BREAKING NEWS

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Artan Diti që drejtoi operacionin nxjerr për herë të parë detajet “bombastike”, nga politikani që doli kundër, sekuestrimi i 71 ton kanabis sativa, te reagimi i Ramës, ...

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i
x
BREAKING NEWS

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive të fshehura të Ilir Metës, nga ditëlindja 500 mijë euro në Lalëz, 51 asetet që ka në Londër, 289 mijë euro operacione, mbi 100 mijë euro shpenzim vetëm për njërin fëmijë, deri te vrasjet ku është implikua...

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive
x
BREAKING NEWS

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në Shqipëri, DASH listë me “non-grata”, a do sanksionohen oligarkët që financojnë Sali Berishën si rasti i Dodik në Bosnje?

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në
x
BREAKING NEWS

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku, në skenë del dhe kompania e oligarkut rus Oleg Deripaska, KLSH liston shkeljet e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku,
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para prokurorëve specialë për njohjen me Mërtirin dhe Zoton, tentativat e partneres së ish-zv/kryeministrit për të zhdukur dokumentin e rëndësishëm dhe shitjet fiktive të kryera me qellim ...

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para
x
BREAKING NEWS

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të Kuvendit, përjashtimin e deputetëve që ushtrojnë dhunë nga 30 ditë e zbret në 10, ja ndëshkimi i ashpër që do të jepet për ligjvënësit që përdorin tymuese gjatë seancës plenare...

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të
x
BREAKING NEWS

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë kokën” Sali Berishës, ja kush do i japë goditjen finale pas 23 qershorit, zbardhen prapaskenat e fundit nga SHQUP

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë
x
BREAKING NEWS

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali Berishën i bazuar në fakte dhe jo fjalë, u hetua dhe dokumentua çdo provë kundër kreut të PD që nga viti 1996, avokat nga Londra zbulohen detaje nga dosja e britanikëve

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali
x

Ekonomia

Pensionet merren në bankë, zv.drejtorja e Mbikëqyrjes në BSH zbardh detajet: Ligji ofron...

Pensionet merren në bankë, zv.drejtorja e Mbikëqyrjes në BSH

Është koha për të aplikuar për një shërbim bankar të ri që lehtëson të gjithë pensionistët, por jo vetëm. Llogaria për shërbimet bazike, një ligj i miratuar tashmë, është plotësuar me aktet nënligjore dhe fton përfituesit të aplikojnë.

Jonida Kaçani, nga Departamenti i Mbikqyrjes i Bankës Qëndrore tregon hollësitë.

“Meqenëse ligji ka hyrë të fuqi, të gjithë të interesuarit duhet të paraqiten pranë bankave dhe të kërkojnë të hapin këto llogari me qëllim që të përfitojnë nga shërbimet e parashikuara”, tregoi ajo.

Po cilat janë kostot për një shërbim të ri të ofruar nga Banka e Shqipërisë dhe cila është rruga për t’i përfituar këto shërbime?

Është një mundësi që i jep atyre të kryejnë transaksione në lekë dhe brenda territorit, me kosto zero ose të të arsyeshme”, tha ajo.

Funksionarja e lartë e Bankës së Shqipërisë tregon edhe pse duhet aplikuar për të përfituar një shërbim të ri, që lehtëson një numër prej jo më pas se 600 mijë pensionistësh që sot paguhet nëpërmjet agjencive Ligji i jep mundë tjera, në ndërkohë që pagesa për shërbimet bazike është një risi në transaksionet bankare.

“Ligji i jep mundësi individëve që të kenë një llogari për të kryer transaksione pagesash të gjithë atyre individëve që më parë nuk e kishin këtë mundësi”, shtoi ajo.

Llogaria e Shërbimeve bazike është një mundësi që iu ofrohet më shumë se 13 kategorive që fillon nga pensionistët, studentët dhe shtresat e tjera që nuk kanë pasur mundësi të aksesojnë tregun bankat, edhe për shkak të kostove që aplikojnë bankat tregtare të nivelit të dytë. Ligji i ri ofron zero taksë për shërbimet bazike bankare. Është koha për të aplikuar për të përfituar nga ky ligj.