BREAKING NEWS

Behind the scenes of the divorce, here's how Monika Kryemadhi made the "hole" in SPAK Ilir Meta, from luxury trips around Europe, expenses for aesthetic services, to conversations on her cell phone where bargains were made with ministers, directors and...

Behind the scenes of the divorce, here's how Monika Kryemadhi made the
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta risks up to 15 years in prison, how will the wealth that has passed in the name of his mother-in-law, brother-in-law and father sink him, in the end they will seize all his money, the character who denounced him to SPAK discloses the latest i...

Ilir Meta risks up to 15 years in prison, how will the wealth that has passed in
x
BREAKING NEWS

The High State Control reveals Belinda Balluku's plane tickets and per diems abroad, there is no document for the deputy prime minister that proves her official meetings for which international trips were made

The High State Control reveals Belinda Balluku's plane tickets and per
x
BREAKING NEWS

OLAF sinks Frida Krifca and the management chain of AZHBR, this is the corrupt scheme they used to steal agricultural funds, from fake contracts, to applicants who pay a high percentage to win, this is how money was stolen with consulting companies, fu...

OLAF sinks Frida Krifca and the management chain of AZHBR, this is the corrupt
x
BREAKING NEWS

SPAK has disturbed the sleep of the untouchables of politics, special prosecutors are in danger because of the Rama-Berisha deal, Lulzim Basha reacts strongly and reveals what he will do if the Supreme Court does not decide on the stamp of the DP befor...

SPAK has disturbed the sleep of the untouchables of politics, special
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi sheds light on the strong behind-the-scenes: Here's the scheme that Ilir Meta is using to escape from the arrest of SPAK, just as he did with the video of Dritan Prifti

Brizida Gjikondi sheds light on the strong behind-the-scenes: Here's the
x
BREAKING NEWS

The lawyer Romeo Kara is shocked: Operation 'Metamorfoza' was specially made by SPAK to go to Ilir Meta, very soon we will have communication of charges, this is why the doors of the asylum have been closed to the former president, they will bring him ...

The lawyer Romeo Kara is shocked: Operation 'Metamorfoza' was
x
BREAKING NEWS

Movement in the government of Edi Rama, Blendi Klosi towards the post of deputy prime minister and head of the district of Tirana, Gjiknuri leaves Elbasan, Blendi Çuçi goes to Fier, this is what is expected to happen within the SP

Movement in the government of Edi Rama, Blendi Klosi towards the post of deputy
x

Aktualitet

The murder of "Push", Klodiana Lala 'breaks down' the details: This is why the victim's mother and his two friends suspected

The murder of "Push", Klodiana Lala 'breaks down' the

 Klodiana Lala shed light on the serious event that happened in February 2009, when Osman Berberi, who was only 27 years old at the time, was found murdered.

To the father of a four-year-old girl, who was reportedly kidnapped at noon on February 19, 2009. By people dressed as police officers, inside a bar, right next to his apartment in Kodër Kamëz. Only a few hours, after an urgent phone call, he had taken him out of the apartment early in the morning.

After so many years, he will once again try to shed light on the kidnapping, torture and the way he found the 27-year-old Osman Berberi murdered on February 28, 2009, around 11:00 in the afternoon, at the foot of the 'Ura me Harqe' ' in Milot, otherwise known as the Bird Bridge.

My son Osmani did not know Kujtim, and the latter was not even present at his funeral.

Kujtimi has as his wife the daughter of Veli Xhani's aunt, who was also Osman Berber's father-in-law.

Alban Skonja is connected to Kujtim only through Luciana Xhani and I am convinced that Kujtim provided Alban Skonja with the house for rent in the city of Laçi.

Osman's own mother said that she had no other conviction that her son's killer was Alban Skonja.

And that the crime had nothing to do with a possible adultery of Osman, with the woman he had met in Greece.

I have no doubts about this case. I have my doubts about Alban Skonja, who I think organized this together with Luciana Xhani.

Diamanta Hima also gave details about the characteristics of two people, Bujar from Fushë-Kruja and Mel from the city of Laçi.

Who, according to her, stayed in Luciana's apartment, Osman's mother-in-law.

And who were friends of Alban Skonja.

Who, one evening, had asked one of them to bring the old man, meaning a pistol.

