BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Ekonomia

"Platformë mbështetëse për...", formohet Shoqata e Blegtorëve Prodhues të Qumështit: Ky veprim vjen si përgjigje ndaj mungesës së zërit kolektiv

"Platformë mbështetëse për...", formohet Shoqata e

Fermerët në Shqipëri janë bërë bashkë për të themeluar Shoqatën e Blegtorëve Prodhues të Qumështit. Kjo shoqatë është krijuar në bashkëpunim me fermerët e jugut dhe të veriut, ndërkohë që synon të jetë një platformë mbështetëse për të gjithë ata që jetojnë dhe varen nga blegtoria. BPQ kërkon të adresojë sfidat kryesore me të cilat përballet komuniteti blegtoral, duke përfshirë mungesën e mbështetjes shtetërore adekuate, sfidat ligjore dhe problemet me skemat mbështetëse që prekin drejtpërdrejt zhvillimin dhe qëndrueshmërinë e sektorit

Njoftimi i plotë:

Në një hap të rëndësishëm për komunitetin blegtoral në Shqipëri, një grup fermerësh nga jugu, qendra dhe veriu i vendit kanë bashkuar forcat për të themeluar Shoqatën e Blegtorëve Prodhues të Qumështit (BPQ). Ky veprim vjen si përgjigje ndaj mungesës së zërit kolektiv dhe mbështetjes adekuate për blegtoret në vend, duke shënuar një moment kthesë në përpjekjet për të adresuar sfidat e sektorit.

Shoqata BPQ synon të jetë një platformë mbështetëse për të gjithë ata që jetojnë dhe varen nga blegtoria, një sektor kyç për ekonominë dhe mirëqenien rurale në Shqipëri. Anëtarët e saj, të cilët përbëjnë një spektër të gjerë të fermerëve që merren me mbarështimin e gjedhëve, dhive dhe deleve, janë të vendosur të punojnë së bashku për të promovuar një mjedis më të drejtë dhe mbështetës për të gjithë blegtoret.

BPQ kërkon të adresojë sfidat kryesore me të cilat përballet komuniteti blegtoral, duke përfshirë mungesën e mbështetjes shtetërore adekuate, sfidat ligjore dhe problemet me skemat mbështetëse që prekin drejtpërdrejt zhvillimin dhe qëndrueshmërinë e sektorit. Shoqata do të punojë për të sjellë ndryshime pozitive përmes dialogut dhe bashkëpunimit me të gjithë aktorët relevantë, duke synuar të sigurojë një të ardhme më të ndritur për blegtoret dhe sektorin e blegtorisë në tërësi.

Në një vend ku sfidat e bujqësisë dhe blegtorisë ndikojnë në të gjithë spektrin e jetës rurale, iniciativa e BPQ është një shenjë e qartë e përkushtimit dhe vullnetit të fermerëve për të ndërtuar një të ardhme më të mirë. Shoqata fton të gjithë blegtoret që të bashkohen në këtë lëvizje, të japin kontributin e tyre dhe të punojnë së bashku për të përmirësuar kushtet dhe mundësitë në sektorin e blegtorisë.

Ky është një thirrje për unitet dhe veprim. BPQ beson se patriotizmi nuk shfaqet vetëm në momentet e mëdha kombëtare, por edhe në përpjekjet e përditshme të atyre që ushqejnë dhe mbështetin komunitetet e tyre përmes punës së tyre në bujqësi dhe blegtore. Ky është patriotizmi i vërtetë – të mbjellësh, të ushqesh dhe të ndihmosh në rritjen e vendit tënd. Ju ftojmë të bashkoheni me ne në këtë udhëtim dhe të jeni pjesë e ndryshimit që dëshironi të shihni në sektorin e blegtorisë në Shqipëri. Së bashku, mund të ndërtojmë një të ardhme më të mirë për të gjithë. Mirëpresim pjesëmarrjen dhe kontributin tuaj.