BREAKING NEWS

Behind the scenes of the divorce, here's how Monika Kryemadhi made the "hole" in SPAK Ilir Meta, from luxury trips around Europe, expenses for aesthetic services, to conversations on her cell phone where bargains were made with ministers, directors and...

Behind the scenes of the divorce, here's how Monika Kryemadhi made the
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta risks up to 15 years in prison, how will the wealth that has passed in the name of his mother-in-law, brother-in-law and father sink him, in the end they will seize all his money, the character who denounced him to SPAK discloses the latest i...

Ilir Meta risks up to 15 years in prison, how will the wealth that has passed in
x
BREAKING NEWS

The High State Control reveals Belinda Balluku's plane tickets and per diems abroad, there is no document for the deputy prime minister that proves her official meetings for which international trips were made

The High State Control reveals Belinda Balluku's plane tickets and per
x
BREAKING NEWS

OLAF sinks Frida Krifca and the management chain of AZHBR, this is the corrupt scheme they used to steal agricultural funds, from fake contracts, to applicants who pay a high percentage to win, this is how money was stolen with consulting companies, fu...

OLAF sinks Frida Krifca and the management chain of AZHBR, this is the corrupt
x
BREAKING NEWS

SPAK has disturbed the sleep of the untouchables of politics, special prosecutors are in danger because of the Rama-Berisha deal, Lulzim Basha reacts strongly and reveals what he will do if the Supreme Court does not decide on the stamp of the DP befor...

SPAK has disturbed the sleep of the untouchables of politics, special
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi sheds light on the strong behind-the-scenes: Here's the scheme that Ilir Meta is using to escape from the arrest of SPAK, just as he did with the video of Dritan Prifti

Brizida Gjikondi sheds light on the strong behind-the-scenes: Here's the
x
BREAKING NEWS

The lawyer Romeo Kara is shocked: Operation 'Metamorfoza' was specially made by SPAK to go to Ilir Meta, very soon we will have communication of charges, this is why the doors of the asylum have been closed to the former president, they will bring him ...

The lawyer Romeo Kara is shocked: Operation 'Metamorfoza' was
x
BREAKING NEWS

Movement in the government of Edi Rama, Blendi Klosi towards the post of deputy prime minister and head of the district of Tirana, Gjiknuri leaves Elbasan, Blendi Çuçi goes to Fier, this is what is expected to happen within the SP

Movement in the government of Edi Rama, Blendi Klosi towards the post of deputy
x

Bota

"Take extreme measures" / England, Spain and Portugal on alert, African disease is hitting Europe

"Take extreme measures" / England, Spain and Portugal on alert,

Europe is facing the spread of a new disease. It is about "Monkeypox", or otherwise the Monkey Line. The line of monkeys has been discovered in Portugal and Spain in what could be the first global outbreak of the rare disease, writes the Daily Mail.

Spain is monitoring 8 men believed to be infected with the monkey pox. All eight men who have been infected are gay or bisexual, according to local media. 5 men have tested positive in Portugal and at least 15 cases are suspected of being infected with the virus according to the country's authorities.

The infected are young men, but it is not yet known how they became infected with the virus.

Until now, people who were infected with the monkey pox were people who had traveled abroad or relatives who had returned from African countries where the virus has already become endemic.

But experts now fear it is spreading more widely for the first time, as seven Britons were diagnosed with the rare disease over the past two weeks. Six of them appear to have been infected in the UK.

Dr Simon Clarke, a microbiologist at the University of Reading, told MailOnline that he suspects there are dozens more cases in the UK. But he insisted the disease would not spread like Covid, adding: "I would be surprised if more than 100 cases were registered in Britain."

Regions across Spain have been put on alert following the announcement of eight suspected cases in Madrid. Confirmation from the National Center for Microbiology is still awaited, but health chiefs have warned to exercise caution.

