BREAKING NEWS

Behind the scenes of the divorce, here's how Monika Kryemadhi made the "hole" in SPAK Ilir Meta, from luxury trips around Europe, expenses for aesthetic services, to conversations on her cell phone where bargains were made with ministers, directors and...

Behind the scenes of the divorce, here's how Monika Kryemadhi made the
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta risks up to 15 years in prison, how will the wealth that has passed in the name of his mother-in-law, brother-in-law and father sink him, in the end they will seize all his money, the character who denounced him to SPAK discloses the latest i...

Ilir Meta risks up to 15 years in prison, how will the wealth that has passed in
x
BREAKING NEWS

The High State Control reveals Belinda Balluku's plane tickets and per diems abroad, there is no document for the deputy prime minister that proves her official meetings for which international trips were made

The High State Control reveals Belinda Balluku's plane tickets and per
x
BREAKING NEWS

OLAF sinks Frida Krifca and the management chain of AZHBR, this is the corrupt scheme they used to steal agricultural funds, from fake contracts, to applicants who pay a high percentage to win, this is how money was stolen with consulting companies, fu...

OLAF sinks Frida Krifca and the management chain of AZHBR, this is the corrupt
x
BREAKING NEWS

SPAK has disturbed the sleep of the untouchables of politics, special prosecutors are in danger because of the Rama-Berisha deal, Lulzim Basha reacts strongly and reveals what he will do if the Supreme Court does not decide on the stamp of the DP befor...

SPAK has disturbed the sleep of the untouchables of politics, special
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi sheds light on the strong behind-the-scenes: Here's the scheme that Ilir Meta is using to escape from the arrest of SPAK, just as he did with the video of Dritan Prifti

Brizida Gjikondi sheds light on the strong behind-the-scenes: Here's the
x
BREAKING NEWS

The lawyer Romeo Kara is shocked: Operation 'Metamorfoza' was specially made by SPAK to go to Ilir Meta, very soon we will have communication of charges, this is why the doors of the asylum have been closed to the former president, they will bring him ...

The lawyer Romeo Kara is shocked: Operation 'Metamorfoza' was
x
BREAKING NEWS

Movement in the government of Edi Rama, Blendi Klosi towards the post of deputy prime minister and head of the district of Tirana, Gjiknuri leaves Elbasan, Blendi Çuçi goes to Fier, this is what is expected to happen within the SP

Movement in the government of Edi Rama, Blendi Klosi towards the post of deputy
x

Kultura

Adrian Devolli: Visual artists are abandoned because of the indifference of the state

Adrian Devolli: Visual artists are abandoned because of the indifference of the

The artists of the group "Muri" will also open the second exhibition this year with their works outside of Tirana. Painter Adrian Devolli says that this is also due to the lack of exhibition halls, which has made these artists look for spaces in other cities. In the interview for "SOT" newspaper, the painter Adrian Devolli talks about the activity of visual artists and the problems they encounter to present their works. The painter says that there has been a lack of interest from institutions for artists' exhibitions. Painter and restorer Adrian Devolli is also involved in restoration of works of art. He says that today the institution that deals with cultural monuments is no longer as it used to be in its work, since there are no more people like it used to be. Adrian Devolli, a painter graduated from the Academy of Arts (1979) stands out for his modern style, with which he has left his mark in art. From 1979 to 1987 he was a restorer at the Institute of Cultural Monuments, then from 1987 to 1991 he was at the GKA. His activity is with restoration projects in the Monastery of Ardenica, as well as in cooperation with other restorers in the Churches of the Coast, Mborje of Korça, etc. Adrian Devolli, apart from personal exhibitions, has participated in various national and international exhibitions.

-In February, the exhibition of the artistic group "Muri" was opened in the gallery "Vilson Kilica" in the city of Fier. When will the next exhibition this year of the artists of the artistic group "Muri" be?

