BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x
BREAKING NEWS

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça eksportoi të dhënat e sistemit TIMS, Karamuço zbardh detajet e fundit, futen në lojë edhe amerikanët

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x

Ekonomia

Hapen fondet për fermerët, nga nesër nisin aplikimet për subvencione

Hapen fondet për fermerët, nga nesër nisin aplikimet për

Fermerët mund të aplikojnë për fonde duke nisur nga kjo e martë. Qeveria ka miratuar buxhet 55 milionë dollarë, dhe do t’i ndajë sipas kritereve që ka caktuar.

Aplikimet e fermerëve për Skemën Kombëtare të mbështetjes së Bujqësisë për 2024 do të nisin më 27 mars 2024.

Buxheti këtë vit është 55 milionë dollarë dhe do të shpërndahet për afro 90 mijë fermerë, nëse këta të fundit aplikojnë.

Skema parashikon mbështetjen për lopët në vlerën 10 000 lekë për kokë, për tufa mbi 10 krerë në fermë. 

Së dyti, bagëtitë e imta me mbështetje 1200 lekë për kokë, për tufa mbi 100 krerë për fermë. Mbështetja do të ndahet edhe për bletarinë në vlerën 1000 lekë për zgjua, ku bletërritësi duhet të ketë të paktën 50 zgjoje.

Po ashtu, perimet, luleshtrydhet dhe rrushi në tavolina do të paguhen 200 mijë lekë për hektarë, nëse ferma ka sipërfaqe të paktën 1 hektarë.

Nga kjo e martë, ministria e bujqësisë do të presë kërkesat edhe për rimbursimin e naftës, ku në vend të karburantit falas, fermerët do të marrin para në llogari bankare.