Bujar is about 27 years old, married and has a son.

He had medium-cropped black hair. He once brought Luciana olive oil and brandy.

While the other person, whose name was Meli from Laçi, was about 33 years old, blonde with straight hair.

Once at dinner when I was also at Luciana's and we were having dinner, Alban Skonja called Meli on the phone and said: 'Bring that little old man with you tomorrow'.

I asked Luciana who this little old man was and she told me that the 'little old man' is the pistol.

The next day at dinner around 5:00 p.m., Meli brought Alban an old pistol.

There I met Mel and Bujar.

This happened about 10 days before my son Osmani came from Greece.

After my son's death, Mel went bald.

Por sipas grupit hetues, Osman Berberi rezulton se u dëbua nga banesa e tezes së tij në Greqi, nga bashkeshorti i saj Ramazan Tabaku, pasi ky i fundit zbuloi se Osmani kishte mbajtur në banesën e tyre dy çanta të dyshimta, të disa shokëve të tij.

Në bazë të informacioneve të siguruara rezulton se autorë të mundshëm të vrasjes së Osman Berberit, mund të jenë shtetasit Alban Skonja (person në kërkim) njeri i afërt i bashkëshortes së tij, në bashkëpunim me shtetasin Aurel Xhani, vëllai i bashkëshortes së Osman Berberit.

Megjithëse mbeten për t’u pyetur dhe bashkëshortët Vandelina dhe Ibrahim Allkurti të cilët ishin lidhje e ngushtë shoqërore e Osman Berberit dhe që kanë dijeni për aktivitetin e tij në shtetin grek si dhe lidhjet e tij shoqërore me interes për hetimin.

Por megjithë veprimet hetimore dhe operative të kryera zbulimi i autorëve të kësaj ngjarje kriminale, nuk u bë i mundur kurrë.

Sipas grupit hetues, Osman Berberi, kishte marrë shumë telefonata para krimit, nga persona të ndryshëm.

Por asgjë nuk u bë e mundur të zbërthehej nga këto biseda.

Ndërsa vdekja e tij kishte ndodhur jo më pak se 14 orë nga momenti i ekzaminimit të trupit nga ana e ekspertëve mjeko-ligjorë.

Siç konstatohet nga perfundimet e ekspertëve, rezulton se shtetasi Osman Berberi  është vrarë me armë zjarri  tip pistoletë, në formën e ekzekutimit, pasi është qëlluar afër në kokë.

Më pas duket qartë se kufoma është dhunuar me mjete prerëse.

Sipas kthimpërgjigjeve nga kompanitë celulare, një nga numrat e fundit që rezulton se e ka marrë Osman Berberin, mëngjesin e herët të datës 19 shkurt 2009, kur ai la me nxitim banesën, ishte edhe ai i vëllait të bashkëshortes së tij, Aurel Xhani.

Por ky i fundit çuditërisht mohoi që të ishte ai që e kishte telefonuar atë mëngjes.

Ndërkohë që i dyshimtë mbeti edhe një numër anglez që e thirri atë mëngjes, Osman Berberin.

Për të cilin  autoritetet britanike, nuk dhanë asnjë përgjigje me interes për hetuesit shqiptar.

Kunati i Osman Berberit, Aurel Xhani e pranon se e ka këtë numër telefoni dhe se vazhdon ta disponojë. Ai përmend faktin se këtë numër telefoni nuk ia ka dhënë njeriu, po kështu as telefonin për ta përdorur dikush tjetër. Ai nuk pranon faktin se e ka telefonuar Osman Berberin me telefonin e tij në orën 06.50.

Po kjo histori duket se ka një prapaskenë shumë më të frikshme.

Dhe ku me gjasa janë përfshirë shumë persona.

Pasi më vonë nëna e Osman Berberit, tregoi për grupin hetues, se djali i saj kishte qenë i detyruar nëpërmjet kërcënimit, që ta linte pasaportën në Greqi, te shtëpia e gruas, që ai e cilësonte të dashurën e tij.

Dhe këtë ia kishte thënë qoftë Ramazan Tabaku, nëpërmjet bisedës që ai kishte bërë me bashkëshortin e kësaj gruaje, por edhe vetë Osmani, me të mbërritur në Shqipëri.

