BREAKING NEWS

Behind the scenes of the divorce, here's how Monika Kryemadhi made the "hole" in SPAK Ilir Meta, from luxury trips around Europe, expenses for aesthetic services, to conversations on her cell phone where bargains were made with ministers, directors and...

Behind the scenes of the divorce, here's how Monika Kryemadhi made the
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta risks up to 15 years in prison, how will the wealth that has passed in the name of his mother-in-law, brother-in-law and father sink him, in the end they will seize all his money, the character who denounced him to SPAK discloses the latest i...

Ilir Meta risks up to 15 years in prison, how will the wealth that has passed in
x
BREAKING NEWS

The High State Control reveals Belinda Balluku's plane tickets and per diems abroad, there is no document for the deputy prime minister that proves her official meetings for which international trips were made

The High State Control reveals Belinda Balluku's plane tickets and per
x
BREAKING NEWS

OLAF sinks Frida Krifca and the management chain of AZHBR, this is the corrupt scheme they used to steal agricultural funds, from fake contracts, to applicants who pay a high percentage to win, this is how money was stolen with consulting companies, fu...

OLAF sinks Frida Krifca and the management chain of AZHBR, this is the corrupt
x
BREAKING NEWS

SPAK has disturbed the sleep of the untouchables of politics, special prosecutors are in danger because of the Rama-Berisha deal, Lulzim Basha reacts strongly and reveals what he will do if the Supreme Court does not decide on the stamp of the DP befor...

SPAK has disturbed the sleep of the untouchables of politics, special
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi sheds light on the strong behind-the-scenes: Here's the scheme that Ilir Meta is using to escape from the arrest of SPAK, just as he did with the video of Dritan Prifti

Brizida Gjikondi sheds light on the strong behind-the-scenes: Here's the
x
BREAKING NEWS

The lawyer Romeo Kara is shocked: Operation 'Metamorfoza' was specially made by SPAK to go to Ilir Meta, very soon we will have communication of charges, this is why the doors of the asylum have been closed to the former president, they will bring him ...

The lawyer Romeo Kara is shocked: Operation 'Metamorfoza' was
x
BREAKING NEWS

Movement in the government of Edi Rama, Blendi Klosi towards the post of deputy prime minister and head of the district of Tirana, Gjiknuri leaves Elbasan, Blendi Çuçi goes to Fier, this is what is expected to happen within the SP

Movement in the government of Edi Rama, Blendi Klosi towards the post of deputy
x

Kultura

Ahmet Pasha: The biggest problem today for our theater is the lack of attention from the state, making a theater requires investment

Ahmet Pasha: The biggest problem today for our theater is the lack of attention

It was the year 1971 when the well-known actor Ahmet Pasha started his artistic activity in the theater and since then he has been on stage with various roles, which have been welcomed by the public. Recently, the actor came to the theater stage in the work "Businessman" directed by Gëzim Kame, for which he appreciates the cooperation for the play. In the interview for "SOT" newspaper, the actor Ahmet Pasha "Honored Artist" tells why he accepted the role that brought him back to the theater and the messages that the work conveyed to the public. An actor of about 96 roles, among Ahmet Pasha's successes are the leading roles Isa Boletini "Flag Road", Abdyl Frashëri "Epoka before the trial", the general "The General of the Dead Army", Inskerdoja (Monserati), etc., but he says that today more attention should be paid to the Albanian theater. For the actor Ahmet Pasha, the biggest problem today is the lack of attention from the state, where, according to him, doing theater requires investment. In this account of his artistic activity, the actor Ahmet Pasha brings attention and the most special moments with the theater or work with cinematography, the role in the film "Ballad of Kurbini" or other roles in films.  

 

-You came to the theater scene with the work "Businessman", where your role this time was one of the people of justice who had retired. The work directed by Gëzim Kame brought you back to the theater, but before that you had important roles in the works that the director staged. What can you tell us this time about your collaboration with director Kame?

Ahmet Pasha: The biggest problem today for our theater is the lack of attention

I had about seven years without being active in the theater. Gëzim Kame even before proposed me for a role in another of his plays called "Terror" and it was a very good role, but I did not accept it because I thought: would I respond to him in two aspects, both physically and from the memory side. This role was the second proposal, but with Gezimi we were not only colleagues, but also many friends in the theater. I've worked a lot on his shows before, but this time I thought I'd test myself. Joy told me twice about the role and I agreed. We started working on the work "Businessman", a show where there were other talented actors in the roles.

