BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Ekonomia

"Problemi lidhet me standardet", kreu i Shoqatës së Hoteleri-Turizmit flet për tarifat e reja të vlerësimit hoteleve me 4–5 yje: Nevojitet ngritja e grupeve të certifikuara

"Problemi lidhet me standardet", kreu i Shoqatës së

Kryetar i Shoqatës së Hoteleri Turizmit, Zak Topuzi ka deklaruar se problemi i vlerësimit të hoteleve me 4 apo 5 yje lidhet me standardet. Në fjalën e tij në një emision televiziv në lidhje me propozimin e Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit për tarifat e reja për vlerësimin e hoteleve me 4 apo 5 yje, Topuzi u shpreh se nevojitet ngritja e grupeve të certifikuara dhe standardizuara.

Ai theksoi se ministria ka specialistë, por nuk ka ekspertë.

“Problemi me yjet lidhet me standardet. Vetëm Shqipëria nuk e ka bërë akoma. Kjo është çështje prestigji, është mbrojtja e konsumatorit që lidhet me këtë proces.

Procesi i yjeve është një proces që nuk bëhet dot nga Ministria. Janë struktura të certifikuara, njerëz të trajnuar. Një proces që nisi nga USAIDI. Ka qenë një kërkesë e industrisë sonë që 15 vite para. Sa më vonë të bëhet ky proces aq më shumë kosto do ketë për subjektet.

Shqipëria po shkon drejt Evropës dhe ne duhet patjetër të certifikohemi. Sistemi hotel stars është sistemi ku u mbështet ky program Problemi mbeti te ngritja e strukturave që do menaxhonin këtë problem, sepse ministria ka specialistë, por nuk ka ekspertë. Duhen ngritur grupe të certifikuara, standardizuara që mbajnë përgjegjësi për këtë proces.

Problemi është që s’ka infrastrukturën e duhur me personat përgjegjës për ta bërë këtë proces”, tha Topuzi.

Çdo aplikues, që të marrë një vlerësim se struktura e tij akomoduese është me 4 ose 5 yje, duhet të plotësojë kriteret e mëposhtme si të investojë në ndërtimin e një strukture akomoduese me 4 ose 5 yje, e cila të ndodhet në zonat me përparësi për zhvillimin e turizmit, të përcaktuara nga legjislacioni në fuqi.

Vlera e investimit duhet të jetë jo më të vogël se 8 milionë euro për ndërtimin e  strukturës akomoduese me 4 yje dhe jo më të vogël se 15 milionë euro për ndërtimin e strukturës akomoduese me 5 yje.

Përveç kësaj, struktura akomoduese duhet të menaxhohet nga një operator menaxhues, i regjistruar si markë tregtare ose i njohur  ndërkombëtarisht “brand name” me 4 dhe/ose 5 yje, nga autoritetet kompetente të vendeve ku ato ndodhen,  i lidhur me aplikuesin me një  marrëveshje të vlefshme gjatë kohëzgjatjes së statusit.

“Aplikuese nuk duhet të jetë subjekt i procedurave për deklarimin e falimentimit dhe të mos ketë një urdhër likuidimi të detyruar ose administrimi nga gjykata apo ndonjë procedurë tjetër të ngjashme. Të mos jetë dënuar me vendim gjykate të formës së prerë për veprat penale të parashikuara në ligjin “Për turizmin”, si dhe të ketë përmbushur detyrimet për pagimin e taksave dhe tatimeve, në përputhje me legjislacionin shqiptar ose me dispozitat e zbatueshme në shtetin e origjinës.”, thuhet në vendim.