteta tronditëse që mësuan kur e futën në skaner pas vitit ’94, nga përplasja me senatorët e SHBA, te akuzat për luftë civile në 1997 dhe të gjitha mesazhet e fshehta të Blinken nga vizita në Tir...

Frrok Çupi: Amerikanët investuan te Sali Berisha, ja e vërteta
x

Ekonomia

Denaj: Afrim me standardet e BE, do të realizojmë 100 % kadastrën e tokës për fermerët

Denaj: Afrim me standardet e BE, do të realizojmë 100 % kadastrën

Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Anila Denaj, gjatë punimeve të Kongresit të PS-së, foli për objektivat për zhvillimin e sektorit bujqësor drejt Shqipërisë 2030.

Duke u ndalur te dixhitalizimi, ministrja theksoi se me 23 mijë klikime të regjistruara tani çdo fermer merr çdo informacion në kohë reale për tregjet e çmimet e prodhimeve.

“Kemi realizuar 100 % kadastrën e vreshtit dhe kemi realizuar 57 % atë të ullirit. Në 2030 angazhim për afrimin me BE-në, por edhe për bujqit e fermerët është realizimi i kadastrës së tokës 100 %”, theksoi ajo.

Denaj bëri të ditur se javës që vjen disbursohen fondet e fundit për skemën e naftës, ku për herë të parë këtë vit 65 mijë fermerë dhe bujq që kanë aplikuar e marrin të plotë skemën.

Objektivi i radhës, sipas ministres, është një skemë që kalon fragmentarizimin. “Dhe këtu bashkimi i operatorëve është postulat”, theksoi ajo.

Duke folur për agroturizmin, Denaj tha se është transformuar mënyra si zhvillohet ekonomia e vogël bujqësore.

“Një agroturizëm ka marrëdhënie të drejtpërdrejt me 20 familje, ka 11 ha tokë të angazhuar dhe 9 punonjës të drejtpërdrejt ku 70 % menaxhohen nga gratë. Kjo tregon zhvillim të qëndrueshëm përfshirës të të gjitha shtresave”, tha ajo.

Ministrja theksoi se prioritet mbetet realizimi i prodhimit “Made in Albania”.

“Ne flasim për eksporte 1 miliard, por falë 10 milionë turistëve deri në fund të vitit ne kemi tejkaluar eksportet me konsumin e brendshëm me 1.5 herë. Kur të arrijmë në 20 milionë turistë në vitin 2030 ne tejkalojmë eksportet tona me 1 miliard dollarë dhe prodhimin e brendshëm me 1.8 miliardë dollarë në 2030”, shtoi Denaj.