BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x
BREAKING NEWS

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça eksportoi të dhënat e sistemit TIMS, Karamuço zbardh detajet e fundit, futen në lojë edhe amerikanët

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x

Ekonomia

Çmimi i energjisë për furrat e bukës, nis shqyrtimi, propozohet aplikimi i 3 fashave, në varësi të produkteve që tregtojnë

Çmimi i energjisë për furrat e bukës, nis shqyrtimi,

Enti Rregullator i Energjisë do të nisë të martën shqyrtimin e propozimit për ndryshimin e çmimit të energjisë për furrat e bukës, që tregtojnë edhe prodhime pastiçerie, brumërash apo kanë bar kafe. Propozimi është bërë nga Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, pas arritjes së dakordësisë me Ministrinë e Infrastrukturës dhe Energjisë dhe Shoqatën e Bukës, Pastiçerisë dhe Brumërave, duke kërkuar aplikimin e 3 fashave të ndryshme, në varësi të aktivitetit që ushtrojnë këto subjekte. Aktualisht, të gjitha këto sipërmarrje tarifohen me 7.6 lekë/ kWh, që është një çmim preferencial me qëllim mos ndikimin e kostove në çmimin e bukës. Por, prej kohësh OSHEE ka ngritur shqetësimin se shumë prej furrave të bukës, tregtojnë edhe produkte të tjera, përfshirë ato të bulmetit, ndërsa në disa raste është shtuar edhe shërbimi i bar kafesë. Për këtë arsye është theksuar se tashmë këto sipërmarrje duhet të paguajnë njësoj si gjithë bizneset e tjerë, duke mos dëmtuar konkurrencën. Debati mes palëve ka mbi 6 vjet që është në tryezë, por deri më tani është lënë në fuqi çmimi prej 7.6 lekë/ kËh. Ndërkaq, sipas propozimit të ri janë 3 çmime që synohet të aplikohen. Kështu, për furrat e bukës, që s’kanë asnjë aktivitet tjetër të integruar, çmimi do të vijojë të jetë 7.6 lekë/ kËh. Për ato ambiente që kanë furra buke, produkte pastiçerie apo dhe e produkteve të tjera të brumërave, çmimi propozohet në 9.5 lekë/ kËh, ndërsa për ato ambiente që janë më të zgjeruara e që kanë të përfshirë bar dhe kafe, çmimi propozohet në 12 lekë/ kWh. Vendimi përfundimtar do të merret nga Enti Rregullator i Energjisë.