BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x
BREAKING NEWS

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi Rama ndërroi Damir Fazlliçin e Sali Berishës me manjatin e “Shoqërisë të Hapur”

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi
x
BREAKING NEWS

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të tjera për Portin e Durrësit, ja gjobat që do të paguajnë shqiptarët për kapriçot e Edi Ramës, gazetari italian fut në “zgrip” kryeministrin

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të
x
BREAKING NEWS

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë në “rrjetën” e SPAK, gazetari i njohur zbardh prapaskenat dhe tregon kush po e bllokon arrestimin e Ilir Metës, ja faktet që implikojnë Sali Berishën në vrasjet e “21 janarit”

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë
x
BREAKING NEWS

Eksperti i IT plas super skandalin e AKSHI-t, ja si Mirlinda Karçanaj i ka futur duart në informacionet sekrete brenda institucioneve të reja të vetingut

Eksperti i IT plas super skandalin e AKSHI-t, ja si Mirlinda Karçanaj i
x
BREAKING NEWS

Kastriot Aliaj: Ju tregoj të fshehtat e dosjeve të UDB dhe OZNA-s që mbajnë emrin e Sali Berishës, si e rekrutuan shërbimet sekrete serbe, ja kush ishte ‘menaxheri’ që i jepte urdhrat në fshehtësi të plotë dhe emrat e spiunëve që bashkëpunoi...

Kastriot Aliaj: Ju tregoj të fshehtat e dosjeve të UDB dhe OZNA-s
x

Ekonomia

Ministrja Denaj: Mbështesim 65 mijë fermerë përmes skemave që maksimizojnë prodhimin

Ministrja Denaj: Mbështesim 65 mijë fermerë përmes skemave

Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Anila Denaj, është shprehur në një media se çdo vit ka shtesa fondesh në buxhet. Ajo tha se sfida e saj si ministre është që veç tavaneve të buxhetore të ketë edhe financime shtesë, të cilat do të shkojnë aty ku duhet të prodhojnë.

Sipas saj, buxheti i planifikuar për bujqësinë kap shifrën 25 milionë euro, ku një pjesë shkon për mbështetjen e 65 mijë fermerëve përmes skemave që maksimizojnë prodhimin. “Në projekt afatmesëm është një projekt i njëjtë me atë që është aprovuar si buxhet afatmesëm. Ne flasim me projekte trevjeçare dhe ju e dini që në financë nuk flitet për një vit.

Ndërkohë në çdo vit në varësi të prioriteteve ka shtesa fondesh, siç ndodhi edhe në 2023. Pra nëse kërkuan 65 mijë fermerë skemë direkte, të 65 mijtë do e marrin. Unë dua ta ndaj këtë jo thjesht si procedurë, por si një opsion që është duke ndodhur tani dhe që është i hapur edhe për vitet e tjerë, veç tavaneve buxhetore. Kjo është beteja ime si ministre. Nëse ne kemi skema që janë efektive dhe shkojnë aty ku duhet të prodhojnë, besoj se edhe qeveria do i rrisë dhe do japë atë që duhet”, deklaroi Denaj.