 

-In 1971, you started working at the National Theatre. The first work for you in that institution was the drama "Arturo Ui" directed by Pirro Mani. What do you keep from working on the show from that time?

 Atë kohë në teatër i kam gjetur artistët duke punuar me shfaqjen “Arturo Ui”, dramë e Bertolt Breht, por që është një nga shfaqjet më të mëdha të historisë së teatrit tonë kombëtar dhe regjisor ishte Pirro Mani. Kur hyra në studion e punës regjisori më ka futur drejt e në rol. Me shfaqjen “Arturo Ui” kam filluar punën që ditën e parë që kam shkelur në teatër dhe ishte 2 janar i vitit 1971, por ka qenë dhe një moment pak i vështirë për mua. Roli që kam luajtur në atë vepër ishte Flejku. Kishte tre skena, por nuk ishte në rolet e para që i kishin aktorët si Kadri Roshi që kishte rolin Arturo Ui, apo Ndrek Luca, Prokop Mima, Suljeman Pitarka, Violeta Manushi apo Drita Pelinku. Ishte me të vërtetët një vepër e kalibrit botëror. Një shfaqje që u prit jashtëzakonisht mirë në atë kohë dhe u dha shumë herë në skenë, ku salla ishte plot me publik. Ishte një shfaqje gjigande dhe atje është një punë e madhe artistike me nivel të lartë, duke filluar nga regjia, skenografia apo dhe aktorët që ishin fantastikë.

 

-Ju keni rreth 96 role në teatër. Ndër sukseset në teatër ngelen kryerolet Isa Boletini ("Udha e flamurit"), Abdyl Frashëri ("Epoka para gjyqit"), Gjenerali ("Gjenerali i ushtrisë së vdekur), Inskerdoja (Monserati) dhe të tjerë role. Po ku janë momentet tuaja më të veçanta?

 

Unë kam luajtur në teatër personazhe historikë të njohur dhe personazhe që të vinin përpara një përgjegjësie të madhe, sepse përshembull te “Udha e flamurit” kam lozur Isa Boletinin, Abdyl Frashërin te “Epoka para gjyqit”, por dhe personazhe të tjerë kanë qenë të mirëskalitur nga ata që i kanë shkruar. Unë ruaj kujtime shumë të mira. “Udha e flamurit” është bërë dhe film dhe aktori Reshat Arbana e ka lozur shumë mirë, por tjetër gjë ka qenë roli i tij dhe i imi. Teatri dhe filmi kanë ndryshime të mëdha. Filmi të bën më të njohur, sepse brenda një nate e shikojnë më shumë njerëz dhe te teatri duhet të jesh prezent në sallë, apo roli i Abdyl Frashërit që është vlerësuar dhe unë kam pasur dhe dublantë. Por për moshën e re që kisha dhe stazhin e paktë atë kohë për mua ishte një vlerësim i lartë.

 

-Ju keni qenë me role dhe në veprat kombëtare, por sipas dramaturgëve sot është problem pasi duhet më shumë stimulim për krijimtarinë për zhvillimin e saj. Për ju sa po bëhet për krijimtarinë shqiptare?

 

Mua më bën çudi që dramaturgët shqiptarë po ndihen pak, sepse po nuk po prodhojnë si dikur drama. Dikur kur mundësitë kanë qenë shumë të limituara, sepse ishte ideologjia e partisë që të bënte kontrollin e parë, komisionet që do kalohej, etj, shkruani drama shumë të mira. Shkruante Ruzhdi Pulaha, Kol Jakova, Bashkim Kozeli, etj, dhe shkruanin drama me cilësi. Por tani sikur janë më të ngurruar, nuk e di çfarë i frenon aq më tepër që sot kemi problematika që nuk kanë qenë në atë kohë dhe ke material sa të duash për të shkruar dramën. Por këtu dua të përmend Stefan Çapalikun që shkruan drama, sigurisht edhe ai ka mënyrën e tij të shkruarit. Mendoj se ka dy arsye për problemet sot. E para është një mungesë vlerësimi për dramën shqipe. Do shkruash një dramë, po sa paguhet një autor? Besoj jo sa duhet për krijimtarinë e tij. E dyta është një preferencë nga ana e regjisorëve të sotëm për të marrë drama të huaja dhe vënë në skenë.

