BREAKING NEWS

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret Rama-Berisha me amnistinë penale, ja si u liruan të korruptuarit dhe “puçi” që iu bë SPAK

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret
x
BREAKING NEWS

Priten presat e Sali Berishës për t’u rikthyer në Parlament, nga heqja e pagës dhe çdo përfitimi financiar, te djegia e mandatit, ja si do të nxirret jashtë politike “non-grata”

Priten presat e Sali Berishës për t’u rikthyer në
x
BREAKING NEWS

Ervin Karamuço jep detajet nga projekti i bujshëm i Londrës për të fundosur pushtetarët e lartë të korruptuar, ja kush i ka mbledhur provat për britanikët që shpallën “non-grata” Sali Berishën, në “listën e zezë” politikanë nga e djathta edhe nga e maj...

Ervin Karamuço jep detajet nga projekti i bujshëm i Londrës
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela nxjerr detajet tronditëse, vrasësit që hoqën qafe Azem Hajdarin ishin nisur për të eliminuar Sali Berishën, ja kush i ka në duar provat që do të hapin “Kutinë e Pandorës” për dosjen e “shekullit”

Spartak Ngjela nxjerr detajet tronditëse, vrasësit që hoqën
x
BREAKING NEWS

Zbardhet skema që po ndjek Edi Rama për të “mbërthyer” SPAK, konstuticionalistë dhe analistët ngrenë alarmin, përplasje të forta brenda “Rithemelimit”

Zbardhet skema që po ndjek Edi Rama për të
x
BREAKING NEWS

U dhunua në mes të ish-Bllokut, zbardhen detaje të reja nga sulmi ndaj avokatit të ish kryeministrit Sali Berisha, dyshohet se shkak ishte…

U dhunua në mes të ish-Bllokut, zbardhen detaje të reja nga sulmi
x
BREAKING NEWS

Londra aktivizon planin sekret për të zbuluar lidhjet e politikanëve shqiptarë me kriminelët, vjen sot në Tiranë Lord Dingeman,  trajnime prokurorëve të SPAK për pastrimin e parave dhe sekuestro pronave, ja emrat “VIP” të rrezikuar, zbardhet projekti b...

Londra aktivizon planin sekret për të zbuluar lidhjet e
x
BREAKING NEWS

Ja kush e dha urdhrin për të vrarë Servet Pëllumbin dhe si bandat shtetërore të drejtuara nga gjenerali Agim Shehu na zunë pritë tek Ura e Dajlanit, Spartak Braho kujton dhunën e ’96-ës dhe zbulon bisedën brenda makinës me zyrtarin e lartë të PS...

Ja kush e dha urdhrin për të vrarë Servet Pëllumbin dhe si
x

Ekonomia

Tirana me impiant për ujërat e zeza, Haxhinastro inauguron fillimin e punimeve në Kashar

Tirana me impiant për ujërat e zeza, Haxhinastro inauguron fillimin e
Brenda dy vitesh Tirana do të pajiset me një impiant të përpunimit dhe pastrimit të ujrave të zeza që do tu shërbejë mbi 350 mijë banorëve të kryeqytetit dhe komunave përreth. Projekti i vendosur në zonën e Kasharit po bëhet realitet nga kontraktori italo-japonez “Dodi Kubota” falë një kredie të butë të dhënë nga qeveria e Japonisë prej rreth 79 milionë USD. Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës, Edmond Haxhinasto inauguroi dje fillimin e punimeve për ndërtimin e impiantit të trajtimit të ujrave të ndotura për Tiranën e Madhe.
 
Projekti u cilësua nga ministri Haxhinasto si një zhvillim i jashtëzakonshëm për infrastrukturën e Tiranës, por edhe për zonën e Kasharit. Sipas ministrit Haxhinasto, impakti i këtij impianti është shumëplanësh. “Së pari do t’i shërbejë rreth 350 mijë banorëve të Tiranës, duke përpunuar ujërat e përdorura të një pjese të konsiderueshme të saj. Do të ketë një impakt të jashtëzakonshëm në ruajtjen e mjedisit, por edhe mbi zhvillimin ekonomik dhe punësimin e shumë shqiptarëve. Projekti është një zhvillim shumë cilësor për gjithë infrastrukturën e Tiranës në të gjithë komponentët e tij, si në atë të rrjetit të kanalizimeve prej 11 km, në kolektorin kryesor të tij rreth 4.4 km, në kolektori e ri në pjesën jugore të lumit të Lanës, por dhe në vetë impiantin e përpunimit me një kapacitet rreth 95 mijë litra në ditë”, deklaroi Haxhinasto, duke i vlerësuar të gjitha këto zhvillime cilësore për infrastrukturën e Tiranës.
 
Ai shprehu bindjen se projekti do të përfundojë brenda afatit të përcaktuar dhe bëhet fjalë për një periudhë dy vjeçare për realizimin e tij. Ministri premtoi se projekti do të realizohet jo vetëm brenda afatit por dhe me cilësinë më të lartë nga kontraktori japonez “Kubota Corporation” dhe ai italian “Construzioni Dondi spa”. Ministri i Transporteve falënderoi qeverinë japoneze dhe Agjencinë Japoneze për Bashkëpunim Ndërkombëtar për kurorëzimi e këtij projekti kaq të rëndësishëm të filluar që prej vitit 2005.