BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x
BREAKING NEWS

“Kamikazët” e Berishës dhe Metës i vënë “flakën” Bashkisë së Tiranës, bandës i prin Argita Malltezi, djali i Fahri Balliut, Tedi Blushi dhe “socialisti” Belind Këlliçi, ja çfarë ndodhi në protestën kundër Erion Veliajt

“Kamikazët” e Berishës dhe Metës i vënë
x
BREAKING NEWS

Telashet për Sali Berishën sapo kanë nisur, ja si të gjitha gjykatat i mbyllën dyert dhe e lanë në izolim, gati hapja e dosjeve të tjera nga SPAK për vrasje, grabitje të pronave dhe vjedhje

Telashet për Sali Berishën sapo kanë nisur, ja si të gjitha
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shpërfill vendimin e Gjykatës Kushtuese për Olta Xhaçkën, PS rrëzon kërkesën e opozitës, deputetja socialiste mbron bashkëshortin si investitor strategjik, debate dhe akuza mes palëve

Edi Rama shpërfill vendimin e Gjykatës Kushtuese për Olta
x
BREAKING NEWS

Vazhdon skenari i Ramës për rehabilitimin e “non-gratës”, Bardhi kërkon futjen e Sali Berishës në grupin e PD, SHBA e nxorën nga dera, kryeministri e fut nga dritarja

Vazhdon skenari i Ramës për rehabilitimin e
x

Ekonomia

Sipërmarrës nga Arabia Saudite interes për investime në turizëm, Gonxhja: Kemi potencial në energji e teknologji

Sipërmarrës nga Arabia Saudite interes për investime në

Në kuadër të programit “Vision 2030” Shqipëria mirëpriti sot 50 sipërmarrës nga Arabia Saudite, të cilët e shohin vendin tonë të përshtatshëm për investime.

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja, gjatë takimit të mbajtur bëri të ditur se Shqipëria ka bërë hapa pozitivë për të tërhequr investimet e huaja.

“Shqipëria ka bërë një sërë hapash përpara në drejtim të përmirësimit të klimës së të bërit biznes për të tërhequr investitorët e huaj. Vendi ynë ofron një sërë mundësish në sektorë të ndryshëm për investitorët e huaj që kërkojnë të përfitojnë nga potenciali i vendit tonë. Nga turizmi dhe energjia te bujqësia, prodhimi dhe teknologjia, Shqipëria paraqet një terren pjellor për investime dhe rritje”, tha ministri.

Sektori ynë i turizmit, me bregdetin e tij mahnitës, plazhet e pacenuara dhe vendet e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, vijoi Gonxhja, ka një potencial të jashtëzakonshëm për të tërhequr vizitorë nga e gjithë bota.

Më tej, Gonxhja theksoi se sektori energjetik është premtues për investitorët e interesuar për energjinë e rinovueshme.

“Me burime të bollshme natyrore si hidroenergjia, dielli dhe era, Shqipëria ka potencialin të bëhet një qendër për prodhimin e energjisë së pastër. Qeveria ka punuar për të tërhequr investime në projektet e energjisë së rinovueshme, duke ofruar stimuj të tillë si ulje taksash dhe procese të thjeshta të lejeve”, u shpreh ministri.

Ministri Gonxhja u shpreh më tej se dhe zhvillimi i teknologjisë së informacionit mbetet një pikë e rëndësishme edhe në rajon.

“Shqipëria po shfaqet si një qendër për teknologjinë dhe inovacionin në rajon. Me një numër në rritje të start up-eve, një fuqi punëtore të re dhe të arsimuar dhe mbështetjen e qeverisë për sipërmarrjen, Shqipëria ofron mundësi për investime në kompani teknologjike, kërkime dhe zhvillime dhe qendra inovacioni”, deklaroi Gonxhja.

Aktualisht në vendin tonë operojnë me aktivitetet e tyre 55 kompani nga Arabia Saudite, ndërsa në vitin 2023 volumi i shkëmbimeve tregtare mes dy vendeve llogaritet rreth 45 milionë euro.

Më të lexuarat