BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ilir Meta has heard the news that he will be arrested, Ismailaj was afraid that he could be eliminated in the cell, if he has come out against the former president, the 'Pandora's Box' has been opened, from the bazaars that weaved in the fo...

Romeo Kara: Ilir Meta has heard the news that he will be arrested, Ismailaj was
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: The fight between Meta and Monika is a game to escape from the clutches of SPAK, this is why I left Iliri and why PL is a failed experiment, the former president will have the same fate as Berisha

Spartak Braho: The fight between Meta and Monika is a game to escape from the
x
BREAKING NEWS

The Supreme Court takes over the murder of Azem Hajdari, on May 23 the decision is made for Izet Haxhina, his lawyer gives the hard details: The plan was to kill Saliu in '98, not the former democratic deputy, here are the 23 pieces of evidence that ex...

The Supreme Court takes over the murder of Azem Hajdari, on May 23 the decision
x
BREAKING NEWS

Lawyer Arben Llangozi confesses the "bombastic" details about "SKY ECC" and the "McGonigal" file, Edi Rama has also been caught in the eavesdropping, here are the secrets from the 20 million euro concession that the former FBI agent received from the A...

Lawyer Arben Llangozi confesses the "bombastic" details about
x
BREAKING NEWS

Myslim Murrizi: Gazment Bardhi and Sali Berisha are not together, half of the SP parliamentary group have villas in Lalëz and houses in the residence of Gentiana Sula, this is how Rama is overthrown from power

Myslim Murrizi: Gazment Bardhi and Sali Berisha are not together, half of the SP
x
BREAKING NEWS

He accused him of not having denounced corruption, Endri Shabani bluffs the journalist Klodian Tomorri, reveals some of the scandals made public by Nisma Thurje and openly supports SPAK

He accused him of not having denounced corruption, Endri Shabani bluffs the
x
BREAKING NEWS

Economy expert, Fatos Çoçoli: Here is how much the pension increase will be that will be realized in October, the scheme that is being followed and the details of the two bonuses that the third age will receive for this year

Economy expert, Fatos Çoçoli: Here is how much the pension
x
BREAKING NEWS

Pact for immigrants/ Italian media react: Engjëll Agaçi, the key man in the Albania-Italy agreement, a former lawyer of...

Pact for immigrants/ Italian media react: Engjëll Agaçi, the key man
x

Aktualitet

Closely connected with Albanian mafia gangs, escapes from prison...

Closely connected with Albanian mafia gangs, escapes from prison...

Another criminal mastermind known as 'The Savage' has been released from prison in Ecuador as the country descends into civil war between the military and criminal gangs. Fabricio Colon Pico escaped along with 37 other inmates from Riobamba prison in central Ecuador earlier this week after armed bandits entered the prison and took guards and staff members hostage.

'The Savage' was arrested last Thursday after being accused of plotting to kill Ecuador's Attorney General, Diana Salazar, and is now back on the streets after being released from prison. Pico is a key member of Ecuador's Los Lobos (Wolves) gang, linked to Albanian mobsters who help their South American counterparts export drugs to West and North Africa, and then to Europe. 

As with other cartels, Los Lobos run drug-trafficking operations, deriving much of their income by moving drugs purchased from Mexican cartels from groups in Colombia, then exporting the product from various ports in the coast line of Ecuador. But the group also controls much of Ecuador's illegal mining sector, adding to their already vast wealth.

Savage's release from prison comes just days after Jose Adolfo Macias, known as 'Fito', the leader of Ecuador's largest gang Los Choneros, escaped from prison on Sunday. Since Monday, drug cartels have waged a bloody campaign of kidnappings and attacks in response to a government crackdown on organized crime, prompting Ecuadorian President Daniel Noboa to declare that the country is in a 'state of war'.

"Surrender to evil: never. Fight tirelessly: always!"  said the 36-year-old Noboa.

Ecuador's armed forces are now embroiled in a brutal crackdown on gangs, deploying more than 22,400 soldiers to quell a gang-led terror campaign that has already claimed more than a dozen lives and tortured prison staff. The gangs have also instigated multiple riots in prisons, set off explosions and burnt cars in public places following their declaration of 'war'.