Ne pas ekspozitës që hapëm në galerinë e artit në Fier do të kemi të radhës gjatë muajve të verës, besojmë në korrik do hapim ekspozitën në galerinë e qytetit të Vlorës. Ne po vijojmë me ekspozita nëpër qytetet e Shqipërisë ku ka galeri arti, pasi në Tiranë është shumë e vështirë për salla me punët e artistëve. Në Tiranë nuk ka më vende, Muzeu Historik Kombëtar siç e dimë do ketë një projekt ku do të ndërhyhet. Salla e ekspozitave te Muzeu Historik Kombëtar është me veprat e fondit të GKA-së, por dhe vetë muzeu do ketë punime dhe do mbyllet siç dhe u njoftua dikur. Në Tiranë galeria FAB e Universitetit të Arteve ka programin e saj dhe është një galeri e shkollës. Galeria e Artit Tiranë ka kalendarin e saj. Galeria Kombëtare e Arteve është mbyllur se po kryhen punime. Pra nuk të ofrohet asgjë për aktivitetet që duan të bëjnë artistët pamorë. Artistët pamorë janë të braktisur për shkak të indiferencës së shtetit, këta artistë që kanë mbetur të brezit tonë do ikin dhe nuk do ketë më. Këta njerëz duhet të paktën mos t’i përdhosin, mos t’i shtyjnë larg. Duhet të kishin menduar një hapësirë për ekspozita. Një sallë me kushte modeste, por dhe këtë nuk e kanë menduar. Ne menduam të jemi në majin korrik për shkak dhe të sezonit turistik, ku për këtë u bisedua me galerinë  e Vlorës dhe ata na ofruan mundësinë për ekspozitën tonë të radhës.

-Në Vlorë do të ketë sërish punë që janë të reja nga artistët?

Sigurisht që grupimi i artistëve “Muri” në ekspozita sjell punime të reja për publikun dhe kjo i mban dhe artistët të karikuar, mos bien në letargji. Çdo ekspozitë që ne do bëjmë do të ketë punime në pikturë, që nuk janë ekspozuar më parë. Grupimi ynë vijon me 12 artistë ashtu si kemi qenë më parë.

-Ju jeni një grupim me artistë të njohur, por ekspozitat që po hapni realizohen nga ju apo keni ndihmë nga institucionet, a keni aplikuar për projektin tuaj?

Ne çdo gjë e bëjmë me paratë tona dhe nuk kemi mbështetje financiare, ku edhe katalogët i bëjmë po vetë. Unë në këtë moshë që jam nuk mund ta pranoj dot talljen. Dikur kemi aplikuar në dhe në bashki, por nuk mund ta pranoj dot talljen nga disa njerëz që nuk kanë respekt për asgjë, për krijimtarinë e disa artistëve që kanë kontribuar në këtë vend. Nuk mund të rri dot si lypës pas derës. Janë ata që duhet të vijnë te ne si artistë, të kishin numrat tanë të telefonave dhe të vinin nëpër studiot tona të shikonin veprat, çfarë po bëjnë artistët? Le të merren me tallavanë, Big Brother, etj, se kjo Shqipëri aty ka përfunduar, më keq nuk ka.

-Ju përmendët pak më lart Muzeun Historik Kombëtar ku pritet të ketë një projekt ndërhyrje. Por ju dhe të tjerë artistë më herët jeni shprehur se duhet të ketë transparencë dhe të ketë deklarata zyrtare nga ministria, ku deri tani nuk ka. Pse ky shqetësim për projektin?

Adrian Devolli: Visual artists are abandoned because of the indifference of the

Edhe unë si shumë të tjerë kam kontributin tim në MHK. Arsyet pse do mbyllet Muzeu Historik Kombëtar e dinë ata që e do e mbyllin, por kështu nuk veprohet në një shtet normal. Edhe në diktaturë ka më tepër transparencë, sepse thuhej çfarë do bëhet? Muzeu Historik Kombëtar siç  ishte dikur një njoftim do mbyllej rreth 4 vite për ndërhyrjen, po cilat janë arsyet, çfarë do ndodhë me projektin, çfarë do behet me objektet, si do jenë procedurat, etj, këto të jenë të shpjeguara nga Ministria e Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit që në fillim.

