BREAKING NEWS

Sensational, the well-known journalist of the chronicle warns of the arrest of Monika Kryemadhi and Flamur Noka, this is what is happening inside SPAK

Sensational, the well-known journalist of the chronicle warns of the arrest of
x
BREAKING NEWS

Here is the American "big punch" in the face of Sali Berisha, Frrok Çupi confesses the unsaid after the proposal of Argita as the head of "Rithemelim", from the murders under his power and the details from the night when he was elected president, how h...

Here is the American "big punch" in the face of Sali Berisha, Frrok
x
BREAKING NEWS

SPAK summons Bardhi for the Olsi Rama file, the fraud of the deputy of Reestablishment is revealed, he presented himself as a person in the know, not as a whistleblower

SPAK summons Bardhi for the Olsi Rama file, the fraud of the deputy of
x
BREAKING NEWS

This is when pensions are expected to increase this year, the economic expert clarifies the last details and shows that the figures will be higher for pensioners compared to 2021

This is when pensions are expected to increase this year, the economic expert
x
BREAKING NEWS

Shocked Artan Hoxha: Here is the file that will take Sali Berisha like Pinochet on a stretcher to prison and his wife's relationship with Ervis Martinaj

Shocked Artan Hoxha: Here is the file that will take Sali Berisha like Pinochet
x
BREAKING NEWS

Edi Rama postpones the congress after the recent developments of SPAK and the investigations against Balluk, Agaç and Veliaj, a complete reconfiguration of the government is expected before the elections

Edi Rama postpones the congress after the recent developments of SPAK and the
x
BREAKING NEWS

The main candidate at the head of "Foltorja" Argita Malltezi is inspired by the Soviet Union, after Evi Kokalari's reaction, Sali Berisha's daughter deletes the post, Foltorja enters the stage of "eating itself"

The main candidate at the head of "Foltorja" Argita Malltezi is
x
BREAKING NEWS

Dumani lists the officials who have been investigated by SPAK, from the former prime minister, ministers, deputies and mayors and reveals the investigation of the Albanian entrepreneur who tried to create access to the international mafia in our countr...

Dumani lists the officials who have been investigated by SPAK, from the former
x

Aktualitet

"I find people for 50 euros"/ How he "drown" Fredi Beleri, the key witness tells: I went to meet the head of the police station, the police put devices on me and...

"I find people for 50 euros"/ How he "drown" Fredi Beleri,

The "key" witness in the file of Fredi Beleri, the elected mayor of Himara, has confessed why he made the decision to report him to the police.

In the complete investigation file, the testimony of Arsen Rama has been published, which details his acquaintance with Fredi Beleri. At one point when he met him to take fish to the bar, he asked Beler how his campaign was going. He replied "that he is doing well, but I can find some people for 50 euros".

After this conversation with Fredi Beleri, Arsen Rama says that he went to meet the Head of the Police Station, where they also agreed on an agreement.

Arsen Rama says that after the police installed some devices, he went again to meet Fredi Beleri, who told him that he found 15 people.

"I went and brought fish to Fredi Beleri and we met at the Xelateria bar, where I heard from the television from social networks that he was running for the Municipality of Himara, then I asked him how the campaign was going and he told me that the campaign was very good, we I find people for 50 euros per person, I agreed, then I left and met the head of the police station.  I contacted him on the phone, his name is Ermal Ajdini, I contacted him on the phone and we met at the sports field, I informed him about this case and he told me are you ready to cooperate with us and with the prosecution Vlora, I don't remember the date well, the month of April seems to me to be 2023. A month before the election, somewhere from the end of April, I think, the beginning of May, I don't remember the fixed date well, then we went to the prosecutor's office in Vlora and there we connected an agreement that everything was legal. As far as I can remember, with as much detail as I can remember, after I installed the devices that the state police gave me, I went and met Fredi Beleri at the Gelateria and I told him that I have 15 people", Arsen Rama recounted.

