BREAKING NEWS

Futet nga porta dhe qëllon kushëririn me armë, publikohen pamjet nga plagosja në Durrës (Video)

Futet nga porta dhe qëllon kushëririn me armë, publikohen pamjet
x
BREAKING NEWS

Ja “furtuna” e Britanisë së Madhe për politikën shqiptare, në “listën e zezë” bashkë me Berishën “non-grata” edhe të tjerë politikanë majtas e djathtas, Londra paralajmëron fund të hidhur për PD me Saliun në krye në zgjedhjet 2025...

Ja “furtuna” e Britanisë së Madhe për politikën
x
BREAKING NEWS

Amerikanët zhdukin nga qarkullimi njeriun që votoi në KLP kundër Altin Dumanit si drejtues i SPAK,  Alfred Balla përjashtohet nga sistemi për 15 vjet, ja prapaskenat

Amerikanët zhdukin nga qarkullimi njeriun që votoi në KLP
x
BREAKING NEWS

Ja lidhjet e Sali Berishës me Ervis Martinajn, Idajet Beqiri nxjerr për herë të parë detajin e bujshëm dhe tregon si do të hapet “Kutia e Pandorës” nga SPAK e shërbimet e huaja për krime, vrasje, afera dhe pazare të pista në Shqipëri

Ja lidhjet e Sali Berishës me Ervis Martinajn, Idajet Beqiri nxjerr
x
BREAKING NEWS

Kush është emri “VIP” që pritet të arrestohet në PS? Edi Rama i hap rrugën SPAK për emrat e zhytur në afera, ministrat, deputetët dhe kryebashkiakët paralajmërohen se s’do kenë mbështetje politike

Kush është emri “VIP” që pritet të arrestohet
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha armiku më i madh i të burgosurve politikë, ja si doli kundër lirimit të tyre në vitet ’90 dhe si mbrojti me zell vijën sektare të Partisë së Punës

Sali Berisha armiku më i madh i të burgosurve politikë, ja si
x
BREAKING NEWS

Ja provat që kanë britanikët në dosjen e Sali Berishës, si korrupsioni me Fazlliçin dhe lidhjet me bosin hasian të krimit në Londër alarmuan anglezët, zbardhet dokumenti

Ja provat që kanë britanikët në dosjen e Sali Berishës,
x
BREAKING NEWS

Eksperti Fatos Çoçoli jep lajmet e fundit për pensionistët, nga mënyra e vetme për të përfituar pension për të moshuarit që nuk figurojnë në regjistra gjatë kohës së kooperativave bujqësore, te skema e re për rritjen e më shumë të ardhurave për reziden...

Eksperti Fatos Çoçoli jep lajmet e fundit për
x

Ekonomia

Shqipëria, përsëri në listën gri për pastrimin e parave, FATF jep alarmin: Problem Amnistia Fiskale, duhet rishikuar, ose braktisur si projekt i Qeverisë

Shqipëria, përsëri në listën gri për pastrimin e

Edhe viti 2023 e gjeti Shqipërinë përsëri në listën gri të për pastrim parash të FATF dhe MONEYVAL. Në vendimmarrjen pas mbledhjes plenare të zhvilluar në datat 22-24 shkurt, Task Forca për Veprimin Financiar, e njohur si FATF ka konkluduar se vendi ynë ka përmbushur detyrimet ligjore, ashtu si dhe ka shtuar rastet e procedimeve për pastrim parash, por është Amnistia Fiskale ajo që përbën shqetësim të fortë për të ardhmen. Për këtë shkak Shqipëria gjendet përsëri në Listën Gri të juridiksioneve me rrezik të lartë për pastrim parash ku përfshihen vende si Burkina Faso, Ishujt Kajman, Kongo, Gjibraltari, Haiti, Xhamaika, Mozambiku, Nigeria, Panamaja, Filipinet, Senegali, Siria, Tanzania, Uganda, Jemeni apo Turqia. Që në shkurt të vitit 2020, thekson Task Forca në raportin përmbledhës, kur Shqipëria ndërmori një angazhim të nivelit të lartë politik për të punuar me FATF dhe MONEYVAL për të forcuar regjimin dhe efektshmërinë kundër rrezikut të pastrimit të parave, vendi ka hedhur hapa drejt përmirësimit të këtij regjimi, përfshi këtu edhe demonstrimin e një rritje domethënëse të numrit të rasteve të proceduara për pastrim parash, vecanërisht atyre me prejardhje nga krime të kryera jashtë, dhe paratë janë pastruar në Shqipëri. Gjithsesi, Task Forca nuk ka caktuar ende një vizitë në vend për të verifikuar implementimin e reformave të Shqipërisë në kuadrin e luftës kundër pastrimit të parave. Kjo, theksohet në dokument, pasi FATF ka shqetësime mbi planet e Shqipërisë për të zbatuar një program vetëdeklarimi të ardhurash, i cili nuk përputhet me parimet e Task Forcës për menaxhimin e rrezikut të pastrimit të parave apo praktikat më të mira në këtë fushë. Shqipëria, thekson më tej FATF, duhet të sigurojë që çdo amnisti e përfshirë në ligjin për vetëdeklarimin e të ardhurave mos krijojë mundësi që individë apo subjekte të legalizojnë apo të atdhesojnë asete me origjinë të paligjshme. “Shqipëria duhet të rishikojë draftin e Amnistisë dhe të punojë me Moneyval për të siguruar që çdo ligj për vetëdeklarimin e të ardhurave të ketë mekanizmat e duhur mbrojtës për të parandaluar çdo abuzim të mundshëm me këtë program për ta përdorur për pastrim parash. Alternativa tjetër është që ajo të marrë në konsideratë braktisjen tërësisht të këtij programi”, thuhet në dokument.