BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x
BREAKING NEWS

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit, ekspertja e ekonomisë zbardh detajet e fundit dhe tregon se shifrat do të jenë më të larta për pensionistët krahasuar me vitin 2021

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit,
x
BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x

Ekonomia

Ndryshimi i buxhetit 2024/ Më shumë të ardhura, përmirësohet skema e pensioneve

Ndryshimi i buxhetit 2024/ Më shumë të ardhura,

Arka e shtetit ka mbledhur më shumë para në muajt e parë të këtij viti. Si rezultat i performacës së mirë qeveria ka rishikuar buxhetin 2024 duke rishpërndarë fondet. Ndryshimet janë zbardhur në fletoren zyrtare dhe tregojnë se të ardhurat e përgjithshme janë rritur me  rreth 11  miliardë lekë,  apo rreth 28.2 për qind të PBB.

Peshë kryesore në rritjen e të ardhurave e ka pasur  rritja e kontributeve  në skemën e sigurimeve shoqërore. Janë 7.9 miliardë lekë  që  kanë rezultuar si tepricë dhe janë arkëtuar në buxhet në një zë të veçante “Rezultati Financiar i ISSH-së.

Kjo ka ardhur si pasojë e formalizimit dhe  nga rritja e arkëtimeve të sigurimeve shoqërore por edhe si pasojë e tatimit mbi fitimin dhe tatimit mbi të ardhurat personale.


Në mbledhjen e më shumë parave në skemën e pensioneve ka ndikuar edhe rritja e pagës minimale nga 30 mijë lekë në 40 mijë lekë, masë kjo që ndikoi pozitivisht të ardhurat nga sigurime.

Po ashtu pagat pësuan  rritje në të gjitha nivelet e tjera si në sektorin privat dhe atë publik. Rritja e të ardhurave është vendosur të kalojë për investime. Në bazë të aktit normative zëri i investimeve shkon në total 87.5 miliardë lekë apo 3.6 % e PBB nga 77.3 miliardë që ishte më parë.

Të dhëna e  detajuara të aktit normativ tregojnë se investimet përqendrohen kryesisht në ndërtimin e rrugëve po edhe një fond për ndërtimin e  portit të ri në Porto Romano.

Fokus i qeverisë është mbetet vijimi i uljes së borxhit publik. Në fund të vitit 2023 borxhi publik arriti në 59.2%.

Të ardhurat në buxhet:
Ishin       676 miliardë lekë
Bëhen    686.7 miliardë lekë

Investimet publike

Ishin     77.3  miliardë lekë
Bëhen  87.5 miliardë lekë.

 

Më të lexuarat