BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x
BREAKING NEWS

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi Rama ndërroi Damir Fazlliçin e Sali Berishës me manjatin e “Shoqërisë të Hapur”

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi
x
BREAKING NEWS

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të tjera për Portin e Durrësit, ja gjobat që do të paguajnë shqiptarët për kapriçot e Edi Ramës, gazetari italian fut në “zgrip” kryeministrin

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të
x
BREAKING NEWS

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë në “rrjetën” e SPAK, gazetari i njohur zbardh prapaskenat dhe tregon kush po e bllokon arrestimin e Ilir Metës, ja faktet që implikojnë Sali Berishën në vrasjet e “21 janarit”

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë
x

Ekonomia

Ibrahimaj: Ndërkombëtarizimi i bizneseve shqiptare, rruga drejt së ardhmes

Ibrahimaj: Ndërkombëtarizimi i bizneseve shqiptare, rruga drejt

Ministrja e Shtetit për Sipërmarrjen dhe Klimën e Biznesit, Delina Ibrahimaj deklaroi dje gjatë fjalës së saj Kongresin e PS se ndërkombëtarizimi i bizneseve shqiptare është rruga drejt së ardhmes. “Vizioni ynë për Shqipërinë e 2030-s është për ta kthyer atë në një komb sipërmarrës, për të nxitur potencialet e pashfrytëzuar, për ta përgatitur biznesin shqiptar për sfidat e sotme dhe ato të së ardhmës. Inovacioni, dixhitalisimi, hapja e tregjeve janë të gjitha sfida, te cilat është detyra jonë për adresur dhe për t’i transformuar ato mundësi”, deklaroi ajo në fjalën e saj në Kongresin e PS-së. Përmbushja e vizionit, vijoi Ibrahimaj, kërkon disa parakushte. “Reforma në Drejtësi, projektet e rëndësishme zhvillimore në infrastrukturë, reforma financiare, të gjitha këto nuk janë koncepte abstrake, të gjitha këto janë element në klimën e të bërit biznes, ndikojnë në vendimet e biznesit për tu regjistruar dhe për të operuar në Shqipëri”, deklaroi ministrja. Por sipas saj, këto nuk mjaftojnë, duhet reformuar mënyra e të bërit biznes. “Ne duhet të reformojmë mënyrën e të bërit biznes, vizioni ynë është të kemi një administratë që ofron oportunitete me mbështetje të zhvillimit ekonomik të çdo biznesi. Ndaj dhe ne synojmë që në Shqipërinë e 2030 të gjitha shërbimet duhet të jenë një klik larg, 100 % online dhe 100 % pa asnjë letër, jo vetëm të aplikimit por ridimensionimit të mënyrës së ndjekjes dhe të zgjidhjes së shërbimeve, duke i bërë shërbime efikase, më të lehta më të arritshme, më të shpejta në kohë dhe në kosto më të ulta për biznesin”, deklaroi ajo. Sipas saj, nëpërmjet modeleve të Inteligjencës Artificiale në gjuhën shqipe, por edhe reformës së shërbimeve në e-Albania, synohet të ofrohen shërbime të personalizuara për biznesin. “Ne synojmë që e-Albania të kthehet në shërbime elektronike proaktive”, u shpreh ajo.