BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Ekonomia

Euro në pikiatë, gazetarja e njohur zbardh prapaskenat: Në vitin 2023 u konvertuan 12 miliardë euro në Shqipëri!

Euro në pikiatë, gazetarja e njohur zbardh prapaskenat: Në vitin

Gazetarja Ola Xama, ka qenë e ftuar në emisionin "Të Paekspozuarit", ku ka folur për mbiçmimin e lekut dhe rënien e vazhdueshme të euros në vendin tonë. 

Xama shpjegoi se në vendin tonë janë konvertuar për vitin 2023, rreth 12 miliardë euro, shifër kjo e dyfishuar nga viti 2015, kur janë konvertuar rreth 6.5 miliardë euro. 

"Kemi parë një mbiçmim të monedhës vendase që nga viti 2015, që koiçidon edhe me dukurinë e kanabizimit dhe deri më sot. Të gjitha shkaqet lidhen me tregun vendas në Shqipëri, prandaj quhet rritje e monedhës kombëtare dhe jo nënçmim i euros.

Përse ka shumë euro në qarkullim? Janë disa që thonë se vijnë nga emigrantët, turistët, borxhi në monedhë euro.

Flukset e këmbimeve gjatë vitit 2023 kanë qënë shumë të larta dhe të pashpjegueshme me faktorët fondamentalë.

Mesatarja historike e konvertimit të euros, ka qenë 5 miliardë euro në vit. Që nga viti 2016 shohim që është rritur në 6.5 miliard dhe në vitin 2023 papritur shohim 12 miliardë euro të konvertuara.

Pra që nga viti 2016 kemi dyfishim. Kjo është rreth 50% e GDP. 

Konvertimet e fluksit të dollarit kanë qenë rreth 2 miliardë, por tani kanë shkuar në 3 miliardë dollarë në vitin 2023. Edhe flukset e dollarit janë në rritje. Ne kemi rritur edhe shkëmbimet e dollarit me vendet e Amerikës Latine. Kemi rritje të investimeve nga Ekuadori.

Edhe për paund kemi dyfishim të konvertimit nga viti 2019 deri në 2023. Këto janë më shumë para cash sepse paundi konvertohet më shumë në pikat e shkëmbimit", tha ndër të tjera Xama. 

Më të lexuarat