 

-Për artistët dikur në rrethe ka pasur një jetë artistike teatrore më të pasur, sot jo më si dikur. Si ndihet nga kjo një aktor si ju që ka pasur një jetë artistike aktive si para viteve ’90, por dhe pas kësaj periudhe?

 

Teatri dikur ka pasur shumë aktivitete. Të gjitha rrethet, Shkodra, Korça, Durrësi, Fieri deri dhe Gjirokastra kishte teatër, Dibra kishte teatër profesionist që kishin repertorin e tyre. Shfaqje dhe aktivitete me njerëz që i ndiqnin dhe i vlerësonin shumë artistët. Në atë kohë ne si artistë kemi qenë shumë të vlerësuar në të gjitha aspektet, teatri na bëri të njohur dhe vlerësuar. Por tani gjërat kanë ndryshuar.

 

-Një galeri e pasur rolesh, kë do donit të rikthenit në skenë?

Kam disa role, natyrisht jo të gjitha rolet i kam bërë me shumë dëshirë, sepse para ’90-tës dhe  të thonin  do bësh këtë rol. Kur kam ardhur në fillim në teatër si element i ri që isha regjisorët më jepnin role pozitive në atë kohë, por që ishin nga më skematikët. Te roli pozitiv autori nuk lëvizte dot, kurse roli negativ ishte më liberal dhe nga ana artistike nuk çalonin siç çalonin rolet pozitivë. Rolin ta kërkonin ta bëje, por dhe të vlerësonin më shumë me atë rol. 

 

- Krahas teatrit keni marrë pjesë në disa filma artistikë. Si ka qenë rruga juaj me kinematografinë?

Rruga ime me kinemanë nuk ka pasur shumë prodhimtari. Unë kam bërë disa filma, por dua të përmend dy prej tyre. “Këmishët me dyll” me regji Besim Kurti apo dhe “Balada e Kurbinit” ku isha me rol komandant turk me kalë, që thonin është kali i Petrit Dumes. Ato dy role, si dhe të tjera në film janë vlerësuar, por kur vinte puna kur fillonin filma të tjerë seç kishte një ngurrim tek regjisorët që nuk arrija ta kuptoja. Por një gjë është e vërtetë që regjisorët kishin krijuar grupet e tyre, kishin njerëzit e tyre, aktorët e tyre të preferuar.

 

-Çfarë mund të na thoni për filmat e prodhuar në Kinostudio, pasi herë pas here rikthehet diskutimi nëse duhet të shfaqen apo jo disa prej tyre?

For me, Kinostudio's films represent an era, a story in itself. This is part of the history of Albanian cinematography, and in this history you must preserve everything, you must show the films. Why won't you show? Communism will be revived if they saw those films. But try to make the film "Poppies on the Walls" which cannot be made today or other films of that time like "Face to Face". They cannot be done due to lack of finances, because little money is given for art and culture. The state of that time financed, because it served the ideology of the party, etc., but even today it serves our society because it has many problems.

 

-Director Gëzim Kame said in an interview that politicians do not come to the theater because they look at themselves. What can you tell us?

 

This is true. I happened to be at a dinner where they had gathered us and there was also a minister, and there I told him that we do not have any great sympathy for you, because you have started to replace us now. You are playing the theater today. The parliament has turned into a theater, circus, variety show. So these are the politicians. The work "Businessman" also dealt with the problem of missing justice, there are also businessmen who have become stars today, but how did they become so? In what way have they stepped that they have become like this, through crime, fraud, corruption, these two topics are treated in the work. But it was a show that, in addition to drama, also had dancing and humor.

 

-What more needs to be done for the theater?

The biggest problem today is the lack of attention from the state to the theater. Making a theater requires an investment, we have had cases where we have also gone to neighboring countries and when they told us about their budgets we were surprised. For the theater, you need to invest both financially and spiritually and your conscience as a politician, as a citizen, as a person who has taken it upon himself to fix things in this troubled country. If one of these is missing, the theater will continue to limp, as we are seeing today.

 

-A piece of advice you have for young people on the path of art?

If they are going to enter the path of the theater, do it with love, don't do it either to get a salary or to justify their existence in life. The artist and sportsman must either become someone or not at all.

Interviewed by: Julia Vrapi