BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x
BREAKING NEWS

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça eksportoi të dhënat e sistemit TIMS, Karamuço zbardh detajet e fundit, futen në lojë edhe amerikanët

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x

Ekonomia

S’ka rritje të çmimit të energjisë për furrat e bukës, vlera mbetet 7.5 lekë/kilovat-orë

S’ka rritje të çmimit të energjisë për furrat e

Zëvendëskryeministrja dhe njëherazi ministre e Energjisë dhe Infrastrukturës, Belinda Balluku, gjatë një vizite në një furrë buke në Lushnjë, nënvizoi dje se çmimi i energjisë elektrike nuk do të ndryshojë për furrat e bukës, duke mbetur 7.5 lekë/kilovat-orë. Gjatë takimit të zhvilluar në furrën e bukës së Dinës, Balluku ka risjellë në vëmendje edhe një herë politikën e ndërmarrë nga qeveria, pas kërkesës së realizuar nga Shoqata e Prodhuesve të Bukës për një taksim të ndershëm të energjisë. Jemi këtu për të konfirmuar se nuk rritet çmimi energjisë për furrat e bukës. por mbetet 7.6 lekë/kilovat-orë. Pastaj dhe furra juaj e bukës është një shembull, jeni fare afër tokës bujqësore dhe ku ka më mirë nga ara, direkt e tek furra”, tha Balluku, teksa vizitonte furrën e bukës së Dines në Lushnjë. Zëvendëskryeministrja dhe njëherazi ministre e Energjisë dhe Infrastrukturës Belinda Balluku, së bashku me përfaqësues të Shoqatës së Bukës, Pastiçerisë dhe Brumërave, nisën nga Lushnja turin e prezantimit të sistemit të ri të faturimit të energjisë elektrike për furrat e bukës. Një nismë e arritur me dakordësinë e të gjithë aktorëve, dhe që do të vijojë të mbrojë subjektet duke mos rritur kostot e tyre, e për pasojë as çmimet. Sipas sitemit të ri, çmimi do të jetë 7.6 lekë/kilovat-orë për subjektet që kanë vetëm furrë buke. 9.5 lekë/kilovat-orët për subjektet që kanë furrë buke, por tregtojnë dhe produkte pastiçerie. 12 lekë/kilovat-orë për subjektet që kanë furrë buke, tregtojnë produkte pastiçerie, si edhe funksionojnë si bar-kafe. Gjatë takimeve të zhvilluara Balluku theksoi se ky është një çmim i subvencionuar dhe që ofron një konkurrencë të drejtë, pasi prej kohësh ka patur një shqetësim nga furrat e bukës, ku si furrat e bukës, ashtu dhe furrat e bukës me pastiçeri e bar-kafe kanë patur të njëjtin çmim energjie. Balluku shtoi se po të krahasohet me sot, furrat e bukës me pastiçeri do të paguajnë më pak, ndërsa nënvizoi se tarifat e propozuara do të hyjnë në fuqi në muajin maj.