Arsen Rama's full testimony: 

"I currently live in the city of Vlora. In the month of March - April, during the whole period I lived in Himare for several years. I was self-employed as a family, in the fishing activity. I knew citizen Fredi Beleri because the person is known as a businessman who owns a fishing restaurant and we had a relationship that I sold him fish. I have had the phone number for some time, I can't quite remember how long. Yes, I have turned to him because of an election corruption in the city of Himara. I went and took fish to Fredi Beleri and we met at the Gelateria bar, where I heard from the television from social networks that he was running for the Municipality of Himara, then I asked him how the campaign was going and he told me the campaign was very good, he found us persons against 50 euros per person, I agreed, then I left and met the head of the police station.

I contacted him on the phone, his name is Ermal Ajdini, I contacted him on the phone and we met at the sports field, I informed him about this case and he told me are you ready to cooperate with us and with the prosecution Vlora, I don't remember the date well, the month of April seems to me to be 2023. A month before the election, somewhere from the end of April, I think, the beginning of May, I don't remember the fixed date well, then we went to the prosecutor's office in Vlora and there we connected an agreement that everything was legal. As far as I can remember, with as much detail as I can remember, after I installed the devices that the state police gave me, I went and met Fredi Beleri at the Gelateria and I told him that I have 15 people, people who are from the Himar Municipality. I'll say fixed, you told him how many, but 15 people who are from the Himara Municipality, as far as I remember he said yes, write in the list, make the list and take it to the secretariat, I have sent the list, the people were not aware of no one was aware of this.

I have written the names in the list for reasons to prove this thing that was being done in Himara. The names have been my family members and well-known people. They were residents of Palasa, Dhërmi and Himara. After I took the list of names, with 13 names, to the electoral office in Himare, which is located on the promenade from the sea side to the promenade, where the promenade ends. At the Electoral Office, I contacted the secretary and there I asked her how the campaign is going and she told me that you can leave the sheet here when Mr. Beleri himself comes, I will look at it. It was a list of names that I had written, people who were from the municipality of Himare, and I left the list with the secretary. The secretary was a blonde girl, aged 26-28 years old, I introduced myself to the lady, I am a friend of Fred's, who are you, I told her my name and surname, who I am, after I left the sheet I also greeted her I contacted Fredi Beller later.

Në aplikacionin ëhatsapp, më pas kemi biseduar që listën e ke gati i thash dhe ma le aty më ka thënë që do të takohemi më vonë. Me telefon, më pas kam shkuar e kam takuar tek xhelateria në qytetin e Himarës në Potam. Në të njëjtën ditë, s’më kujtohet ora, po mbasdite ka qënë s’më kujtohet mirë fiks. Jemi takuar gjithmonë jashtë dhe gjithmonë në këmbë nuk jemi ulur në asnjë moment, të ulemi të pijmë kafe. Biseda që ne të dy kemi bërë ka qënë rreth çështjes zgjedhore, ku listën i thash ta çova tek zyra elektorale, dakort me tha. Sa persona janë, i thash janë 13 persona i thash, prit telefon më tha nga mua. Oferta më është bërë, paraprakisht oferta ka qënë rreth 50 euro për person, për person që do mernin. Kjo ofertë është bërë në takimin në darkë data fiks nuk më mbahet mënd, por kjo ofertë për personat më ka thënë që ditën që më ka takuar kur i kam çuar peshk, më ka thënë gjej persona dhe ti ke pjesën tënde dhe personat do të marin, mua më ofroj 300 euro, personave 50 euro për person. Po, e njëjta ofertë është bërë, është bërë edhe për letrat greke, për pasaportë se ne s’kemi pasaportë unë një shtetësi kam vetëm atë shqiptare.

Në vijim kam zhvilluar një takim ku aty ka qënë edhe vëllai im Abdyl Rama i cili nuk ka pasur dijeni për këtë gjë që po bëj thjesht i kam thënë do ta takoj për fushatën elektorale, nuk ka pasur dijeni as për lekë as për punën e aparateve për asnjë lloj gjëje s’ka qënë në dijeni. Më pas kam shkuar e kam takuar po e shpjegoj me aq sa e mbaj mënd, kam takuar Fredi Belerin tek lokali Xhelateria ka qënë darkë ku aty kam qënë me vëllain tim i cili nuk dinte gjë fare edhe kemi biseduar më ka thënë që dakort personat që ke gjetur ti ke pjesën tënde dhe më ka pyetur tani si do ti verifikoj unë këta perona që këta do të votojnë për mua. Unë për këtë pjesë i kam dalë garant se personat ishin familjarët e mi.