-Ju më parë jeni shprehur se duhet më shumë vlerësim, botime për artistët e njohur shqiptarë që kanë dhënë kontributin e tyre në art. Vërejtjet tuaja kanë qenë në drejtim të institucioneve në vend. Sipas jush, çfarë ka sjellë ky mos vlerësim?

Këtu asnjëherë nuk është bërë gjë dhe nuk besoj se do të bëhet. I kam shprehur shqetësimet e mia dhe më përpara dhe nuk besoj se do të bëhet gjë. Për ata njerëz që sakrifikuan shumë për këtë vend edhe unë që po sakrifikoj për këtë vend apo dhe të tjerë artistë nuk ka asnjë lloj mirënjohje. Nuk ka mirënjohje për ata njerëz që themeluan Galerinë Kombëtare të Arteve, nuk ka një kolanë me autorët përpara luftës. Ka vetëm fjalë boshe në ministrira superboshe, ku flitet për gjëra koti dhe që duhet të jenë ministri fiktive, pra de juro, de facto nuk ndodh asgjë. Unë dhe të tjerë artistë të artit pamor jemi shprehur herë pas here për vlerësimin që duhet për artistët, mbështetjen ndaj tyre, por nuk duan t’ia dinë fare, nuk dëgjohet zëri i artistëve. I pëlqen niveli i ulët. Në nivelin e ulët ndjehen rehat. Kjo stimulon shoqërinë, dhe shoqërinë shqiptare e ke sot që është për të ardhur keq, me formate emisionesh nëpër televizione që është turp për t’i parë. Nuk kanë lidhje me zhvillimin kulturor të një kombi, por kanë lidhje me degjenerimin shpirtëror të një kombi.

- Piktor dhe restaurator ju jeni marrë më parë dhe me restaurime të veprave të artit. Nga viti 1979 deri më 1987 keni qenë restaurator pranë Institutit të Monumenteve të Kulturës. Por pse tani keni vërejtje për Institutin Kombëtar të Trashëgimisë Kulturore, që u formua nga bashkimi i dy institucioneve të mëparshme në varësi të Ministrisë së Kulturës, përkatësisht nga Instituti Monumenteve të Kulturës “Gani Strazimiri” dhe Agjencia e Shërbimit Arkeologjik. Çfarë shikoni problem?

Before, it was called the Institute of Cultural Monuments "Gani Strazimri", which today has turned into an institution with a different name, and the problem there is the people. In that institute there used to be people with a big ego, with a great love for science, there was a spiritual "race" where those people there worked outside of working hours, in the libraries, made articles, did studies, made big projects for restoration of churches. They can't do it anymore because there are no more people like before, it's a de juro institute, that de facto it doesn't produce anything anymore. They hire people who don't work there, they call someone who can do a project like Adrian Çene, who is a good guy, a very good restaurateur, but he is not part of IKTK. In IKTK there are no more people like before and there is only the name.

Adrian Devolli: Visual artists are abandoned because of the indifference of the

-You have repeatedly expressed the importance of criticism in art. What is happening?

Art cannot be made without criticism. Criticism in art is the guide not only for artists, but also for people, because through art criticism made by professional people, people who have studied, they are guided by what are the true values ??in art. Unfortunately, in a paradoxical way, in the dictatorship, you had criticism within all the norms of the dictatorship, so it existed, while today in democracy, there is no criticism in art. Why? Because Albanian artists cannot accept criticism in art.

- In 2022, a decision of the government of Kosovo was announced for the purchase of works of art of local artists, but such a fund has been affirmed by the artists here to be in Albania as well. You and other painters have expressed your concern that the National Art Gallery has been no longer buying artworks to enrich its fund for years, how much of a problem is this?

In Albania, I don't know that we have a special fund to buy GKA works of art. There is no artistic council. We lack criticism. Even if a fund is allocated, what will they buy? Who will decide what to buy for GKA? This requires that there was an art criticism that no longer exists. In its absence, there should be an artistic council made up of people who are in the field and understand artistic values ??and would define them. Only the owner will decide who will buy them.

Interviewed by: Julia Vrapi