BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Ekonomia

Ministrja Anila Denaj në Xarrë: Fermerët model suksesi në prodhimin e tregtimin e mandarinës

Ministrja Anila Denaj në Xarrë: Fermerët model suksesi në

Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Anila Denaj vizitoi këtë fundjavë nga afër disa fermerë e pika grumbullimi në Xarrë, Sarandë, ku po punohet në vjeljen finale të produkteve. “Së bashku me zv/ministrin Kote, që e lindi dhe e zhvilloi këtë ide dhe me Fatmir Plakun, njeriun e punës që prej vitesh merret me prodhimin e agrumeve, pamë nga afër pemtarinë gati për vjelje dhe pikën e grumbullimit të manderinës “P.P – Fruit”, të cilën e administrojnë djemtë e tij Fabioli dhe Donaldi”, tha Denaj në një postim në rrjetet sociale. Denaj vlerësoi se përmirësimi i infrastrukturës së ujitjes, jo vetëm do të lehtësojë punën e tyre, por do rrisë cilësinë e produktit duke e çuar atë drejt tregjeve elitare. “Vijuam takimet me kryetarin e bashkisë Konispol, Erges Dule, në “Melifruits shpk”, një bashkim idesh, kapitali dhe energjie në funksion të prodhimit, trajtimit dhe shitjes së agrumeve, ku me një projekt ambicioz synojnë ta çojnë më tej kompaninë drejt agroturizmit. Në pikën e grumbullimit “Eljo Fruit” me Dritanin dhe fermerë të Konispolit, diskutuam mbi ecurinë dhe mbarëvajtien e tregtimit të manderinës. Ndërsa “Vëllezërit Agora” dhe bashkëpunëtorët e tyre Rexhep Lame dhe Nertil Dauti, kanë krijuar një model suksesi në tregtimin e mandarinës “ekselente” të Konispolit”, theksoi Denaj. Bashkimi i operatorëve lindi në Xarrë, me mbështetjen e USAID në 1993,  ku disa fermerë bashkuan punën, idetë, energjinë e tokës për të dhënë frytet e eksporteve të mandarinave klementinë më të mirë në rajon.