BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Ekonomia

Meta sulmon qeverinë: Hapin tender për blerje energjie 3-5 vjet, çmimi i fiksuar 123 euro më i lartë se në bursë

Meta sulmon qeverinë: Hapin tender për blerje energjie 3-5 vjet,

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka akuzuar dje qeverinë për një aferë korruptive në sektorin e energjisë elektrike. Gjatë një konferencën për shtyp nga selia e PL, Meta thotë është hapur një tender për blerjen e energjisë elektrike për një periudhë 3-5 vite. Sipas Metës, por kryhet abuzim pasi në dokumentet e tenderit, çmimi i fiksuar i blerjes është 270 euro për megavat ndërsa në bursë është 147 euro për megavat. Po ashtu, ai ngre pyetjen se çfarë do të ndodhë në periudhën kur Shqipëria do të ketë prurje dhe do arrijë të prodhojë energji. “Bëma më e fundit që po përgatit rilindja përmes KESH është aferë për hapjen e tenderit për blerje energjie 3-5 vjet. Kjo aferë planifikon një vjedhje në një ndër sektorët më të abuzuar nga Rilindja, atë të energjisë elektrike. Shqipëria ka prodhuar gjithmonë energjinë që duhet për konsumatorët shqiptarët. Në 2021 ka prodhuar 5 terramegavat nga 4.5 që janë nevojat e vendit. Aktualisht paguajmë 94 mijë euro në ditë për anijet e Vlorës që duhet të prodhonin 100 megavat. Në dokumentet e tenderit, çmimi i fiksuar i blerjes është 270 euro për megavat ndërsa në bursë është 147 euro për megavat. Diferencat janë kolosale. Është e qartë se babëzia e Rilindjes për të mbyllur tenderin korruptiv të radhës nuk pret. Dihet që KESH ka shitur energji me çmime shumë më të ulëta se në bursë. Me këtë tender korruptiv që gjoja do blejë energji, lind pyetja se çfarë do ndodhë në kohë prurjesh? I bie që KESH do shesë 50 euro megavati dhe prej këtij tenderi do e blejë me 270 euro megavati”, deklaroi ai. Në përfundim, Meta i bën thirrje qytetarëve që të rrëzojnë pushtetin e Edi Ramës në zgjedhjet e 14 majit përmes votës. “Shqipëria përmbush me lehtësi nevojat e saj dhe mund të eksportojë në mënyrë të vazhdueshme energji. Korrupsioni ka penguar shfrytëzimin e gjithë këtyre burimeve. 14 maji është ditë shumë e rëndësishme ku fuqia e bashkimit dhe vota e ndëshkimit do i thotë Rilindjes do i thotë mjaft korrupsionit që po dëmton çdo qytetar të ndershëm”, nënvizoi Meta.