BREAKING NEWS

"I the trushpëlarë gjysmës së popullit të Kosovës", përplaset keq analisti i njohur me Kreshnik Spahiun

"I the trushpëlarë gjysmës së popullit të
x
BREAKING NEWS

"Ore e ka seriozisht?" Ndizet keq debati mes të ftuarëve në emision live: Pusho mos bëj zhurmuesin

"Ore e ka seriozisht?" Ndizet keq debati mes të ftuarëve
x
BREAKING NEWS

Ashpërsohen tensionet, serbët provokojnë trupat e KFOR-it dhe shpërthejnë bombë molotov në kufi

Ashpërsohen tensionet, serbët provokojnë trupat e KFOR-it dhe
x
BREAKING NEWS

"Personat që qëllojnë janë..."/ Eksperti i sigurisë del me deklaratën e fortë: Objektivi kryesor i Serbisë është zhbërja e Kosovës

"Personat që qëllojnë janë..."/ Eksperti i
x
BREAKING NEWS

"Kurti luan me 5 porta", Kreshnik Spahiu reagon me tone të ashpra ndaj kryeministrit të Kosovës, ja skema që po përdor në situatën e tensionuar në Veri

"Kurti luan me 5 porta", Kreshnik Spahiu reagon me tone të ashpra
x
BREAKING NEWS

Ra aksidentalisht nga pallati ku punonte, identifikohet 62- vjeçari që humbi jetën në Sarandë (foto)

Ra aksidentalisht nga pallati ku punonte, identifikohet 62- vjeçari
x
BREAKING NEWS

Eksperti i çështjeve të sigurisë zbulon arsyen kryesore: Ja pse u detyrua SHBA të marrë masa të forta ndaj Kosovës

Eksperti  i çështjeve të sigurisë zbulon arsyen kryesore:
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi? Drejtori i Ujësjellës Kanalizimeve shoqërohet në polici (emri)

Çfarë ndodhi? Drejtori i Ujësjellës Kanalizimeve
x

Ekonomia

Miratohet propozimi, ja sa lekë do të rritet paga e deputetit, ministrit dhe Presidentit

Miratohet propozimi, ja sa lekë do të rritet paga e deputetit,

Komisioni i Ekonomisë dhe Financave miratoi sot projektligjin për rritjen e pagave për administratën, institucionet e pavarura, por për qeverinë e deputetët. Seanca u karakterizua nga debati mes opozitës dhe ministres Delina Ibrahimaj.

Shkak ishte fakti që qeveria fillimisht kërkoi rritjen e pagave për të gjitha kategoritë, por jo për ministrat dhe deputetët. Opozita e ka kundërshtuar.

Në fund, komisioni me shumicë socialiste pranoi kërkesën e opozitës për të rritur pagat edhe për qeverinë dhe deputetët me argumentin e cenimit të hierarkisë së aparatit të shtetit. Tashmë projektligji kalon të enjten në Kuvend për të marrë vulën finale.

Presidenti
Aktualisht është 257 mijë lekë, do të shkojë 425 mijë lekë

Ministri
Aktualisht është 228 mijë lekë, do të shkojë 329 mijë lekë

Deputeti
Aktualisht është 156 mijë lekë, do të shkojë 310 mijë lekë.