BREAKING NEWS

Ilir Meta ordered several sensational murders, this is how he cooperated with criminal groups to destroy his enemies, Idajet Beqiri reveals the hard details and reveals the serious incident in which Monika Kryemadhi was also implicated

Ilir Meta ordered several sensational murders, this is how he cooperated with
x
BREAKING NEWS

Trondit Frrok Çupi: Here are the joint plans between Sali Berisha and Izet Haxhi, from the murder of Azem Hajdar, the order to eliminate a minister, to refuge in Turkey

Trondit Frrok Çupi: Here are the joint plans between Sali Berisha and
x
BREAKING NEWS

How the Albanian agent was massacred in Himare by the Greek services, the details from the file that hides the politicians who served the Security and the failure of the Yugoslav plan to eliminate Ramiz Ali, here is the last "bombastic" confession of B...

How the Albanian agent was massacred in Himare by the Greek services, the
x
BREAKING NEWS

The British ambassador and judges at the door of SPAK, London alliance with Duman to hit high officials, tracing dirty money, bank accounts and seizure of assets, this is how the British will fill with additional materials the scorching files that will...

The British ambassador and judges at the door of SPAK, London alliance with
x
BREAKING NEWS

Commission for Justice at the Crossroads, this is what Edi Rama's project in collaboration with Sali Berisha against SPAK and independent institutions contains

Commission for Justice at the Crossroads, this is what Edi Rama's project
x
BREAKING NEWS

A fight breaks out in Re-establishment, Bardhi's group clashes with the supporters of Sali Berisha, Shehu, Noka and Sula against the commission of Edi Rama

A fight breaks out in Re-establishment, Bardhi's group clashes with the
x
BREAKING NEWS

Very good news for the administration, in June the new salary increase comes into force, the working hours will be 09:00 to 15:30, there will also be bonuses, here are the categories that benefit

Very good news for the administration, in June the new salary increase comes
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani is threatened by sms, the democratic deputy whitewashes the Rama-Berisha bargains with the criminal amnesty, this is how the corrupt were released and the "coup" that was done to SPAK

Altin Dumani is threatened by sms, the democratic deputy whitewashes the
x

Kultura

Eva Golemi: No artist has an easy path in art and being on the stage of the Opera is a great responsibility

Eva Golemi: No artist has an easy path in art and being on the stage of the

The soprano Eva Golemi started the activity on the stage of the National Theater of Opera and Ballet with a lead role to continue this path with a lead role for almost three decades. In 1996, before finishing the Academy of Arts, the soprano went on stage with the role of Dona Anna in the opera "Don Giovani", where after this role we mention the role of Violetta in the opera "La Traviata", the role of Gilda in "Rigoleto", the role of Liu in "Turandot", etc., but among the excellent interpretations is also the role of Rosalind in the operetta "Bat" or Mimi in "La Boheme". In the interview for "SOT" newspaper, the soprano Eva Golemi comes in a confession about the artistic activity that started almost three decades ago, the most beautiful moments and the most special ones, but also the difficulties that an artist faces in the artistic life. The soprano says that the path in art is not easy and in Opera is a great responsibility. Eva Golemi is the first soprano of TKOB, where this evening she was on stage with the role of Mimi in "La Boheme" and gave emotions to the audience. The soprano says that Puccini's roles are very dear to her heart, but in her activity, which has 36 roles in various operatic works, she says that she wants to come as Lady Macbeth in Verdi's work. Eva Golemi has continued her activity with various awards over the years, where we mention the third prize for the interpretation of contemporary music with the "Nikolla Zoraqi" competition in Tirana. "Volare" Award (2004); Award from the Kult Academy for the best opera singer in 2006 for the role of Liu (Turandot), award from the Kult Academy as the best opera singer of 2016 for the role of Mimi (La Boheme), "Albanian Excellence" award 2021 and "Grand Excellence" December 2023.

- The opera "La Boheme", which takes place at the end of the 19th century in Paris, written by the composer Giacomo Puccini, came to the stage of the National Theater of Opera and Ballet. On stage, these evenings you experienced emotions again with the role of Mimi in "La Boheme". Since 2003, you have played this role on stage for the public, but what does it give you in the artistic aspect?

Jemi në vitin 2024 dhe kam 21 vjet që unë e luaj vazhdimisht dhe e këndoj operën “La Boheme” të Puçinit. Por këtë radhë erdhi shumë e pjekur vokalisht, erdhi shumë bukur në një sinkronë të jashtëzakonshëm edhe me personazhin, por dhe me personazhet e tjerë. Mendoj se realizova një Mimi në skenë nga ata që e panë vërtetë shumë e mirë. Nuk është e lehtë, por në baketën e mjeshtrit Jacopo Sipari Di Pescasseroli ka qenë e mrekullueshme. Ai ka një energji të jashtëzakonshme dhe është një dirigjent i mrekullueshëm. Ne merremi vesh shumë mirë me njëri- tjetrin, sepse është një dirigjent pasionant dhe kjo ka rëndësi shumë për këngëtarin. Kjo opera erdhi dhe nën drejtimin e Ada Gurrës një regjisore e re, por që po bën goxha vepra të mira.

Eva Golemi: No artist has an easy path in art and being on the stage of the

-Ju jeni sopranoja e parë në TKOB, por siç jeni shprehur dhe vetë ka qenë një punë e madhe për të sjellë kryerolet në skenë. Çfarë mund të na thoni më shumë?