Më datë 25 Mars 2009 unë kam marrë në telefon burrin e motrës time, Ramazan Tabaku, ku e pyeta se si e kishte emrin familja në Greqi ku shkonte djali im Osmani.

Ai më tha se unë nuk dua të përzihem fare në këtë problem, pasi dhe unë kam frikë.

Ramazani më tha se i gjithë strumbullari  i kësaj pune është Skënder Ulliri.

Djali i im Osmani pasi erdhi nga Greqia më datë 11 Shkurt 2009 më tha: ‘Plake, mua ma kanë mbajtur pasaportën në Athinë dhe më kanë kërcënuar. Osmani nuk mi tregoi arsyet se përse pasaporta e tij mbeti në Athinë.

Pas varrimit të tij mua më mori në telefon nga Athina djali i motrës, Ergys Tabaku dhe më tha se bashkë me babain kishin pirë kafe me atë burrin të cilit Osmani i shkonte në familje.

Me t’u ulur në tavolinë ai u kishte thënë që të mos i tregonim gruas së tij që Osmanin e kishin vrarë.

Ai i kishte thënë Ramazanit se vrasjen e kishte marrë vesh nga ato çunat që i kishin lënë pasaportën e Osmanit.

Njëri prej tyre quhet  Gëzim Lata dhe është nga Burreli.

Pas vrasjes së Osmanit, Gëzim Lata i ka thënë këtij personi që të niste urgjentisht pasaportën e Osmanit për në Shqiperi.

Në lidhje me dyshimet e nënës, se autor i mundshëm i vrasjes së Osman Berberit ishte Alban Skonja, grupi hetues mbajti në përgjim ambiental këtë të fundit bashkë me kunatën e viktimës.

Në këtë rast, Aurorën, motrën e Odetës, bashkëshortes së tij.

Përgjimi ambiental u krye në dhomat e izolimit.

Ku në një moment Alban Skonja rezulton se i bën me shenjë Aurora Xhanit, që të mos flasë.

Pas kapjes së personit në kërkim Alban Skonja u realizuan veprime me teknikë operative ndërmjet tij dhe shtetases Aurora Xhani (kunata e Osman Berberit).

Veprim ky i kryer në ambientet e Drejtorisë së Policisë Qarkut të Durrësit.

Ku gjatë këtij përgjimi u konstatua se Alban Skonja ia bëri me shenjë Aurorës për të mos folur.

Aktualisht ky shtetas është i arrestuar për kryrjen e veprës penale ‘Vjedhje me armë’ ndodhur në qytetin e Durrësit.

Por pikërisht atëherë ku mendohet se kjo histori krimi horror fillon e qartësohet, dëshmitë e ndryshme fillojnë e bëjnë edhe më të ç’orientuar drejtimin se ku duhet zënë filli i kësaj histori që fundin e pati në një vrasje mizore.

Siç më ka thënë Dave Beleshi ate ditë djali ka pirë kafe në lokalin e saj me Kreshnik Kurtsmajlin, Kel Matoshin si dhe një person i cili në dorë kishte një tatuazh gjarpëri, të cilët pasi kanë dalë nga lokali i Daves kanë hipur në një makinë të zezë. Krushka ime, Luçiana Xhani më tha se nga Greqia kishte ardhur edhe Lin Ndou, dhe mund të ketë qenë edhe ai në kafe atë ditë. Ku bashkë me ta ka qenë edhe Gjevalin Hasani, i cili mbante baseta te holla dhe flokët i kishte të lidhura bisht.

Por që tani basetat i ka hequr dhe flokët i ka shkurtuar.

Nëna e Osmanit tha në një moment të dëshmisë së saj se ditën e varrimit, Besnik Ndou, shoku i ngushtë i djalit të saj, me të cilin ai kalonte pjesën më të madhe të kohës, qoftë në Greqi por edhe në Shqipëri, i ishte afruar dhe i kishte treguar se ku duhet ta kërkonte të keqen që i kishte ndodhur.

Duke i përmendur edhe dy emra.

Emra të cilët më pas Besnik Ndou i kishte mohuar, duke kërcënuar nënën e Osmanit që të mos fliste në polici, pasi ai ishte vetë i gjashtë vëlla.

Alban Skonja me Odetën, nusen e Osmanit, dhe me Rozetën, gruan e Ylli Byberit, janë fëmijë tezesh.

