BREAKING NEWS

Ilir Meta ka porositur disa vrasje të bujshme, ja si ka bashkëpunuar me grupet kriminale për të asgjësuar armiqtë e tij, Idajet Beqiri nxjerr detajet e forta dhe zbulon ngjarjen e rëndë ku është implikuar edhe Monika Kryemadhi

Ilir Meta ka porositur disa vrasje të bujshme, ja si ka bashkëpunuar
x
BREAKING NEWS

Trondit Frrok Çupi: Ja planet e përbashkëta mes Sali Berishës dhe Izet Haxhisë, nga vrasja e Azem Hajdarit, urdhri për të eliminuar një ministër, deri te strehimi në Turqi

Trondit Frrok Çupi: Ja planet e përbashkëta mes Sali
x
BREAKING NEWS

Si u masakrua agjenti shqiptar në Himarë nga shërbimet greke, detajet nga dosja që fsheh politikanët që i shërbyen Sigurimit dhe dështimi i planit të jugosllavëve për të eliminuar Ramiz Alinë, ja rrëfimi i fundit “bombastik” i Bujar Hoxhës përpara se t...

Si u masakrua agjenti shqiptar në Himarë nga shërbimet greke,
x
BREAKING NEWS

Ambasadori dhe gjyqtarët britanikë në derën e SPAK, Londra aleancë me Dumanin për të goditur pushtetarët e lartë, gjurmim të parave të pista, llogarive bankare dhe sekuestrim pasurie, ja si britanikët do plotësojnë me materiale shtesë dosjet përvëluese...

Ambasadori dhe gjyqtarët britanikë në derën e SPAK, Londra
x
BREAKING NEWS

Komisioni për drejtësinë në udhëkryq, ja çfarë përmban projekti i Edi Ramës në bashkëpunim me Sali Berishën kundër SPAK dhe institucioneve të pavarura

Komisioni për drejtësinë në udhëkryq, ja
x
BREAKING NEWS

Plas sherri te Rithemelimi, grupi i Bardhit përplaset me përkrahësit e Sali Berishës, Shehu, Noka dhe Sula kundër komisionit të Edi Ramës

Plas sherri te Rithemelimi, grupi i Bardhit përplaset me
x
BREAKING NEWS

Lajme shumë të mira për administratën, në qershor hyn në fuqi rritja e re e pagave, orari i punës do të jetë 09.00 me 15:30, do të ketë edhe shpërblime, ja kategoritë që përfitojnë

Lajme shumë të mira për administratën, në qershor hyn
x
BREAKING NEWS

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret Rama-Berisha me amnistinë penale, ja si u liruan të korruptuarit dhe “puçi” që iu bë SPAK

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret
x

Ekonomia

Nesër mbyllet afati, 66 mijë fermerë aplikuan për subvencione/ Zv. ministri: Fondet shpërndahen pas verifikimit në terren

Nesër mbyllet afati, 66 mijë fermerë aplikuan për

Fermerët kanë edhe pak orë në dispozicion për të aplikuar për Skemën Kombëtare dhe të marrin mbështetje financiare nga Buxheti i shtetit. Aplikimet mbyllen më 19 prill, ndërkohë që numri i më i madh i kërkesave është bërë për të marrë naftën pa taksa.


“Kanë aplikuar 66400 fermer, grupimet me të mëdha jeni për naftën 51 mijë, dhe masa 1 deri në masën 7 që përfshin blegtorinë janë rreth 15 mijë”, thotë zëvendësministri i Bujqësisë Arian Jaupllari.
Zëvendësministri i Bujqësisë Arian Jaupllari, tregon se aplikimet më të shumta kanë qenë nga Korça dhe Fieri, ndërkohë që shumë fermerë kanë aplikuar të bashkuar, kryesisht për serat.

“Kemi sot 272 grupime fermerësh, grupimin me të madh e zë sera dhe më pas blegtoria dhe nafta. Tek nafta janë grupimet me të mëdha. Numri i madh i aplikimeve ne na ndihmon në nxitjen e fermerëve për t'u marrë me serat, edhe ai që ka një synim, nesër t'a bëj 2 apo 4 dhe të shkojë te kapi 1 hektar. Por vendosëm edhe një kriter që edhe ato domate që do të mbillen do përdorin të njëjtin fidan, që prodhimi të jetë i njëjtë dhe të kemi prodhim për treg. Të rritet sasia e prodhimit”, tha zëvendësministri.
Këtë vit, për skemën e naftës fermerët do të marrin paratë në llogarinë bankare, në varësi të sipërfaqes që do të mbjellin e kulturës që kultivojnë, dhe jo naftë me bidonë si vitet e kaluara.

Por si do të bëhet shpërndarja e parave për fermerët që kanë aplikuar të bashkuar?

“Paratë në fund i shkojnë secilit për numrin e krerëve për sasinë e mbjellë, apo për sipërfaqen e mbjellë me sera. Nëse ke një dynym për aq do të marrësh. Çdo fermeri do t'i shkojë në llogarinë e tij sasia e naftës e konvertuar në vlerë lekë, për sipërfaqen e mbjellë”, shprehet Jaupllari.
Zëvendësministri Jaupllari shpjegon se puna e fermerëve nuk përfundon me aplikimin.

“Ata duhet të kujdes kur të merren në telefon dhe t'u kërkohet që të paraqiten në zyrat e AZHBR-së, për të plotësuar dokumentet. Me pas është faza e tretë e kalkulimet të dokumentacionit, dhe më pas faza e katërt ajo e verifikimit në terren”, u shpreh zëvendësministri.  
Vetëm pasi të përfundojnë këto faza dhe të shpallen fituesit, do të nisë dhënia e parave për fermerët.

“Mund të disburosohen të gjitha në një kohë ose pjesë-pjesë”, tha Jaupllari.
Në dispozicion të Skemës Kombëtare këtë vit janë 3.3 miliardë lekë, ku rreth 1.2 miliardë lekë do të përdoren për naftën pa taksa. Por Ministria e Bujqësisë sqaron se në qershor do të kërkojnë fonde shtesë nga buxheti i shtetit për ta çuar skemën në 6 miliardë lekë, që të përfitojnë të gjithë fermerët aplikues.