Roli i parë në skenë pa mbaruar Akademinë e Arteve ka qenë ai i Dona Annës dhe kam qenë 21 vjeçe, por më pas kam filluar punë në Teatrin Kombëtar  të Operës dhe Baletit. Por ishte një përgjegjësi shumë e madhe të ngjitesha në atë skenë. Unë kam bërë dhe dy vite specializim jashtë shtetit në Bolonja, gjë që më dha hov shumë të madh. Por përveç vokalit që kam pasur premtues, ka qenë dhe puna e madhe që kam bërë me veten. Mund të kesh një vokal shumë të mirë dhe premtues, por nëse nuk punon nuk arrin asgjë. Unë kam qenë shumë këmbëngulëse dhe mund të them çdo gjë e kam arritur falë punës. E kam nisur aktivitetin me kryerol si Dona Anna dhe nuk kam ndalur që nga ajo kohë me role kryesore. Janë 36 role të para në veprat operistike deri më sot në aktivitetin tim.

-Po bëhen gati tre dekada në skenën e TKOB. Por te kjo rrugë e gjatë me kryerole në skenë çfarë shikon Eva Golemi te vetja e saj, si ka qenë kjo rrugë për ty si soprano?

Kur hedh vështrimin pas, mendoj se mund të kishte gjëra që mund t’i kisha bërë dhe më mirë, por jam shumë e lumtur që kam arritur deri këtu. Asnjëherë njeriu nuk kënaqet me veten, por përveç karrierës gjëja më e rëndësishme për mua është familja. Jam krenare që jam nënë e dy fëmijëve, një vajze supervioliniste dhe një djali që po shkon drejt rrugës së artit, si dhe kam një bashkëshort të mrekullueshëm. Më vjen shumë mirë që kanë shkuar paralel të dyja edhe karriera edhe familja që është shumë e rëndësishme për mua. Vajza ime Laura është koncertmaestre dhe soliste në Orkestrën e RTSH-së. Në shtëpinë tonë diskutohet shumë për artin, si u bë roli, si kalove në shfaqje, koncert. Unë po flas për veten, ku vërejtjet më të mëdha m’i jep bashkëshorti, por tani ka nisur dhe Laura që thotë mami këtu ishe mirë apo këtu duhej më mirë. Tani marr opinione si nga bashkëshorti im dhe nga vajza, që për mua është një gjë shumë pozitive. Rolet i kam marrë me ndërgjegje të plotë dhe i kam çuar deri në fund në mënyrën më korrekte dhe më të mirën që mund ti merrje atij roli, por asnjë artist nuk e ka rrugën e lehtë. Ka pasur momente që kam thënë dhe pse i jam futur këtij profesioni. Por duke parë tani rezultatin them që Eva ke bërë shumë mirë. Bëre atë që deshe dhe bëre atë profesion që ti e doje me gjithë shpirt. Unë nuk jetoj dot pa publikun. Publiku është i shenjtë për mua dhe që të jem në skenë është gjëja më e bukur.

Eva Golemi: No artist has an easy path in art and being on the stage of the

-Ju përmendët aktivitetin tuaj artistik si soprano në veprat e huaja, por janë dhe role të tjera në veprat shqiptare...

Kam lozur te vepra e Rauf  Dhomit, kam qenë te vepra “Dhoma” e Ermir Dergjinit, vepra “Skënderbeu” e Vasil Toles, etj. Kam kënduar në shumë pjesë shqiptare dhe ne duhet ta kultivojmë, sepse është muzika jonë. E kam shumë për zemër muzikën shqiptare.

-Si do të vijojë aktiviteti artistik në vijim me Operën?

Unë jam e kënaqur që 2024 është “Viti i Puçinit”. Puccini është nga kompozitorët që unë kam kënduar më shumë edhe është kompozitori që mua më përshtatet shumë, po ashtu dhe Verdi. Pas “La Boheme” do kemi “Madama Butterfly” më pas “Tosca”, kështu që janë akoma dy kryerole në vijim që unë dua ti realizoj. Pavarësisht se i kam realizuar më parë, por sa vjen edhe piqesh vokalisht. Sa i takon një roli që dua, është Lady Macbeth  te vepra e Verdit “Macbeth”. Është fantastike si vepër. Ka plot gjëra që do të vihen në skenë dhe e rëndësishme është që të lësh shije të mirë te publiku dhe mos kesh rënie.

-Jo vetëm në skena si artiste, por kontributi juaj ka qenë dhe pranë të rinjve në Universitetin e Arteve ku jepni mësim. Si është kjo pjesë për ju?

This year I am not teaching, as I have been very busy and I did not want to disconnect from the scene, because I had commitments, but for more than ten years I have been teaching at the University of Arts. The path of art is difficult, but my advice to young people is that whoever has talent should work as hard as possible. Work brings you to light. Today's generation should not be lazy, but should work as hard as possible. If you have passion and love this profession then you will do everything possible to move forward. If you have passion and great desire, you will get where you need to be.

-On stage, you are the leading role in opera works. But artistic activity requires a lot of work. What is a day like for soprano Eva Golemi?

 I wake up early in the morning and send my son to school. I return home, breakfast, morning chores and then continue working at TKOB, the vocalist and with the corresponding pianist to prepare the role. But the work then continues at home, where the study is another two hours with the libretto, the score, etc. I lead a normal life and follow my children to school. Thank God for giving me good and strong health. But I work a lot with my voice and myself.

- What is Opera for Eva Golem?

My second home as an institution and I would never have done without it.

Interviewed by: Julia Vrapi