BREAKING NEWS

Idajet Beqiri zbardh prapaskenat e bujshme nga vizita e Blinken: Ilir Meta, Monika Kryemadhi, Flamur Noka, Genc Ruli dhe Ridvan Bode janë futur në “listën e zezë” të SHBA, ja çfarë po përgatitin amerikanët

Idajet Beqiri zbardh prapaskenat e bujshme nga vizita e Blinken: Ilir Meta,
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime “VIP”: Krerët e opozitës janë të trembur nga SPAK, Partia Socialiste është ndarë në fraksione, ja plani i Ramës për të ‘bllokuar’ emrin e zëvendësuesit të tij, ju tregoj se çfarë po ndodh brenda selisë rozë...

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime “VIP”: Krerët e
x
BREAKING NEWS

Në dosjet e ish-sigurimit “figurojnë” 600 agjentë të UDB në Shkodër, infiltrimi i ish-spiunëve në PD e Sali Berishës, bazat ku u stërviten dhe urdhrat e fshehta që merrnin nga qeveria fashiste e Beogradit, studiuesi i ish-komunizmit për artin dhe muzik...

Në dosjet e ish-sigurimit “figurojnë” 600 agjentë
x
BREAKING NEWS

Fillon “tmerri” për gylenistët në Tiranë, nisin përplasjet dhe sherret, besimtarët tentojnë të përzënë myftiun e Tiranës në xhaminë “Dine Hoxha”, në rrezik edhe Bujar Spahiu, zbardhen kërcënimet me jetë për drejtuesin e Komunitetit Mysliman...

Fillon “tmerri” për gylenistët në Tiranë, nisin
x
BREAKING NEWS

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet hapur, nga dënimi i Sali Berishës, burgosja e Fredi Belerit, te arratisja e Arben Ahmetajt dhe hetimet e SPAK ndaj Ilir Beqajt, ja çfarë pritet të ndodhë me dosjet “përvëluese”

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani i Ramiz Alisë për të rrëzuar bustin e Enver Hoxhës, si i liruan në fshehtësi bulonat, infiltrimi i Berishës dhe roli i Hekuran Isait, shumica e studentëve të dhjetorit ’90 ...

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani
x
BREAKING NEWS

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të Enver Hoxhës rrëfen të pathënat: Ja çfarë ndodhi më 20 shkurt 1991, nga telefonata alarmante e Adil Çarçanit për zhdukjen e videos, roli i Sali Berishës, Ramizit, Nexhmijes, infiltrimi i sigurimsa...

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të
x
BREAKING NEWS

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës, kryebashkiaku Erion Veliaj reagon për herë të parë dhe tregon si qëndron e vërteta, i cilëson sulmet e tij shpifje dhe i kërkon të bëhet burrë e të përballet me drejtësinë

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës,
x

Ekonomia

Meloni hap fabrikë në Serbi dhe sjell afrikanë në Shqipëri, kryeministrja italiane tallet me Edi Ramën dhe përkëdhel presidentin Vuçiç

Meloni hap fabrikë në Serbi dhe sjell afrikanë në

Edhe pse e mban veten për lider global, kryeministri Edi Rama ka treguar dhe po tregon se është një politikan i dorës së dytë që përdoret nga të tjerët dhe punon kundër interesave të Shqipërisë. Pak ditë më parë kryeministri Rama gjet një vizite që zhvilloi në Itali dhe ku u takua me homologen e tij, Giorgia Meloni, nënshkroi një marrëveshje për të ndërtuar në Shqipëri kampe për pritjen e refugjatëve ilegalë që mbërrijnë me varka në brigjet e Italisë, kryesisht nga Afrika. Ky pakt është pritur me skepticizëm nga opozita dhe grupet e interesit, paçka se siç tha Rama pak ditë më parë, Shqipëria “i është në borxh” Italisë, për çdo gjë që ka bërë ndër vite për vendin tonë, ndaj edhe do t’i ofrojë këtë ndihmë. Por teksa në Shqipëri do të vijnë afrikanë, në Serbi kryeministrja italiane Meloni do të hapë një fabrikë gjigand të Fiatit, duke vlerësuar presidentin serb, Aleksandër Vuçiç dhe tallur me kryeministrin Rama. Këtë e ka konfirmuar presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç gjatë takimit me kryeministren italiane Giorgia Meloni në Beograd. Vuçiç u fokusua te aspekti ekonomik, duke konfirmuar atë që është përfolur gjatë javëve të fundit, vendimin e Stellantis për prodhimin e Pandas së re elektrike në fabrikën në Kragujevc në Serbisë, ku deri më tani është prodhuar Fiat 500L. Sakaq, nga qeveria shqiptare, Meloni ka marrë “OK” për ndërtimin e kampeve për strehimin e mijëra emigrantëve ilegalë. Pra duket qartë se Meloni po tallet me Ramën, ku ndërsa paralajmëron investime në Serbi përfshi edhe prodhimin e makinës Fiat Panda elektrike, në Shqipëri do sjellë emigrantët Afrikën.

Reagon “Reuters”

Por sa i takon këtyre lajmeve ka treguara edhe agjencia prestigjioze e lajmeve “Reuters”, e cila ka regjura për këto dy ngjarje në moment të ndryshme. Këto dy lajme të agjencisë Reuters kanë pak ditë largesë njëra nga tjetra. Lajmi mbi takimin e Ramës me kryeministren italiane Meloni është i nëntorit kurse lajmi për takimin e Melonit me presidentin serb Vuçiç është i këtij fillim dhjetori. Më shumë se distanca në ditë bie në sy një distancë tjetër. Ndërkohë që Serbia merr nga Italia investime dhe vende pune, Shqipëria merr refugjatët nga Afrika. Fiati i ri elektrik Panda do prodhohet në Serbi.

Meloni hap fabrikë në Serbi dhe sjell afrikanë në