BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x
BREAKING NEWS

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi Rama ndërroi Damir Fazlliçin e Sali Berishës me manjatin e “Shoqërisë të Hapur”

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi
x
BREAKING NEWS

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të tjera për Portin e Durrësit, ja gjobat që do të paguajnë shqiptarët për kapriçot e Edi Ramës, gazetari italian fut në “zgrip” kryeministrin

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të
x
BREAKING NEWS

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë në “rrjetën” e SPAK, gazetari i njohur zbardh prapaskenat dhe tregon kush po e bllokon arrestimin e Ilir Metës, ja faktet që implikojnë Sali Berishën në vrasjet e “21 janarit”

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë
x

Ekonomia

Fermerët në mëshirë të fatit, dyfishohet çmimi i vajit të ullirit, ja sa është vlera për litër në fabrikë

Fermerët në mëshirë të fatit, dyfishohet çmimi i

Të bëhesh faktor për tregje me popullsi dhjetra herë më të mëdha se Shqipëria, është mision gati i pamundur, por të konkurrosh me çmimin dhe cilësinë mund të jetë një sfidë e arritshme, jo vetëm në letër por edhe në realitet.

Sot çmimi për litër në fabrikë ka arritur në 800 lekë, ndërsa qeveria duhet të ndikojë për të disiplinuar tregun e për të konkurruar me fqinjët.

Eksperti i bujqësisë Ilir Pilku nënvizoi në se për të dalur në tregje ndërkombëtare nevojiten një sërë standardesh.

“Për t’u bërë faktor në tregje duhet të plotësojmë një sërë standardesh. Kjo është një nga çështjet që nuk po avancojmë me marketingun, që do të thotë një paketim cilësor dhe brendim të çertifikuar. Po ashtu, duhet të dimë se 50% e ullishtarisë në Shqipëri e kemi organike, pra është një vlerë e shtuar në produktin final dhe kuptohet që tregjet ndërkombëtare kanë kërkesë ndaj këtij produkti”, tha ai.

Rritjen e kërkesës dhe çmimit e evidentoi dhe prodhuesi i vajit të ullirit, Marin Suli.

“Këtë vit, është rritur kërkesa që pa filluar vjelja e ullinjve dhe e ka çuar vajin me çmim 700-800 lekë, çka do të thotë se në treg do të dalë me 1200 lekë/litri. Ky është një aspekt që qeveria të ndërhyjë dhe të mbrojë prodhuesit dhe tregun e brendshëm”.

Ndërkohë prodhuesi i vajit të ullirit Tauland Shehu u shpreh: “Në qoftë se shteti i ndihmon edhe me subvencione, si tek nafta si tek plehrat, mbledhja, do  ketë interes dhe do të jetë punë me pastër. Edhe ne nuk duam të vijnë me thasë, por të pajisen me arka do të jetë gjë e mirë”.