BREAKING NEWS

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin Patric HO që i hapi ekspozitë dhe pazaret Duçka-McGonigal me biznesmenin e goditur nga SHBA

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin
x
BREAKING NEWS

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për tradhtinë ndaj Kosovës dhe lojërat me serbët, lëvizja kundër Albin Kurtit e dyshimtë, kërkojnë mbështetje për kryeministrin kosovar

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për
x
BREAKING NEWS

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur KFOR në Veri të Kosovës dhe për të nxjerrë jashtë loje shtetin kosovar, skenar për ndërrimin e territoreve

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur
x
BREAKING NEWS

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për të fundosur Shkëlzenin, ja informacionet “përvëluese”  që ka për djalin e Berishës që e implikojnë në aferën e “Gërdecit”, nga takimi në zyrë me një mafioz, tek gabimi i madh që i kushtoi jetën Kosta Treb...

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër ministër, ja pse Sali Berisha sulmon Prokurorinë e Posaçme dhe kush është politikani që pritet të zëvendësojë Edi Ramën në krye të PS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër
x
BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x

Ekonomia

Kundër çmimeve të referencës, Shoqata e Ndërtuesve: Apartamentet në Tiranë do të shtrenjtohen me 250 euro për metër katror

Kundër çmimeve të referencës, Shoqata e Ndërtuesve:

Çmimet e banesave do të pësojnë një tjetër rritje deri në 250 euro për metër katror dhe për këtë, Shoqata e Ndërtuesve tha se shkak është rritja e çmimeve të referencës. Me argumentin se barra tatimore në sektorin e ndërtimit është rritur më 28 Korrik 2023 me hyrjen në fuqi të vendimit për rritjen e çmimeve fiskale, shoqata kërkon rishikim të vendimeve.

“Një pjesë e mirë e ndërtuesve që kanë patur për të marr lejen përfundimtare të ndërtimit ku 8% ka hequr dorë nga zbardhja e kësaj leje deri në një moment të dytë. Vetëm kjo taksë po ta kthesh në euro për m2 në disa zona shkon dhe 150 euro për m2”, tha Erion Harizi, kryetar i Shoqatës së ndërtuesve.

Me këtë VKM që futet në mes të këtij zinxhiri, I gjithë ky plan biznesi i shoqërive të ndërtimit ç’ekuilibrohet dhe ka efekte financiare të pallogaritshme, gati marramendëse për ata që janë në proces se ka disa zona të Tiranës ku çmimi i referencës është dyfishuar..”, tha Luigj Aleksi, president i Shoqatës së Ndërtuesve .

Sipas kryetarit të shoqatës, VKM-ja nr. 457 e botuar tashmë në fletoren zyrtare godet tri fusha të veprimtarisë financiare, ndaj propozon që VKM të mos zbatohet deri në daljen e ligjit përkatës, në të kundërt do të ndjekin dhe rrugën ligjore.

“Për mendimin tone duhet të fillojë efektin e shtrirjes së saj mbas daljes së ligjit përkatës.”

“Do bëjmë kontratë dhe me studio ligjore për ta ndjekur këtë gjë deri në fund.”

Sipas ReportTv, shoqata e Ndërtuesve kërkon edhe rishikimin e taksës së ndikimit në infrastrukturë, në veçanti në Tiranë, ku identifikojnë si më të përshtatshëm nivelin nga 2-6% dhe propozojnë që mënyra e llogaritjes të jetë e orientuar edhe drejt kostos.

Më të lexuarat