Besnik Ndou erdhi nga Greqia, një javë para djalit tim Osmanit, ku unë e pyeta se çfarë bënte djali im atje. Besniku më tha se natën e Vitit të Ri e kaluam së bashku me Linin dhe me Osmanin dhe me disa shokë të tjerë në shtëpinë e Ramazan Tabakut, aty ku aty kemi bërë dhe një sherr të madh, por pa më shpjeguar më gjatë për motivin e sherrit.

Besniku më tha më tej se Osmani kishte një të dashur, e cila ishte kushërira e gruas së tij dhe se burri i saj ka shumë lekë dhe kjo grua ka gjashtë vëllezër që merren me drogë.

Kjo  bisede mes meje dhe Besnik Ndout u bë rreth datës 8 Shkurt 2009.

Ditën e varrimit të Osmanit, Besnik Ndou erdhi në shtëpinë time dhe më tha se përse nuk ma përmende dhe mua emrin gjatë vajtimit të Osmanit. Se tek ato shokë që u përmende emrin  gjate vajtimit, te Ylli Byberi dhe te Jetmir Vatnika, aty e ke të keqen.

Pastaj Besniku mi mohoi të gjitha fjalët që më kishte thënë më datë 8 Shkurt 2009 dhe më kërcënoi duke më thënë që të mos ia përmendja emrin në polici, pasi unë jam vetë i gjashtë vëlla…

Por një tjetër ngjarje e ndodhur vetëm dy ditë para se Osman Berberi të zhdukej, duke se e intrigon edhe njëherë këtë histori.

Dhe mund të jetë pse jo një nga shkaqet e zhdukjes së papritur të tij.

Djali im Osmani, e pinte kafenë çdo ditë në lokalin e Lek Vatnikës. Dy ditë para se të zhdukej Osmani ka ngrënë dhe ka pirë në lokal së bashku me Jetmir Vatnikën, Kreshnik Kurtsmajlin, Sander Vukën, Kel Matoshin, Shkëlzen Byberin, Besard Byberin si dhe Gjevalin Hasanin i cili është dhe daja i Jetmir Vatnikës dhe që banon ne Bathore, person i cili ka shumë pak kohë që është liruar nga burgu.

Në kohën që Osmani ishte në lokal me këta persona, unë iu afrova tek dritarja e lokalit dhe i thashë: ‘Hajde mor nane në shtepi se nuk ti jep njeri bërxollat se të don fort se ti nuk ke asnje lek në xhep’.

Osmani më tha që të ikja dhe të mos shkoja më aty se dhe po të më vrasin nuk do ma marrin trupin me vete.

Kete shprehje ai ma  kishte thënë edhe ditën që ishte kthyer nga Greqia, në prezencë të të atit të Alban Skonjës, që quhet Dylaver Skonja.

Të nesërmen mora vesh se ishte kapur nga policia Jetmir Vatnika për një vrasje.

Mund të ketë qenë data 17 Shkurt 2009.

Por a u bë arrestimi i Jetmir Vatnikës, dhe mendimi se ai mund të jetë dekonspiruar nga Osmani, arsyeja e vërtetë përse ai u mor peng dhe më pas u gjet i torturuar.

Apo rrëmbimi dhe vrasja e tij, kishte lidhje me problem të mëhershme të tij.

Atë ditë Jetmir Vatnika u kap nga policia, Osmani erdhi në shtëpi dhe shkatërroi gjithçka. Unë e pyeta se përse e kishin arrestuar Jetmirin, por ai më tha: ‘shko dhe pyete vetë’.

Unë kam  dyshime serioze se vrasja e djalit tim Osmanit është kryer në lokalin e Lek Vatnikës, pasi gjate gjithe ditës shokët e Jetmirit kanë qenë në lëvizje.

Në darke une kam parë një Xhip të zi me xhama të errët që ndaloi tek lolali i Lek Vatnikës dhe nga kjo makinë zbritën tre burra, Ludovik Ndreca i cili banon në Mamurras që ështe dhëndër në godinën tonë; Siri Hasani i cili banon në Shkodër dhe Agustin Nili i cili banon në Kodër-Kamez.

Atë ditë dhe dy tre ditë me pas unë kam parë  dhe Gjevalin Hasanin duke pirë në lokalin e Lek Vatnikës’.

