BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Ekonomia

Ligji i pronave sërish në Kushtetuese? Gati padia e re, Vorpsi: Kundër skemës, “hileja” që fshihet pas indeksimit

Ligji i pronave sërish në Kushtetuese? Gati padia e re, Vorpsi:

Pronarët nuk pajtohen me ndryshimet e fundit të bëra në ligjin “Për trajtimin e pronave dhe përfundimin e procesit të kompensimit”. Gjatw njw prononcimi pwr televizionin “SCAN”, kreu i shoqatës “Pronësi me Drejtësi”, Myrshit Vorpsi theksoi dje se është gati padia e re dhe shumë shpejt do të dorëzohet në Gjykatën Kushtetuese. Por, cilat janë konkretisht pikat apo nenet të cilat kundërshtohen nga pronarët? Me skemën që ka nisur të aplikohet prej 1 viti tanimë, pronarët që preken nga ndryshimi i zërit kadastral, pra që kanë një pronë e cila në kohën e konfiskimit ka qenë tokë bujqësore, do të marrin jo më shumë se 10 për qind të vlerës që ka prona e tyre sot në treg. Por ky kufizim, tha Vorpsi ka nisur të aplikohet edhe për familjet që nuk preken nga ndryshimi i zërit kadastral. Jo vetëm kaq, sipas kreut të shoqatës “Pronësi me Drejtësi” do të kundërshtohet edhe mënyra e indeksimit. Ligji i ri përcakton që vlera e kompensimit të indeksohet nga momenti i hyrjes në fuqi të ligjit deri në publikimin e faturës.

 

Ndërkohë që sipas edhe rekomandimeve të Strasburgut fatura e pronarëve duhet të indeksohet për çdo vit vonesë bazuar në normën e inflacionit, deri në momentin e ekzekutimit të vendimit, apo tërheqjes së kompensimit. Ligji “Për trajtimin e pronave dhe përfundimin e procesit të kompensimit” është kundërshtuar disa herë në Gjykatën Kushtetuese nga grupet e interesit. Së fundmi ishte Komuniteti Mysliman i Shqipërisë që paraqiti padi. Pas pranimit të kërkesës, në fillim të muajit nëntor, Kushtetuesja vendosi të pezullojë zbatimin e ligjit.

Më të lexuarat