BREAKING NEWS

“Pas publikimit të reportazhit për marrëveshjen me Italinë, Rama ka telefonuar drejtorin e RAI 3”/ Prestigjiozja italiane zbardh prapaskenat e bujshme: Si u tërbua kryeministri shqiptar gjatë bisedës në telefon

“Pas publikimit të reportazhit për marrëveshjen me
x
BREAKING NEWS

Komisioni për Çështjet e Jashtme të Senatit amerikan miraton ligjin e “hekurt” që do të shkaktojë “tërmet” në Shqipëri, si do të “gjunjëzohen” nga drejtësia të gjithë personat “non-grata” dhe politikanët e zyrtarët e përfshirë në afera korruptive, fute...

Komisioni për Çështjet e Jashtme të Senatit amerikan
x
BREAKING NEWS

Brukseli mbështet reformën në drejtësi dhe inkurajon SPAK të çrrënjosë korrupsionin në Shqipëri, ambasadori i BE takon krerët e drejtësisë dhe merr në mbrojtje Altin Dumanin pas sulmeve të Ilir Metës e Sali Berishës

Brukseli mbështet reformën në drejtësi dhe inkurajon SPAK
x
BREAKING NEWS

“Ura lidhëse” e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit me Moskën pyetet për afro katër orë në SPAK, a e ka fundosur Ralf Gjoni para prokurorëve çiftin më të akuzuar për korrupsion, ja akuzat dhe sulmet fizike ndaj tij nga ish-LSI

“Ura lidhëse” e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit me
x
BREAKING NEWS

Bardhyl Reso: Ja çfarë fshihet pas sulmeve të Berishës dhe Metës ndaj Altin Dumanit, ish-presidenti po bën përpëlitjet e tij të fundit, ka nevojë urgjente për një konsultë me një psikiatër

Bardhyl Reso: Ja çfarë fshihet pas sulmeve të Berishës dhe
x
BREAKING NEWS

Ja kush fshihet pas sulmeve të “RAI 3” ndaj Olsi Ramës, si media ekstreme e majtë italiane u kthye në zëdhënëse të akuzave të Sali Berishës dhe Gazment Bardhit

Ja kush fshihet pas sulmeve të “RAI 3” ndaj Olsi Ramës, si
x
BREAKING NEWS

Silva Caka sulmon Monika Kryemadhin, flet për tradhti brenda Partisë së Lirisë dhe ia bën të qartë se dy njerëz të një familjeje s’mund të qëndrojnë në parti, ja mesazhet e koduara

Silva Caka sulmon Monika Kryemadhin, flet për tradhti brenda Partisë
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ilir Meta ka marrë vesh lajmin se do ta arrestojnë, Ismailaj kishte frikë se mund ta eliminonin në qeli, nëse ai ka dalë kundër ish-presidentit është hapur ‘Kutia e Pandorës’, nga pazaret që thurnin në ish-bllok, te bisedat në Pragë dhe mes...

Romeo Kara: Ilir Meta ka marrë vesh lajmin se do ta arrestojnë,
x

Ekonomia

Meta: Do të bëjmë rritjen e pensioneve në nivelin real të rritjes ekonomike

Meta: Do të bëjmë rritjen e pensioneve në nivelin real

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta zhvilloi dje një takim me strukturat e Qarkut të Beratit ku tha se “ky qark është më i diskriminuari nga qeveria për sa i përket investimeve në infrastrukturë”. Meta tha se një nga shtresat më të persekutuara nga kjo Qeveri është ajo e pensionistëve. “Pensionistët sot po përballen jo vetëm me vetminë, për shkak të braktisjes së vendit dhe largimit masiv të të rinjve, por është kategoria më e ekspozuar dhe më e prekur nga rritja e çmimeve. Pensionistët në zonat urbane janë vjedhur dhe vazhdojnë të vidhen nga Qeveria e “Rilindjes” me 7000-8000 lekë në muaj, ndërsa ata në zonat rurale me 3000-4000 lekë në muaj”. Sipas tij, ata janë të përjashtuar tërësisht nga përfitimi për sa i takon rritjes ekonomike. “Pensionistët do të kenë vëmendjen e veçantë të Partisë së Lirisë. Ne jemi të vendosur të bëjmë indeksimin e plotë të masës së pensionit, duke llogaritur indeksimin mbi bazën e inflacionit të artikujve ushqimorë. Ne jemi të vendosur të bëjmë rritjen e pensioneve në nivelin real të rritjes ekonomike”, deklaroi Meta. Ai shtoi se do të bëhet mbulimi i plotë financiar i të gjitha barnave që përdoren nga pensionistët dhe të përshkruara me recetë mjekësore si dhe do të mbulohen të gjitha shërbimet mjekësore dhe të infermierisë për pensionistët me probleme shëndetësore. Gjithashtu,  Meta u shpreh se “Berati, në vend që të shkëlqente për sa i takon zhvillimit dhe treguesve ekonomikë, është një nga qarqet më të prekura nga shpopullimi”.