Fernando Simón, a doctor, said: "It is unlikely that the monkeys' spread will spread massively, but we should not rule it out as a possibility. Spain has called on communities to notify public health services 'urgently' about patients with symptoms.

"Take extreme measures" / England, Spain and Portugal on alert,

He said it is now necessary to take extreme measures and investigate all hypotheses about the routes of infection. According to him, most of the cases were discovered at the Sandoval Health Center in the capital, an STI clinic.

Transmetuesi spanjoll RTVE tha se të tetë pacientët ishin homoseksuale. Ndërkohë, rastet e dyshuara në Portugali u zbuluan të gjitha në rajonin e Lisbonës dhe Luginës së Tagus.

Ministria e Shëndetësisë e Portugalisë ka lëshuar një paralajmërim duke u kërkuar njerëzve që kanë simptoma si skuqje apo flluska  që të kontrollohen.

Kur shfaqen këto simptoma, duhet të shmangen në mënyrë urgjente kontaktet me të tjerët. Ekspertët shëndetësorë që hetojnë shpërthimin e ri të lisë së majmunëve në Britani besojnë se virusi mund të transmetohet seksualisht.

Mendohej se lija e majmunëve mund të transmetohej vetëm përmes kontaktit të ngushtë si lëngjet e trupit, piklat e frymëmarrjes dhe lezionet. Megjithatë, përqindja e lartë e rasteve në shpërthimin aktual në Angli që janë homoseksualë ose biseksualë (4/7, 57%) është shumë shqetësuese.

"Take extreme measures" / England, Spain and Portugal on alert,

Një deri në 10 persona mund të vdesin nga lija e majmunëve. Simptomat fillestare përfshijnë ethe, dhimbje koke, dhimbje muskujsh, dhimbje shpine, ënjtje të nyjeve limfatike, të dridhura dhe rraskapitje.

Një nga simptomat e tjera është skuqja, e cila fillon të përhapet fillimisht në fytyrë dhe më pas në pjesë të tjera të trupit duke përfshirë organet gjenitale. Skuqja ndryshon dhe kalon nëpër faza të ndryshme dhe mund të duket si lija e dhenve ose sifilizi, raporton abcnews.al.

Lija e majmunëve u zbulua për herë të parë kur një shpërthim i një sëmundjeje të ngjashme me linë ndodhi te majmunët që përdoreshin për studime në vitin 1958. Rasti i parë i njeriut u regjistrua në vitin 1970 në Republikën Demokratike të Kongos dhe infeksioni është raportuar në një numër vendesh të Afrikës Qendrore dhe Perëndimore që atëherë.

Vetëm një pjesë e vogël e rasteve janë raportuar jashtë Afrikës.

Sa vdekjeprurëse është?

Lija e majmunit mund të kalohet lehtë, me shumicën e pacientëve që shërohen brenda pak javësh pa pasur nevojë trajtim. Megjithatë, sëmundja mund të jetë fatale. Lija e majmunëve vret deri në 10 për qind të njerëzve të infektuar.

Megjithatë, shkalla e vdekshmërisë është më afër një në 100 – e ngjashme me atë kur Covid u përhap për herë të parë. Të gjitha rastet në Mbretërinë e Bashkuar ishin të infekttuar me llojin e virusit të Afrikës Perëndimore, i cili është i lehtë në krahasim me llojin e Afrikës Qendrore.

A ka ndonjë kurë?

There are no specific treatments available for the monkey line. However, because monkeypox virus is closely linked to the virus that causes flaxseed, flaxseed injections can also protect people from monkeypox disease.

A vaccine, Jynneos, also known as Imvamune or Imvanex, is licensed in the US to prevent aphids, but is not approved in the UK. The vaccine turned out to be about 85 percent effective in preventing monkey pox.

Antivirals and blood from individuals vaccinated against smallpox can be used to treat severe cases.

"Take extreme measures" / England, Spain and Portugal on alert,

Most read