BREAKING NEWS

“Pas publikimit të reportazhit për marrëveshjen me Italinë, Rama ka telefonuar drejtorin e RAI 3”/ Prestigjiozja italiane zbardh prapaskenat e bujshme: Si u tërbua kryeministri shqiptar gjatë bisedës në telefon

“Pas publikimit të reportazhit për marrëveshjen me
x
BREAKING NEWS

Komisioni për Çështjet e Jashtme të Senatit amerikan miraton ligjin e “hekurt” që do të shkaktojë “tërmet” në Shqipëri, si do të “gjunjëzohen” nga drejtësia të gjithë personat “non-grata” dhe politikanët e zyrtarët e përfshirë në afera korruptive, fute...

Komisioni për Çështjet e Jashtme të Senatit amerikan
x
BREAKING NEWS

Brukseli mbështet reformën në drejtësi dhe inkurajon SPAK të çrrënjosë korrupsionin në Shqipëri, ambasadori i BE takon krerët e drejtësisë dhe merr në mbrojtje Altin Dumanin pas sulmeve të Ilir Metës e Sali Berishës

Brukseli mbështet reformën në drejtësi dhe inkurajon SPAK
x
BREAKING NEWS

“Ura lidhëse” e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit me Moskën pyetet për afro katër orë në SPAK, a e ka fundosur Ralf Gjoni para prokurorëve çiftin më të akuzuar për korrupsion, ja akuzat dhe sulmet fizike ndaj tij nga ish-LSI

“Ura lidhëse” e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit me
x
BREAKING NEWS

Bardhyl Reso: Ja çfarë fshihet pas sulmeve të Berishës dhe Metës ndaj Altin Dumanit, ish-presidenti po bën përpëlitjet e tij të fundit, ka nevojë urgjente për një konsultë me një psikiatër

Bardhyl Reso: Ja çfarë fshihet pas sulmeve të Berishës dhe
x
BREAKING NEWS

Ja kush fshihet pas sulmeve të “RAI 3” ndaj Olsi Ramës, si media ekstreme e majtë italiane u kthye në zëdhënëse të akuzave të Sali Berishës dhe Gazment Bardhit

Ja kush fshihet pas sulmeve të “RAI 3” ndaj Olsi Ramës, si
x
BREAKING NEWS

Silva Caka sulmon Monika Kryemadhin, flet për tradhti brenda Partisë së Lirisë dhe ia bën të qartë se dy njerëz të një familjeje s’mund të qëndrojnë në parti, ja mesazhet e koduara

Silva Caka sulmon Monika Kryemadhin, flet për tradhti brenda Partisë
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ilir Meta ka marrë vesh lajmin se do ta arrestojnë, Ismailaj kishte frikë se mund ta eliminonin në qeli, nëse ai ka dalë kundër ish-presidentit është hapur ‘Kutia e Pandorës’, nga pazaret që thurnin në ish-bllok, te bisedat në Pragë dhe mes...

Romeo Kara: Ilir Meta ka marrë vesh lajmin se do ta arrestojnë,
x

Ekonomia

Tedi Blushi: Pensionistët, kategoria më e vuajtur dhe e vjedhur

Tedi Blushi: Pensionistët, kategoria më e vuajtur dhe e vjedhur

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë së Lirisë, Tedi Blushi, në një dalje për mediat ka vënë theksin sërish tek pensionet dhe pensionistët, të cilët janë kategoria më e vjedhur dhe e lënë pas dore. Sipas Blushit, pensionistët meritojnë rritje reale të pensionit dhe jo tallje nga qeveria. “Edi Rama erdhi në pushtet me premtimin për të luftuar varfërinë duke luftuar padrejtësitë, por në 11 vite në pushtet është faktuar si persekutori më i pashpirt i qindra mijëra pensionistëve shqiptarë, që sot mezi e mbyllin muajin me pensionet qesharake. Braktisja dhe mungesa e vëmendjes ndaj kësaj gjenerate të nderuar, që aq shumë ka kontribuar për ndërtimin e vendit, është një nga krimet sociale më të mëdha të Qeverisë. Pensionistët nuk kanë qenë kurrë prioritet i Edi Ramës! Sepse në vend që t’u rriste pensionet dhe t’u garantonte shëndetësisë falas siç ua premtoi, ‘Rilindja’ bëri pikërisht të kundërtën. Jo vetëm i mashtroi pabesisht por prej 11 vitesh vazhdon i vjedh pa mëshirë, më shumë se çdo kategori tjetër, duke i zhytur gjithmonë dhe më shumë në varfëri ekstreme. Rritja reale e pensioneve do të duhej të ishte në 75.5% në fund të vitit 2023, krahasuar me fundvitin 2013 kur ‘Rilindja’ erdhi në pushtet, por kjo nuk ka ndodhur”, deklaroi Blushi, teksa shtoi se qindra mijëra pensionistë, në qytet dhe fshat, kanë nevojë urgjente për rritje reale të pensioneve.“