BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x
BREAKING NEWS

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi Rama ndërroi Damir Fazlliçin e Sali Berishës me manjatin e “Shoqërisë të Hapur”

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi
x
BREAKING NEWS

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të tjera për Portin e Durrësit, ja gjobat që do të paguajnë shqiptarët për kapriçot e Edi Ramës, gazetari italian fut në “zgrip” kryeministrin

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të
x
BREAKING NEWS

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë në “rrjetën” e SPAK, gazetari i njohur zbardh prapaskenat dhe tregon kush po e bllokon arrestimin e Ilir Metës, ja faktet që implikojnë Sali Berishën në vrasjet e “21 janarit”

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë
x

Ekonomia

Shtrenjtohen dekorimet e fundvitit, ekspertët: Rritje me 30% nga një vit më parë

Shtrenjtohen dekorimet e fundvitit, ekspertët: Rritje me 30% nga një

Festave të fundvitit po i kushtet një rëndësi mjaftë e veçantë nga viti në vit. familjet shqiptare tashmë nuk e vënë fokusin vetëm tek pema e vitit të ri, por edhe tek arredimet në të gjithë ambientet  e shtëpisë.

Sipërmarrësit thonë se kërkesat janë rritur për dekore. Çdo vit, ambientet e shtëpisë dhe pema e krishtlindjeve dhe vitit të ri, kanë nga një tematike ndryshe.

“Çdo vit kemi një propozim të panaireve, çfarë është tenderë. nëse një vit kemi pemë me topa blu, këtë vit kemi të kuqen shumë të përsëritur, kemi pemët klasike dhe kemi dalë dhe tek pemët farë të thjeshta që janë vetëm me drita. Pemët plastike me drita, best seller i këtij viti”, thotë Manjola Afezolli, sipërmarrëse.

Por edhe ky sektor, nuk ka shpëtuar pa u prekur nga rritja e çmimeve. Qytetarët shprehen se dëshira për të pasur një atmosferë festat sa më të këndshme, ja lejojnë vetes një shpenzim më shumë.

“Edhe ne që jemi të rritur kemi dëshirë të bëjmë zbukurime të kënaqemi. Kam blerë disa gjëra për në shtëpi…Pothuajse njësoj, disa gjëra kanë rritje…në shpirtin e festave nuk ndikon pasi njeriu sado dobët të jetë ekonomikisht, do përpiqet ta zbukurojë familjen shtëpinë dhe të japë një shpresë për ditët e reja që do vijnë”, shprehet një qytetare.

Ekspertët thonë se rritja e çmimeve, vjen si pasojë se kërkesave të larta për të pasur sa më shumë atmosferë festive gjatë Krishtlindjeve dhe Ndërrimit të Viteve.

“Vlera që shpenzojnë familjet është diku tek 50 mijë lekë të reja. Kemi një rritje të çmimeve për këto produkte për shkak se kemi kërkese. nëse e krahasojmë vitin që lamë pas kjo rritje çmimi është diku tek 30%, shkak inflacioni dhe rritja e kërkesave në treg”, thotë Romina Radonshiqi, eksperte ekonomie.

Atmosfera e festave të fundvitit ka nisur të ndihet që në muajin nëntor në Shqipëri.