BREAKING NEWS

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet hapur, nga dënimi i Sali Berishës, burgosja e Fredi Belerit, te arratisja e Arben Ahmetajt dhe hetimet e SPAK ndaj Ilir Beqajt, ja çfarë pritet të ndodhë me dosjet “përvëluese”

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani i Ramiz Alisë për të rrëzuar bustin e Enver Hoxhës, si i liruan në fshehtësi bulonat, infiltrimi i Berishës dhe roli i Hekuran Isait, shumica e studentëve të dhjetorit ’90 ...

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani
x
BREAKING NEWS

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të Enver Hoxhës rrëfen të pathënat: Ja çfarë ndodhi më 20 shkurt 1991, nga telefonata alarmante e Adil Çarçanit për zhdukjen e videos, roli i Sali Berishës, Ramizit, Nexhmijes, infiltrimi i sigurimsa...

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të
x
BREAKING NEWS

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës, kryebashkiaku Erion Veliaj reagon për herë të parë dhe tregon si qëndron e vërteta, i cilëson sulmet e tij shpifje dhe i kërkon të bëhet burrë e të përballet me drejtësinë

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës,
x
BREAKING NEWS

Edi Rama dhe Belinda Balluku përfundojnë në SPAK për aferën e inceneratorëve dhe rrugën Korçë-Ersekë, zbardhet dosja e PD zyrtare me provat “përvëluese”

Edi Rama dhe Belinda Balluku përfundojnë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

Thellohen hetimet për Koncesionin e Sterilizimit, SPAK pyet për dy orë Ogerta Manastirliun, nga ndryshimi i kontratës koncesionare, te rritja e kostos në mënyrë abuzive për buxhetin e shtetit, ja vendimet që mund ta fundosin

Thellohen hetimet për Koncesionin e Sterilizimit, SPAK pyet për dy
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ja pse Blinken erdhi në Tiranë dhe arsyet pse refuzoi të takojë opozitën, baza e Kuçovës investim amerikan dhe mesazh për Moskën

Kreshnik Spahiu: Ja pse Blinken erdhi në Tiranë dhe arsyet pse refuzoi
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Amerikanët investuan te Sali Berisha, ja e vërteta tronditëse që mësuan kur e futën në skaner pas vitit ’94, nga përplasja me senatorët e SHBA, te akuzat për luftë civile në 1997 dhe të gjitha mesazhet e fshehta të Blinken nga vizita në Tir...

Frrok Çupi: Amerikanët investuan te Sali Berisha, ja e vërteta
x

Ekonomia

Paketa antikrizë, FMN: Nevojiten më shumë masa dhe ndërhyrje të targetuara për t’i mbrojtur shtresat në nevojë nga rritja e çmimeve

Paketa antikrizë, FMN: Nevojiten më shumë masa dhe ndërhyrje

Duket se Fondi Monetar Ndërkombëtar nuk e konsideron të mjaftueshme paketën e dytë antikrizë të qeverisë shqiptare. Nëndrejtori i Përgjithshëm ekzekutiv i Fondit Monetar Bo Li ka mbyllur të mërkurën një vizitë në Tiranë. Në deklaratën zyrtare, Li thotë se ka diskutuar me autoritetet shqiptare lidhur me rritjen e çmimeve dhe se vendi ka nevojë për ndërhyrje të qarta e të mirëmenduara për mbrojtjen e shtresave në nevojë. “Në diskutimet që pata me autoritetet, nënvizova sfidat me të cilat përballet Shqipëria për shkak të rritjes së çmimeve të produkteve ushqimore dhe energjetike, të cilat kanë sjellë ngushtimin e hapësirave fiskale, bashkë me presionet e klimës së jashtme ekonomike. Ka nevojë për mbrojtjen e shtresave vulnerabël nga presionet e rritjes së kostove të jetesës, përmes mbështetjeve fiskale të përkohshme e të mirëstudiuara”, thotë nëndrejtori i FMN Bo Li në deklaratën zyrtare. Pak ditë më parë, Qeveria bëri publike edhe paketën e dytë antikrizë prej afro 60 milionë dollarësh. Së bashku me paketën e parë të miratuar në fillim të vitit, shuma totale e paketave antikrizë arrin në afërsisht 120 milionë dollarë. Shifra është shumë e ulët në raport me të ardhurat buxhetore, të shtuara si kurrë më parë për shkak të rritjes së çmimeve. Me ritmet e deritanishme, Qeveria pret që deri në fund të vitit të mbledhë një total të ardhurash prej 576 miliardë lekësh, rreth 40 miliardë, ore rreth 400 milionë dollarë më shumë nga sa kishte parashikuar në fillim të vitit, kur priste të mblidhte në total 536 miliardë lekë.