Gjatë kësaj kohe po kam pasur pajisjet përgjuese. Pastaj të nesërmen, më ka telefonuar Pandeli Kokaveshi. Z. Beleri kishte takuar rastësisht vëllain tim në zonën e Himarës, ku aty kishte thënë që nëma pak numrin e Arsenit sepse do ja jap Pandeliut që ta telefonoj në darkë se ka një porosi për të. Aty kam pritur edhe Pandeli Kokaveshi nuk më ka telefonuar më pas kam marë vëllain tim në telefon dhe i kam thënë të lutem ma jep pak numrin e Pandeli Kokaveshit më ka dhënë numri e Pandeli Kokaveshit dhe aty e kam telefomuar dhe më ka thënë gë do të takohemi ditën e nesërme, dhe unë i kam thënë mund të takohemi dot sot pasi unë ditën tjetër do të shkoja në qytetin e Vlorës dhe aty më ka thënë po do të marr për 5 minuta. Më ka telefomiar mbas 5 minutash. Mesa mbaj mend kam bërë edhe në telefon më duket ka qënë në telefon nuk më kujtohet mirë, ku aty më ka telefonuar dhe më ka thënë hajde pranë lokalit Xhelateria, kam shkuar pranë lokalit Xhelateria jam futur brënda ku po më priste te dera përjashta, jam futur brënda më ka hequr aparatin celular.

Pandeli Kokaveshi më ka hequr telefonin edhe timin dhe të tija dhe më ka thën jemi në përgjime po na përgjojnë. Dakort i kam thënë pa asnjë problem e kam pyetur si të shkon fushata, më ka thënë deri tani shumë mirë, më ka thënë shiko si është puna, po i kam thënë, nga këta 13 persona më tha 8 të takojnë ty sepse personat e tjerë ne i kemi kapur vetë, dakort i thash edhe më ka thënë që hajde mbas meje, kemi shkuar tek dera ballore e tualetit për arsye sigurie të tij, ku aty më ka nxjerë shumën monetare dhe ma ka drejtuar ma ka ofruar, 8 kartmonedha 50 diku tek 400 mijë lekë të vjetra, ma ka drejtuar dhe i kam thënë si ti ndaj këto, më ka thënë do ti ndash nga 50 për person ndërsa pjesën tënde më ka thënë do ta maresh pasi të mbaroj puna e votimeve. Më pas kam dalë nga lokali mua më premtoj 300 euro por nuk mi dha 300 euro thjesht më ka dhënë pjesën e lekëve të votimeve. Kam dal nga lokali dhe aty kisha harruar aparatin celular mbi banak dhe më ka folur që kthehu më ka dhënë aparatin celular dhe unë kam vazhduar pastaj, kjo ishte mesa mbaj mënd ngjarja që ka ndodhur. Telefonatat janë rregjistruar nëpërmjet aparatit që më kishin dhënë mua, telefonatat janë zhvilluar në ëhatsapp.

Takimet me Blerin, ai ka ndenjur gjithmonë tek lokali Xhelateria dhe aty jemi takuar për pjesën e votimeve, gjithmonë jemi takuar jashtë ambienteve. Kur kam shkuar për të takuar Belerin, me automjetin tip Mercedes Benz, ngjyrë e kuqe, me targa AA808AH, në pronësi të bashkëshortes time Kristina Pasha. Veshja ka qënë një palë xhinse gri, një bluzë të zezë me tre komca, një xhup blu të errët dhe një palë atelete të markës Nike. Pas arrestimit të dy të pandehurve nuk kam jetuar më në Himarë për shkak të shumë presioneve të qytetarëve të Himarës dhe shumë kërcënimeve me jetë ndaj meje dhe materialet i kam çuar në prokurori kam bërë edhe denoncim në policinë e Vlorës jeta ime ka qënë shumë e vështirë për shkak të shumë presioneve dhe shumë tentative për të manipuluar gjërat.

