BREAKING NEWS

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja dy njerëzit që po përdor ish-kryeministri për të mbyllur pazaret e tij të pista, si po hidhen miliona euro në prapaskenë

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur që do të arrestohet nga SPAK, lidhjet e tij me personazhet e botës së krimit që u fundosën nga Prokuroria e Posaçme dhe detajet si ka pastruar pasuri marramendëse

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur
x
BREAKING NEWS

Detajet e plota nga megaoperacioni i SPAK, si u zbardhën aleancat mafioze, nga pakti i Martinajt me Ben Ndokën dhe Shullazin për të vrarë Durim Bamin, te planet e të “ fortit” të Niklës me Dukajt për eliminimin e bosit të lojërave të fatit dhe ish-depu...

Detajet e plota nga megaoperacioni i SPAK, si u zbardhën aleancat mafioze,
x
BREAKING NEWS

Dosjet përvëluese të francezeve dhe belgëve do të godasin të tjerë zyrtarë të lartë të Policisë së Shtetit, politikanë dhe gazetarë,  SPAK sekuestron telefonin e një zyrtari të lartë, ja skandali ku është përfshirë

Dosjet përvëluese të francezeve dhe belgëve do të
x
BREAKING NEWS

Politika, media dhe bizneset të mbushura me spiunë të ish-Sigurimit të Shtetit, KGB dhe UDB, ja si po shantazhohen e kërcënohen me dosjet e “zeza” personazhet “VIP”, Lulzim Basha zbardh kulisat më të fundit

Politika, media dhe bizneset të mbushura me spiunë të
x
BREAKING NEWS

Kreu i Nismës Thurje Endri Shabani flet hapur, nga pazaret Rama-Berisha kundër drejtësisë dhe shqiptarëve, te arsyet pse ka vendosur të hyjë në politikë, vizionet që ka për të ardhmen e Shqipërisë dhe planet e tij për të promovuar zhvillimin ekonomik t...

Kreu i Nismës Thurje Endri Shabani flet hapur, nga pazaret Rama-Berisha
x
BREAKING NEWS

Shqipëria bazë për klandestinët, pas Melonit dhe kryediplomati britanik kërkon ofertë si ajo e Shëngjinit për emigrantët e paligjshëm që shkojnë në Britani, ja detajet e vizitës

Shqipëria bazë për klandestinët, pas Melonit dhe
x
BREAKING NEWS

Qeveria në panik pas thirrjes së Belinda Ballukut dhe Engjëll Agaçit në SPAK, 17 vendimet që rëndojnë pozitat e Sekretarit të Përgjithshëm të Kryeministrisë, dëshmitë e tyre kundër Erion Veliajt, mazhoranca në kaos

Qeveria në panik pas thirrjes së Belinda Ballukut dhe Engjëll
x

Ekonomia

Turizmi rrit pagat, në Sarandë 1 mijë euro në muaj rroga për një sanitare

Turizmi rrit pagat, në Sarandë 1 mijë euro në muaj rroga

Referuar shifrave zyrtare, vendin tonë po e vizitojnë rreth 1 milion turistë në muaj, parashikohet që deri në fund të vitit të jenë 14 milionë turistë.

E në këtë klimë po shohim gjithandej oferta joshëse. Në një prej tyre për pozicion sanitare, për sezon turistik në Sarandë, ofrohet pagesë deri në 1000 euro në muaj, si dhe ushqim dhe fjetje falas.

“Këto janë oferta të dëshpëruara sepse dke mos pasur mundësi ku të gjejnë fuqi punëtore, do të rriten pagat. Por edhe kjo është pak abuzive sepse shteti në këtë pikë nuk i mbron të dyja palët qoftë investitorët apo punëmarrësit.

Sepse nëse një investitor nuk gjen mbështetje, por vetëm gjoba e taksa, mënyra nga më të ndryshmet për ta vjelë. Nga ana tjetër, ky punëmarrësi i shkretë mund të marrë këtë rrogë por nuk është i mbrojtur sepse ajo rroga do i deklarohet aq sa i deklarohet. Është zgjidhje afatshkurtër.

Neve për të nxjerrë një sezon të mirë na duhen mbi 15 mijë punonjës ndërsa për zsezon me standart, 25 mijë si shifër do na bënte punë. Kërkohen nga kamarierë, banakierë, ndihmës kamaerierë e shefa kuzhine, pastrues, gjithçka. Sivjet edhe për shkak të motit, jemi të gjithë pa përgatitur.

Askush nuk e ka vënë ujin në zjarr, ne vazhdojmë investojmë por problemi ngelet se nuk kemi staf për të punuar në këto subjekte”- tha Henri Jahaj nga Shoqata e Bareve dhe Restoranteve.