BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Ekonomia

Zhvillimi i tenderave, institucionet tani mund t’ia kalojnë këtë shërbim edhe privatit! Çfarë parashikojnë ndryshimet në ligjin për prokurimet publike, ja kur hyn në fuqi

Zhvillimi i tenderave, institucionet tani mund t’ia kalojnë

Institucionet që nuk duan të angazhohen të vetëm në zhvillimin e tenderëve të tyre mund ta marrin këtë shërbim nga palë të treta publike ose private.

Në Fletoren Zyrtare u publikuan ndryshimet në ligjin për prokurimet publike që hyn në fuqi në datë 19 mars dhe që në një ndër pikat parashikojnë edhe këtë aspekt. Kështu pas nenit 21 shtohet një nen i ri 21/1 që parashikon se ofruesit e shërbimit të prokurimit do të luajnë rolin e autoritetit kontraktues në procedurat kur iu ngarkohet kjo detyrë nga pala e interesuar.

“Autoriteti ose enti kontraktor me qëllim realizimin e një veprimtarie ndihmëse për prokurimin publik, sipas parashikimeve të nenit 4, pika 43/1, të këtij ligji, mund të kontraktojë ofrues të shërbimit të prokurimit.

Ofruesi i shërbimit të prokurimit e ushtron veprimtarinë e tij bazuar në këtë ligj dhe në aktet e tjera ligjore e nënligjore në fuqi.

Rregullat e zbatueshme për pagesën e veprimtarive ndihmëse dhe rastet kur kjo pagesë mund të bëhet nga autoriteti ose enti kontraktor apo operatori ekonomik përcaktohen me vendim të Këshillit të Ministrave.

Në rastin kur ofruesi i shërbimit të prokurimit kontraktohet për përgatitjen dhe zhvillimin e procedurave të prokurimit në emër dhe për llogari të autoritetit ose entit kontraktor në fjalë, ai do të ushtrojë kompetencat si autoritet ose ent kontraktor, të parashikuara në kuadrin ligjor për objektin që ka marrë përsipër” thuhet në këtë nen.

Neni 21/2 parashikon specifikime lidhur me përzgjedhjen e ofruesit të shërbimit të prokurimit që në këtë rast mund të jetë një subjekt publik, një subjekt privat ndërkombëtar ose një subjekt privat që përmbush kriteret e kërkuara ku ndër të tjera eksperienca në fushën e prokurimeve.

Një tjetër element që ndryshon në ligjin e prokurimeve është përllogaritja e fondit limit për kontratat ku përcaktohet se vlera limit e kontratës kryhet në Sistemin e Prokurimit Elektronik nga të dhëna të marra me ndërveprim me sisteme të tjera nëpërmjet Platformës Qeveritare të Ndërveprimit.

Po kështu në rastet kur për element të veçantë apo për tërësinë e zërave të kontratës ekzistojnë çmime të publikuara nga INSTAT merren parasysh 6 muajt e fundit. Kur nuk ekzistojnë këto të dhëna në bazë merret sistemi i doganave dhe fiskalizimi.

Ndryshime të tjera përfshijnë kriteret për s’kualifikim, sistemin dinamik dhe ankandin elektronik, të drejtën e ankimimit, trajnimin e ankimimit nga Komisioni i Prokurimit Publik apo detyrimet e autoritetit gjatë zbatimit të kontratës. /Monitor

Më të lexuarat