BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Ekonomia

Eksperti i njohur i ekonomisë, Fatos Çoçoli zbardh formulën që do të përdorë qeveria për të rritur pagën nga 1 korriku, kategoritë që përfitojnë dhe sa do të jetë shtesa

Eksperti i njohur i ekonomisë, Fatos Çoçoli zbardh

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli ka qartësuar panoramën e kakofonisë së rritjes së pagave në administratën shtetërore ku prej korrikut të këtij viti që paga mesatare të arrij në nivelin e 900 mijë lekë të vjetra. Çoçoli deklaron për gazetën “SOT”, se në referim të ndryshimit të pagës do të merret në konsideratë intervali i rrogave të mesme, pra në nivele 660 mijë lekë të vjetra vitin e kaluar kishim pagën minimale me idenë që të shkonte 900 mijë rroga për korrikun që do të shkojë të këtij viti.

-Çfarë formule do të përdor qeveria për rritjen e pagës nga 1 korriku ku ka deklaruar se paga minimale do të jetë 900 mijë lekë, ku nëse unë si punonjës në administratë kam pagën 500 mijë lekë, si do të arrihet deri në 900 mijë lekë?

E drejtë, qasja është e tillë më shumë sesa një formulë matematikore, është menduar që për intervalin e atyre që quhen në administratë, por jo vetëm në se sektorin shtetëror por edhe në atë privat, intervali i rrogave të mesme, pra në nivele 660 mijë lekë të vjetra vitin e kaluar kishim pagën minimale me idenë që të shkonte 900 mijë rroga për korrikun që do të shkojë të këtij viti. Ideja është që pagat qe quhen para mesatare rreth 100 mijë lekë apo 10 mijë lekë të reja më pak në pjesën e ulët dhe në pjesën e lartë, pagë mesatare mund të konsiderohet 10 mijë lekë të reja më shumë se 66 mijë lekëshi. Pra, është patur ky pikë referimi apo le të themi si x brenda një formule matematikore si ndryshueshmëri. Le të themi që intervali plus apo minus nga 10 mijë lekëve të reja, mund të përbëj atë kontingjent të ekspertëve, të administratës publike, të përgjegjësve të sektorit dhe me radhë që mund të konsideron me pagë të mesme në të gjitha strukturat e administratës publike. Kjo ka sjellë referencën e pagës mesatare neto, 90 mijë lekë të reja për në korrik. Me këtë nivel të pagës synohet të shkohet në këto intervale, le të themi pagat në shtet nga 56 mijë lekë të vjetra deri në 10 mijë lekëshin e mbi 66 mijë lekë të vjetra që shkon deri në 77 mijë lekë. Këto mendohet që do të sillen në nivelin e 99 mijë lekëve, mënyrë që paga mesatare të kap këtë tavan. Ndërsa kriteret që janë ndjekur, e para do të jetë rritje jo e përgjegjësve apo e drejtorëve pasi mendohet se kanë patur një rritje vitin e kaluar por do të ketë rritje pagash për nivelin e mesëm për t’i çuar rreth intervalit 900 mijë lekë të reja. Pra mund të themi që pagën 90-100 mijë lekë të reja do ta ketë specialisti i administratës publike në nivel të administratës qendrore. Më shumë do ta ketë niveli i ekspertëve dhe specialistëve të bashkive. Sepse ne e dimë që ka një disnivel mes pagave mesatare te strukturat qendrore të administratës publike në Ministri, Drejtori të Përgjithshme, duke përfshirë edhe ushtrinë, policinë, forcat e rendit dhe strukturat e tjera të administratës. Ajo që kishte ngelur pak më mbrapa me rritjen e pagave nga viti  i kaluar, është administrata e 61 bashkive të vendit. Edhe ajo administratë për këtë periudhë deri në korrik që do të nis efekti do të vijnë rrogat me një shtim më të madh derisa të kap intervalin 76-96 apo 106 lekë të vjetra në muaj. Kjo është ideja që të vërtiten në nivel mesatar rritja e pagave, e pastaj duke u shumëzuar niveli më i ulët i kësaj page të mesme me nivelin më të lartë.

-Rama gjatë vizitës me shqiptarët në Milano tha se 421 mijë shqiptarë do të përfitojnë nga marrëveshja e lidhur me Italinë për pensionet e përbashkëta, si e komentoni këtë deklaratë apo thjesht një propagande për zgjedhjet 2025?

Nuk e gjykoj propagandë për një arsye të thjeshtë, shteti italian nuk është në propagandën tonë në lëvizjen lobuese për të fituar pikë nga vendi ynë. Shteti italian kuptohet se ka bërë veprimin e duhet, shumë të vonuar pasi komunikimet në nivele ministrish kanë vite që diskutohen, por ka bërë veprimin më të drejtë edhe pse ky kushton. Por është një kosto e moralshme për shtetin italian, së pari bëhet fjalë për të gjithë shqiptarët që kanë qenë me dokumente të rregullta kur kanë punuar dhe kur janë kontraktuar me një kontratë të rregullt punësimi në shtetin italian, iu lind e drejta e përfitimit të kontributit shoqëror në mënyrë që të llogaritet pensioni i pjesshëm apo i plotë.