BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x

Ekonomia

Në 2025-2026 ulen përfituesit e ndihmës, rritet punësimi dhe pagat për arsimin dhe shëndetësinë, transport falas për nxënësit dhe mësuesit

Në 2025-2026 ulen përfituesit e ndihmës, rritet punësimi dhe

Numri i individëve që përfitojnë nga skema e ndihmës ekonomike për vitet 2025-2026 parashikohet të ulet me 500 familje, dhe pritet të jetë mesatarisht 64 000 përfitues në vit, pasi synohet punësimi i anëtarëve të familjeve përfituese. Të dhënat janë përfshirë në prioritetet e ministrisë së Shëndetësisë që po diskutohet në komisionet parlamentare. Sipas draftit rreth 78.2 mld lekë do të  investohen në fushën e shëndetësisë, ndërsa për periudhën 2024-2026 parashikohet të shtohen seancat e trajtimit për pacientët që përfitojnë nga trajtimi me dializë, rritje e numrit të pacientëve që përfitojnë nga paketat e kardiokirurgjisë dhe kardiologjisë, mbështetje e politikës së rimbursimit të fishave të diabetit, financimi i shërbimit të kontrollit bazë mjekësor për të paktën 50% të numrit të shtetasve të moshës 35-70 vjeç. Ndër invsetimet e parashikuara për këtë periudhë përfshihen edhe disa rikonstruksione spitalesh. Ministria e Arsimit për vitin 2024 do të ketë një buxhet prej 48.5 miliardë lekësh, shumë që është më e lartë se viti aktual që kishte një fond prej 47.1 miliard lekë. Sipas prioriteteve që shoqërojnë projektbuxhetin, ministria e Arsimit ka objektiv që nëpërmjet politikave të saj të shtojë numrin e nxënësve që ndjekin arsimin e mesëm publik nga 82% në vitin 2024 në 90% në vitin 2026, por synohet të rritet dhe frekuentimi I arsimit bazë. Në vitin 2026, 100% e shërbimit arsimor do të realizohet vetëm me një turn thuhet në prioritetet e ministrisë. Mësuesit e arsimit Bazë, ata të Diasporës dhe mësuesit ndihmës për fëmijët me Aftësi të Kufizuar parashikohet që të trajnohen çdo vit. Një pjesë e buxhetit do të shkoj gjithashtu për përfituesit e bursave financiare sa paga minimale i studentëve ekselentë si dhe ato që studiojnë në programe të përcaktuara prioritet kombëtar si dhe do të investohet për kërkimin shkencor. Brenda vitit 2024 do të realizohet objektivi i vendosur për të arritur një nivel page mesatare prej 900 euro në muaj. Projektbuxheti parashikon rritjen e mëtejshme të pagave të mjekëve të përgjithshëm, infermierëve dhe punonjësve të tjerë shëndetësorë, mësuesve në arsimin parauniversitar. Efekti i përgjithshëm në buxhet për financimin e kësaj reforme madhore në sistemin e pagave kap vlerën 39 miliardë lekë”.