BREAKING NEWS

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD, demokratët rrezikojnë sanksione, Ambasada Amerikane deklaratë “bombë”, të kenë kujdes personat që shoqërohen me Sali Berishën dhe familjen e tij

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD,
x
BREAKING NEWS

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i lartë i SHBA zbarkon në Tiranë më 20 qershor, Joe Biden zgjat “emergjencë kombëtare” për të zhdukur korrupsionin në Shqipëri, zbardhet dokumenti që fundos familjen “Berisha”, sekuestrim pasurie për...

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i
x
BREAKING NEWS

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që do të fundosë Ilir Metën në SPAK, Kreshnik Spahiu zbulon detaje nga përgjimi që nëse merret seriozisht nga autoritetet mund të hapë “Kutinë e Pandorës” në politikë

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që
x
BREAKING NEWS

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti i shtetit për shkak të vjedhjeve dhe keqmenaxhimit, Spitali Amerikan zero investime në pajisje dhe përdor mjekët e spitaleve publike, qeveria asnjë kontroll

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti
x
BREAKING NEWS

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në nr.2 i qeverisë dhe ministre e tenderave në Shqipëri, ja detajet e forta që zbardhi media greke për bashkëpunëtoren e Ramës, nga “festa” me 50 milionë eurot që i ka borxh kompanisë “Acto...

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në
x
BREAKING NEWS

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po heton prokurori Sotir Kllapi, në skaner pronat dhe llogaritë bankare, nga tërheqja e 20 mijë euro në vitin 2008, lejet për ndërtime, vila në Gjirin e Lalzit, deri te mobilimi dhe misteri i...

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po
x
BREAKING NEWS

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e fundit e pyetjeve të tij në SPAK, ja provat që e kanë fundosur, juristi Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e
x
BREAKING NEWS

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur, Myslym Murrizi zbulon se çfarë po ndodh brenda opozitës dhe tregon "recetën" që do të rrëzojë Edi Ramën nga pushteti

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur,
x

Ekonomia

Keni marrë kredi para ’98-ës, apo Kredi Sovrane gjatë pandemisë? Bëhuni gati për kthim parash, ja ndryshimet në ligj

Keni marrë kredi para ’98-ës, apo Kredi Sovrane gjatë

Nëse keni marrë kredi para vitit 1998, apo kredi Sovrane gjatë pandemisë, duhet të njiheni me ndryshimet e fundit të ligjit. Qeveria ka paraqitur në parlament projektligjin për ndryshimin e formës së mbledhjes së kredive të pashlyera. Sipas dokumenti bëhet fjalë për huatë e marra që para vitit 1998 nga rreth 10 mijë persona, por edhe për subjektet që përfituan nga garancitë sovrane të periudhës së pandemisë.

Projekti parashikon që të jetë agjencia që do të ndjeki në komunikim me Ministrinë e Financave të gjitha procedurat, por në asnjë rast e drejta nuk do t’i kalojë bankave të nivelit të dyte.

Në rastet ekstreme bashkëpunimi do të jetë me përmbaruesit dhe përmes shpalljes së falimentit duke realizuar shlyerjen e detyrimit të marrë. Sa i përket debitorëve të para vitit 1998 janë 90 milionë lekë që shlyhen çdo vit pranë Agjencisë, e cila propozohet të transformohet por që i përket vetëm 1.53 për qind e shumës totale.

Ndërkaq janë në total 548 subjekte që kanë marrë kredi sovrane, por që nuk i kanë kthyer që do të përfshihen në skemën e re. për ta synohet që çdo vit të rimblidhen 8 milionë lekë, nga shuma 527 milionë e konsideruar e pambledhur.

Në total gjatë pandemisë covid 19 u dhanë përmes garancisë sovrane 6,5 miliardë lekë kredi.

Në arsyetimin për propozimin e draftit thuhet se ligji aktual nuk parashikon të gjitha zhvillimet, dhe parë faktin se duhet ndryshuar më shumë se 40 për qind e tij, u vendos përgatitja e një legjislacioni të plotë.