BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x
BREAKING NEWS

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit, ekspertja e ekonomisë zbardh detajet e fundit dhe tregon se shifrat do të jenë më të larta për pensionistët krahasuar me vitin 2021

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit,
x
BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x

Ekonomia

Skema e pensioneve, drejtori i ISSH tregon nëse Shqipëria ka krizë: Fondi është i qëndrueshëm, buxheti ynë sa 27% e...

Skema e pensioneve, drejtori i ISSH tregon nëse Shqipëria ka

Drejtori i Përgjithshëm i Institutit të Sigurimeve Shoqërore (ISSH), Astrit Hado, i ftuar në një studio televizive, ka folur në lidhje me skemën e pensioneve në vend.

Ai u shpreh se në shumë vende skemat e pensioneve hasin probleme për shkak të ndryshimeve demografike.

Megjithatë ai u shpreh se fondi i Sigurimeve Shoqërore në vend është i qëndrueshëm dhe garanton gjithë të drejtat e fituara dhe ato të premtuara.

Sipas tij buxheti i këtij institucioni është sa rreth 27% e buxhetit të shtetit dhe ka një impakt të madh në jetën e grupmoshës së tretë.

“Skemat e pensioneve hasin vështirësi kudo për shkak të faktorëve që ndikojnë, si ndryshimet demografike, lindshmëria, ndryshimet e kulturës, tregu i punës për brezin e ri, etj. Fondi i Sigurimeve Shoqërore në vend është i qëndrueshëm, garanton gjithë të drejtat e fituara dhe ato të premtuara, pra ato të individëve që sot janë kontribuues. Pensionet e skemave të pensioneve janë ndër elementet kryesorë të jetesës së moshës së tretë dhe është faktori kryesor i zbutjes së varfërisë te mosha e tretë. Ka një impakt të madh për moshën e tretë në jetën e tyre. Buxheti ynë është sa 26-27% e buxhetit të shtetit”, u shpreh ai.

Më të lexuarat