Saktësisht sipas tyre ka qënë pretendimi që unë të mos vijë dëshmitarë dhe mos të paraqitem të largohem nga shqipëria. Këtë gjë ma kanë thënë shumë persona të paidentifikuar më kanë thënë jemi njërëzit e Fredi Belerit dhe kemi ardhur nga greqia kastile për të takuar ty, ka pasur shumë raste sidomos në Himarë njëher. Gjatë kësaj kohe kam jetuar në qytetin e Vlorës edhe aty me shumë sakrifica sepse mundësia ime financiare ka qënë peshkimi neve nuk kemi pasur as biznese të mëdhaja, me atë mua më ka humbur jetën edhe mamaja në vitin 2020 ku ka ndodhur në tragjedi fatale që më ka humbur jetën mamaja dhe ne kemi gënë shumë të tronditur, mundësia jonë financiare ka qënë shumë e dobët dhe kam jetuar në qytetin e Vlorës gjatë kësaj kohe dhe aty me shumë problematika me shumë kërcënime me jetë dhe ndodhem në një situatë shumë të rezikshme…. thash që nuk e kam mbaruar komplet shkollën e mesme por kam bërë punë 11 klasë dhe këtë gjë mund ta verifikojmë në gjimnazin e Vlorës të vemi e ta verifikojmë këtë gjë. Emrin shkollës në qytetin e Vlorës ja harrova se jam shumë i emocionuar, me vendndodhje tek rrethi në skelë vazhdon rrugën për në çentral dhe është gjimnazi aty direkt që kthehesh por mund të më kujtohet më vonë emri. Numri i vëllait tim nuk më kujtohet mirë për momentin.

Numrin me të cilin kam biseduar me Fredi Belerin nuk më kujtohet. As numri i Pandeli Kokaveshit s’më kujtohet sepse s’kam pasur shumë telefonata me Pandeli Kokaveshin se nuk ja kam pasur numrin që të më kujtohet. Numrin e Fredi Belerit e kam pasur unë sepse ne kemi qënë familjarisht i çonim peshk Fredi Belerit. …. Unë kam shkuar ditën fiks se mbaj mend që të ta them kur kam shkuar por kam komunikuar me drejtuesit e policisë së Himarës. Me shefin e policisë kontakti ka qënë nëpërmjet telefonit edhe numrin e kam marë tek një punonjës i policisë. Se njoh me emër se e thoja se kisha problem.

Numri i shefit të policisë s’më kujtohet, të cilin unë e kam takuar vetëm një herë tek fusha e sportit, tani s’më kujtohet edhe mirë që të të them. Kam biseduar në telefon më pas kemi lënë takim pranë fushës së sportit ku aty jemi takuar me drejtuesin e policisë së Himarës, ka qënë diku kohë mbasdite darkë që jam takuar edhe më ka pyetur rreth kësaj gjëje dhe i kam thënë që po bëjnë shitblerje votash, Fredi Beleri, dhe më ka thënë jeni i gatshmë ju të shkojmë në prokurori të bashkëpunoni me policinë e shtetit të krijojmë një marëveshje të ligjshme që çdo gjë të bëhet e ligjshme i kam thënë po jam dakort dhe më pas kemi shkuar dhe kemi lidhur marrëveshjen dhe ka vazhduar pastaj e gjithë procedura. Në listë kanë qënë 13 veta, 13 persona mesa më kujtohet mua ka qënë Gligor Mërkuri, ka qënë Vasil Elmazi, ka qënë Adelajda Elmazi, Vjollca Elmazi, Robert Rama, ka qënë Qirjako Bala mesa më kujtohet. Unë e kam shkruar listën. Kanë qënë votues të bashkisë Himarë, kanë qënë votues të zonave të Palasës të Dhërmiut edhe të Himarës edhe të Pilurit këta persona që janë të bashkisë që votojnë atje dhe mund ta verifikojmë këtë gjë. Unë jam i ndarë nga babai im vazhdoj jetën time, babai ka qënë votues sepse është me gjëndje civile në Himarë dhe këtë gjë mund ta verifikosh shumë kollaj. Unë gjëndjen civile e kam në fshatin Shushicë në Llakatund të Vlorës. Unë kam qënë votues në qytetin e Vlorës s’kam qënë votues në qytetin e Himarës që të kisha përfitime kundrejt vlerës monetare apo me dokumenta greke nëse do të isha votues në Himarë.

