BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x
BREAKING NEWS

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça eksportoi të dhënat e sistemit TIMS, Karamuço zbardh detajet e fundit, futen në lojë edhe amerikanët

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x

Ekonomia

Si do funksionojë bashkimi i fermerëve për qumështin? Kontratë paraprake me grumbulluesit për shitjen deri në 30% të prodhimit

Si do funksionojë bashkimi i fermerëve për qumështin?

Ndërsa aplikimet për përfitime nga subvencionet në bujqësi janë hapur më 27 Mars, është publikuar edhe udhëzimi përkatës që specifikon kriteret e përfitimit. Referuar udhëzimit të botuar në Fletoren Zyrtar, në rastin masave të mbështetjes në blegtori, fermerët kur aplikojnë si Shoqëri e Bashkëpunimit Bujqësor, duhet patjetër të kenë nënshkruar një kontratë paraprake për shitjen e qumështit. Konkretisht tek kriteret, thuhet se përfitues mund të jenë fermerë individualë, grup fermerësh, SHBB- ja, person fizik ose juridik. Aplikanti duhet të ketë NIPT aktiv. Në rastin  e aplikimit si grup fermerësh, aplikimi quhet i  vlefshëm vetëm nëse të gjithë anëtarët e grupit kanë  NIPT me status aktiv.  Aplikanti (fermer i ndividual/grup fermerësh)  duhet të ketë në tufën bazë jo më pak se 10 (dhjetë) krerë lopë, të matrikulluara. Apo në rastin e tufave me dele dhe dhi, jo më pak se 100 krerë. Sipas udhëzimit, në rastin e aplikimit si grup fermerësh duhet  të kenë marrëveshje dakordësie/bashkimi të anëtarëve të grupit të fermerëve, e cila ngarkohet në sistem në momentin e aplikimit. Në marrëveshje përcaktohet numri total i krerëve për çdo anëtar dhe si grup, si dhe përfaqësuesi i grupit që bën aplikimin. Në udhëzim thuhet se në rastin e aplikimit si grup fermerësh duhet  të kenë kontratë për shitjen e qumështit, midis grupit  të fermerëve dhe një subjekti të licencuar grumbullues/përpunues të qumështit. Kontrata parashikon që sasia e qumështit të shitur të jetë jo më pak se 30% të prodhimit që realizon grupi (bazuar në rendimentin mesatar në  shkallë qarku, me referencë të dhënat e INSAT-it). Çdo anëtar i grupit të dorëzojë në AZHBR jo më pak se një faturë/autofaturë shitje të qumështit.  Udhëzimi përcakton se sasia e qumështit e pasqyruar në të gjithë faturat e  dorëzuara nga grupi i fermerëve të jetë jo më pak se 30% të prodhimit vjetor. Kafshët e tufës bazë duhet të jenë të regjistruara në sistemin e identifikimit dhe  regjistrimit të kafshëve-RUDA. Përfituesi nuk duhet të jetë debitor ndaj Ministrisë së Bujqësisë-së dhe Agjencisë së Zhvillimit Bujqësor dhe Rural.