Groups like Los Lobos and Los Choneros coordinate closely with European crime syndicates like the Albanian mafia and Italy's dreaded 'Ndrangheta to export their product. The Albanian 'caps' and their successors tightly control every link in the trade chain from Ecuador to the final destination, the £2 billion cocaine market in almost all of Britain's major cities and suburbs.

Shqiptarët filluan të mbërrinin në Ekuador një dekadë më parë, jo shumë kohë pasi Presidenti Correa vendosi që të huajt të qëndronin për gjashtë muaj pa vizë. Në fakt, ai po hapte dyert për trafikantët shqiptarë, për të cilët ishte një mundësi shumë e mirë për të refuzuar. Për shumë njerëz, jeta e përditshme në shumë qytete, përfshirë Esmeraldas dhe Guayaquil, është bërë e padurueshme me sulmet që shtyjnë dyqane dhe kompani jashtë biznesit.

Tani, me një prani të armatosur në rrugë, patrullime nga toka, deti dhe ajri, kontrollet e rastësishme trupore dhe makinash, bastisjet në burgje dhe zbatimi i një shtetrrethimi, qeveria e Presidentit Noboa është zotuar të mos dorëzohet në 'luftën' e saj me 22 bandave kriminale.

“Ata donin të ngjallnin frikë, por na zgjuan zemërimin. Ata besuan se do të nënshtronin një vend të tërë, por harruan se forcat e armatosura janë të trajnuar për luftë", tha ministri i Mbrojtjes Gian Carlo Loffredo në mediat sociale.

Bandat kriminale në vendin me rreth 17 milionë banorë mendohet se kanë më shumë se 20 mijë anëtarë. Policia tha se numri i të vdekurve u rrit në 16 të mërkurën, me një sulm "terrorist" në një disko në Amazonë që mori dy jetë dhe plagosi nëntë persona.

Shtatë punonjës policie janë rrëmbyer ditët e fundit, megjithëse vetëm një ka mbetur në robëri. Të martën, kriminelët e veshur me kapuç sulmuan një stacion televiziv shtetëror në qytetin port të Guayaquil, duke marrë për pak kohë peng anëtarët e stafit dhe duke qëlluar me të shtëna në skena dramatike të transmetuara drejtpërdrejt përpara se policia të mbërrinte.

U arrestuan 13 sulmues , shumë prej tyre adoleshentë të rinj. Ky sulm në veçanti shkaktoi panik në popullatën e përgjithshme, me shumë njerëz që lanë punën herët, mbyllën bizneset e tyre dhe vrapuan në sigurinë e shtëpisë.

Transporti publik është reduktuar në rrymë, shkollat ??dhe universitetet janë mbyllur dhe njerëzit janë nxitur të punojnë nga shtëpia, pasi qytetarët e tmerruar bombardohen me video në mediat sociale të vrasjeve të supozuara të anëtarëve të forcave të sigurisë. Policia nuk ka konfirmuar asnjë ekzekutim dhe këmbëngul se videot janë pjesë e një fushate dezinformimi.

Noboa është zotuar të mos përkulet para dhunës, duke lëshuar urdhra për të 'neutralizuar' grupet kriminale përgjegjëse.

“Ne jemi në gjendje lufte dhe nuk mund të dorëzohemi para këtyre grupeve terroriste”, tha Noboa për Radio Canela të mërkurën.

Qindra policë dhe ushtarë janë vendosur në një gjueti për Fito, dhe më shumë njësi të ngarkuara tani për të gjetur 'The Savage'. Kombet e Bashkuara, Shtetet e Bashkuara, Kina dhe disa vende të tjera kanë shprehur shqetësimin për dhunën dhe kanë ofruar mbështetje për Noboa. Ndërsa mafia e drogës ka gjetur një bazë në Ekuador në vitet e fundit, shkalla e vrasjeve në vend u katërfishua nga 2018 në 2022.

Last year was the worst yet, with 7,800 murders and a record 220 tonnes of drugs seized. Much of the violence has been concentrated in prisons, where spectacularly brutal clashes between inmates have left more than 460 dead, many beheaded or burned alive, since February 2021.

Most read