Takimin me Pandeli Kokaveshin ka qënë pranë lokalit Xhelateria në Potam të Himarës, ku aty më ka dalë Pandeli Kokaveshi ka dalur më ka pritur tek dera dhe jemi ulur në tavolinë. Paratë janë dorëzuar për provë materiale me gjithë pajisjet në policinë e shtetit, s’më kujtohet mirë në ç’vend i kam dorëzuar. Ditën që jam kapur i kam dorëzuar, ditën që jam kapur domethënë që është bërë kjo gjë kam dorëzuar aparatet të gjitha, kam dorëzuar edhe shumën monetare që kemi bërë procedurat me deklarime me të gjitha. Janë dorëzuar me gjithë aparatet ato nuk më kujtohet, atë ditë më duket s’më kujtohet mirë fiks. Vëllai im nuk ka ditur gjë që kam qënë bashkëpunëtor gjatë këtij procesi vëllai nuk ka ditur gjë, më pas e ka marë vesh siç e mori vesh e gjithë Himara s’mund të japë përgjigje për vëllain nga e ka marë vesh unë të jap përgjigje për veten time. Kërcënimet i kam me video dhe me fakte, i jam drejtuar organeve kompetente në policinë e Vlorës kam bërë kallëzim.

Hetimet vazhdojnë nuk jam interesuar për shkak se dita ime është shumë e kufizuar të dalë nga shtëpia për shkak të kësaj çështjeje. Unë kam jetuar gjatë kësaj kohe sepse motra ime jeton në Amerikë edhe të gjithë të afërmit e mi më kanë ofruar sigurim të jetesës time duke me ndihmuar më shuma sa mundësi kanë pasur, të gjithë të afërmit e mi si babai im, si motra ime si gjithë kushërinjtë e mi. Mjetet që u vendosen në dispozicion nga policia ka qënë një aparat të gjitha kanë qënë të montuara thjesht unë kam pasur një buton në dorë ndiz fik. Për këtë çështje s’më kujtohet mirë sa herë më kanë thirrur. Gjatë hetimeve kam dhënë deklarime në prokurori. Unë i qëndroj sa kam deklaruar në seancë, unë në çdo pjesë kam thënë vetëm të vërtetën. Unë e kam telefonuar për arsye sepse Fred Beleri më ka thënë jam shumë i angazhuar me pjesën e votimeve edhe ti më kujto më ka thënë, mos u vi në siklet më kujto vetë, prandaj e kam vendosur ta telefonoj për ta kujtuar, nuk jam i nxitur nga asnjë njeri.

Babai im pas zgjedhjeve ka jetuar në Himarë, ka disa ditë që është larguar nga Himara rreth mesa më kujtohet nja një muaj, arsye e kërcënimeve dhe shumë llojshmëri presionesh që unë të vijë këtu dhe të mohoj ato që kam thënë. Dhe do të vë me dije se, nuk kam informacion për këtë rast. Nuk mund të të them dot, po ka bërë kallëzim para 2-3 ditësh na kanë fundosur varkën tonë që në ushqeheshim në Porto Palermo, na e kanë fundosur me preteksin që ne të largohemi jo nga Himara por nga Shqipëria, për këtë rast mund të thirrni babain tim kush janë personat që e kanë kërcënuar për rastin e varkës mesa di unë ka bërë denoncim.

