BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Ekonomia

Kundër çmimeve të referencës, Shoqata e Ndërtuesve: Apartamentet në Tiranë do të shtrenjtohen me 250 euro për metër katror

Kundër çmimeve të referencës, Shoqata e Ndërtuesve:

Çmimet e banesave do të pësojnë një tjetër rritje deri në 250 euro për metër katror dhe për këtë, Shoqata e Ndërtuesve tha se shkak është rritja e çmimeve të referencës. Me argumentin se barra tatimore në sektorin e ndërtimit është rritur më 28 Korrik 2023 me hyrjen në fuqi të vendimit për rritjen e çmimeve fiskale, shoqata kërkon rishikim të vendimeve.

“Një pjesë e mirë e ndërtuesve që kanë patur për të marr lejen përfundimtare të ndërtimit ku 8% ka hequr dorë nga zbardhja e kësaj leje deri në një moment të dytë. Vetëm kjo taksë po ta kthesh në euro për m2 në disa zona shkon dhe 150 euro për m2”, tha Erion Harizi, kryetar i Shoqatës së ndërtuesve.

Me këtë VKM që futet në mes të këtij zinxhiri, I gjithë ky plan biznesi i shoqërive të ndërtimit ç’ekuilibrohet dhe ka efekte financiare të pallogaritshme, gati marramendëse për ata që janë në proces se ka disa zona të Tiranës ku çmimi i referencës është dyfishuar..”, tha Luigj Aleksi, president i Shoqatës së Ndërtuesve .

Sipas kryetarit të shoqatës, VKM-ja nr. 457 e botuar tashmë në fletoren zyrtare godet tri fusha të veprimtarisë financiare, ndaj propozon që VKM të mos zbatohet deri në daljen e ligjit përkatës, në të kundërt do të ndjekin dhe rrugën ligjore.

“Për mendimin tone duhet të fillojë efektin e shtrirjes së saj mbas daljes së ligjit përkatës.”

“Do bëjmë kontratë dhe me studio ligjore për ta ndjekur këtë gjë deri në fund.”

Sipas ReportTv, shoqata e Ndërtuesve kërkon edhe rishikimin e taksës së ndikimit në infrastrukturë, në veçanti në Tiranë, ku identifikojnë si më të përshtatshëm nivelin nga 2-6% dhe propozojnë që mënyra e llogaritjes të jetë e orientuar edhe drejt kostos.