Por a është kjo një histori tradhtie brenda rrethit të një grupi shoqëror të cilët merreshin me punë të pista, ku viktimë mbeti Osman Berberi, apo ka të bëjë me një histori droge të shkuar keq.

Në të gjithë këtë mori dëshmish, e vërteta është se në këtë histori ka pasur edhe nga ata që fillimisht kanë treguar kurajon për të rrëfyer diçka rreth asaj që dinin. Por që më pas për arsye ndoshta të kuptueshme, janë tërhequr duke mos guxuar të tregojnë të vërtetën se kush dhe përse e vrau Osmanin.

Ku me interes është edhe një bisedë që Serma Barushi, komshie me nënën e Osmanit, i ka thënë kësaj të fundit.

Serma Barushi, e cila ka mësuar nga Halil Bushkashi, daja i Odetës, se rrëmbyesi dhe torturuesi i Osmani Berberit, është Alban Skonja.

Më datë 16 Nëntor 2009, rreth orës 17.00 më thirri tek dera e shtëpisë nje komshie e imja, e cila quhet Serma Barushi.

Ajo më tha se gjatë paradites, në shtëpinë e saj erdhi Halil Bushkashi së bashku me gruan e tij, Hanen.

Duke qenë se unë në momentin që Halili dhe Hania, kishin ardhur, nuk isha në shtëpi, Serma më tha se ai i kishte lënë porosi, që Diamanta të vinte ta takonte me patjetër.

Kjo pasi ai kishte dijeni të plotë për vrasjen e djalit tim, personat që e kishin marrë, vendin ku e kishin mbajtur, torturat që i kishin bërë, pra dinte gjithçka.

Të gjitha këto Halili i kishte dëgjuar në Burrel kur kishte shkuar tek vëllezërit dhe motrat e tij.

Halili i kishte thënë se duhet të shkoja ta takoja tek Ura e Dajlanit në Durrës pasi atje ai ka shtëpinë.

Gjatë kohës që Halili kishte dalë në oborr, Hania i kishte thënë Sermës se djalin tim Osmanin e kishte marrë Alban Skonja, Haxhi Dyshuka dhe një person i tretë të cilin ajo nuk e kishte thënë pasi në këtë kohë komshies time i kishte ardhur djali, dhe biseda ishte ndërprerë këtu.

Por kjo bisedë midis komshies së nënës së Osmanit dhe Hanes, duket se nuk ishte ndërprerë këtu.

Pasi ajo i kishte treguar edhe detaje rrënqethëse se si Osmani ishte rrëmbyer dhe torturuar.

Detaje që përkojnë edhe me me shenjat e dhunës së gjetura në trupin e tij.

Hania i kishte thënë më pas Sermës se Osmanin e kishin mbajtur tre ditë në Burrel. Vendin nuk e dinte, por kishte se e kishin torturuar duke përdorur një makinë qethëse me korent, e cila përdoret për të qethur delet.

Makinë të cilën Alban Skonja e kishte sjellë nga Greqia.

Ata me këtë makinë i kanë hequr të gjithë tatuazhet nga trupi Osmanit me qëllim që ai të mos njihet kur ta gjente policia.

But Halil Bushkashi not only did not say anything about the involvement of Alban Skonja in Osmani's murder, but in the prosecutor's office he stated that in his knowledge they had very good relations with each other

My two nephews Alban Skonja and Alfred Skonja had very good relations with Osman Berberi.

While I met Ismail Dishuken in Durrës when he was released from prison. What I want to emphasize is that Ismail Dishuka was in prison with my nephew Alban Skonjë.

Regarding the murder of Osmani Berberi, I think that his wife, Odeta, should be asked more. I have a niece, but she should explain more if there were contradictions with Osmani.

But who really killed Osman Bërberi? And why did the Kurbin District Prosecutor's Office close his file in 2009.

And is it time that, with all these testimonies, the file is reopened once again and Osman gets justice and his killers, whoever they are, get the proper punishment according to the law.

Is it time for someone to break his silence and his conscience, put him at ease, by confessing what happened on that February morning in 2009.

And let Osman Berberi finally rest in peace, and not with a troubled soul that his murder will never be revealed.

A task that maybe after this documentary, also arises for the new bodies of justice, which must dust off this file once and for all.