Vëllai im ka jetuar në Himarë pasi u bë kjo situatë e nxehtë në zonën e Himarës vendosi të largohet për shkak se presionet ishin shumë të vazhdueshme. Kam takuar persona nuk i mbaj mënd as emrat si fytyra edhe i njoh, në krye ka qënë edhe shefi i komisariatit të Himarës ku më kanë bërë edhe montimin dhe duke marë edhe pak udhëzime për këtë gjë, udhëzime teknike. Nuk e di nëse kam qënë gjatë kësaj kohe nëse kam qënë edhe unë i vëzhguar, kam qënë i fokusuar në këtë çështje. Zgjodha të kontaktoj me Ermal Ajdini arsyeja ishte për sigurinë time që fjala ime të mos vente në vesh të gabuar, nuk kisha njohje thjesht si shef komisariati. Në takimin me Fredi Belerin një moment më kujtohet që kam qënë me vëllain tim momente të tjera s’më kujtohen, e kam takuar më vëllain tek lokali Xhelateria me sa mbaj mënd ka qënë diku mbasdite darkë. Marrveshjen me policinë e kisha lidhur dhe pastaj e kam takuar dhe çdo gjë është e provuar këto takime që kam bërë unë.

Më është dëmtuar makina, në pronësi të bashkëshortes time ma kanë dëmtuar në zonën i themi ne në Vlorë afër centralit, në një servis. Unë i jam drejtuar komisariatit të Vlorës nuk mund të të japë dot një përgjigje për këtë. S’më kujtohet mirë kjo pjesë, kemi bërë kallëzim për personat që më kanë prishur makinën edhe për personat që ma kanë çarë varkën para 3 ditësh dhe nuk janë identifikuar…. Kur dola nga takimi me Kokaveshin s’më kujtohet mirë kë takova, i qëndroj atij deklarimi që kam thënë, deklarimet që kam bërë atij i qëndroj. Pajisjen s’më kujtohet nëse e vija në karikim kishte bateri apo jo, apo merte karim të jashtëm. Telefonin kisha diku nja 5-6-7 muaj s’më kujtohet fiks se sa kohë e kisha, edhe i ndërojmë telefonat nuk është e thënë se sa kohë kisha me telefonin po, mund të vërtetohet sepse unë e kam blerë telefonin me kredi, e keni me dokumenta që kur e kam pasur telefonin….

E ka pasur edhe Pandeliu listën, Pandeli Kokaveshi në momentin që më ka dorëzuar lekët e ka pasur listën në dorë. Gjatë kësaj periudhe po më ka telefonuar Beleri, e ke në ëhatsapp janë të gjitha në prokurori. Më ka marë, mesa më kujtohet më ka marë, nuk më kujtohet mirë kjo pjesë, po kemi folur rreth fushatës, rreth punës që unë po bëja me bashkëpunim me policinë e shtetit për këtë gjë kemi folur jo ndonjë komunikim, Komunikimet e mia me Fredi Belerin kanë qënë pa ardhur kjo situatë e votës që kandidoj kanë qënë thjesht që unë i kam çuar peshk, si unë si vëllai si babai im, kemi qënë se ne kemi punuar familjarisht. Unë peshk kam sjellë edhe tek sufllaqeria që ka nusja, edhe tek dyqani i peshkut nga mbas shëtitores, kam sjellë edhe tek Xhelateria që rrini shumë herë ka vende pa fund ku ju kam sjellë peshk juve. Personalisht kemi komunikuar bashkë më ke thënë ma li peshkun këtu ma li peshkun aty. Kemi pasur marrëdhënie të mira….. Qartësisht e them për kryetarin kandidatin që kandidoj për zgjedhjet e Himarës, unë e kam njohur Fredi Beleri, Alfred Beleri, me këtë emër e njoh unë personalisht….

You said it a little while ago and I'm repeating it, as a family in the city of Himara we work as fishermen and we go out to the new wharf called the wharf where all the people come and I heard through the phone that they had broadcast the news, through the television when we were watching they also said someone is running, Fredi Beleri is running and is asking for votes to take over the municipality. He wants to buy votes, he said he wants to buy votes, I saw that he was a candidate, I said candidate Fredi and I don't know the people in Himare, that they are at the time when this happened, many immigrants came... The main reason that pushed me was to prove what was being done in Himara, I had no cause, no benefit for me personally from this thing. I have not been promised a reward for this deal. When I was in the process, even before this was done, nobody promised me anything, I didn't get a promise that you would be a beneficiary by doing this work, nobody promised me any kind of benefit. After completing this procedure, you gave the answer. I was given a reward for this work only after this work was done and then finished, by the state police. I don't remember the amount....”.