BREAKING NEWS

Behind the scenes of the divorce, here's how Monika Kryemadhi made the "hole" in SPAK Ilir Meta, from luxury trips around Europe, expenses for aesthetic services, to conversations on her cell phone where bargains were made with ministers, directors and...

Behind the scenes of the divorce, here's how Monika Kryemadhi made the
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta risks up to 15 years in prison, how will the wealth that has passed in the name of his mother-in-law, brother-in-law and father sink him, in the end they will seize all his money, the character who denounced him to SPAK discloses the latest i...

Ilir Meta risks up to 15 years in prison, how will the wealth that has passed in
x
BREAKING NEWS

The High State Control reveals Belinda Balluku's plane tickets and per diems abroad, there is no document for the deputy prime minister that proves her official meetings for which international trips were made

The High State Control reveals Belinda Balluku's plane tickets and per
x
BREAKING NEWS

OLAF sinks Frida Krifca and the management chain of AZHBR, this is the corrupt scheme they used to steal agricultural funds, from fake contracts, to applicants who pay a high percentage to win, this is how money was stolen with consulting companies, fu...

OLAF sinks Frida Krifca and the management chain of AZHBR, this is the corrupt
x
BREAKING NEWS

SPAK has disturbed the sleep of the untouchables of politics, special prosecutors are in danger because of the Rama-Berisha deal, Lulzim Basha reacts strongly and reveals what he will do if the Supreme Court does not decide on the stamp of the DP befor...

SPAK has disturbed the sleep of the untouchables of politics, special
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi sheds light on the strong behind-the-scenes: Here's the scheme that Ilir Meta is using to escape from the arrest of SPAK, just as he did with the video of Dritan Prifti

Brizida Gjikondi sheds light on the strong behind-the-scenes: Here's the
x
BREAKING NEWS

The lawyer Romeo Kara is shocked: Operation 'Metamorfoza' was specially made by SPAK to go to Ilir Meta, very soon we will have communication of charges, this is why the doors of the asylum have been closed to the former president, they will bring him ...

The lawyer Romeo Kara is shocked: Operation 'Metamorfoza' was
x
BREAKING NEWS

Movement in the government of Edi Rama, Blendi Klosi towards the post of deputy prime minister and head of the district of Tirana, Gjiknuri leaves Elbasan, Blendi Çuçi goes to Fier, this is what is expected to happen within the SP

Movement in the government of Edi Rama, Blendi Klosi towards the post of deputy
x

Kultura

The International Watercolor Festival that gathers painters from different countries of the world starts in Tirana, the exhibition "Albania in watercolor" opens in the FAB gallery

The International Watercolor Festival that gathers painters from different

The International Watercolor Festival with painters from different countries of the world has become a tradition. A visual art event that brings watercolor masters to our country, where this year the festival marks its sixth edition. The International Watercolor Festival started in Tirana at the FAB gallery of the University of Arts, where the exhibition "Albania in watercolor" with the works of master Helidon Haliti was opened. The well-known painter says that "Albania in watercolor" is a project he started years ago, painting Albania in all its live countries, but also from a start where everyone brought a photo and he painted it. "My request was that this should be extended in time and dimension in several places and it started with Shkodra, where it was carried out. This year in Tirana I joined together with the International Watercolor Festival, which takes place once in two years and in the 3 halls of the gallery of the University of Arts, twenty works of foreign artists are exhibited and over 60 works are my own, which are from around different, starting from Shkodra to Saranda", says the painter Helidon Haliti "Great Master", who is also the curator of the International Watercolor Festival that started last night in Tirana. The exhibition that opened last night with the works of other masters is an important part of the festival. The works are by different authors, starting from China, India, Bulgaria, etc. This moment gathers under one roof professors, students, art lovers and beyond to follow the display of these works. In the exhibition in Tirana, apart from Helidon Haliti's watercolors, the public will also find works by artists Atanur Dogan, Hong Shan, Tere Lojero, Krasi Todorov Art, Alexandra Bryksa, Cesc Farre, Jorge Corpuna, Amit Kapoor, Lefter Ceko, Asuman Ongun Dogan and others. . The festival, as every year, is organized by the "VizArt" association, where this edition has the support of the Municipality of Tirana and the Ministry of Culture. 

The International Watercolor Festival that gathers painters from different

The purpose of the festival

Qëllimi i këtij festivali që tashmë është kthyer në traditë në vendin tonë është jo vetëm të prezantojë talentet më të mira botërore të akuarelit, por edhe të promovojë pasurinë kulturore, historike dhe turistike të Shqipërisë. Gjatë ditëve të festivalit mjeshtri Helidon Haliti tregon se nëpër vende të bukura të Tiranës dhe përreth saj do të zhvillohen ngjarje interaktive, demonstrime live dhe itinerare artistike, duke sjellë piktorët në kontakt me peizazhet dhe traditat e vendit. “Festivali Ndërkombëtar i Akuarelit në vetvete është një traditë, e cila ka nisur para dhjetë vitesh ku në fakt vjen në formën e demonstrimeve live me pikturime në Tiranë në rrethinat e saj dhe në të gjitha spotet turistike të Tiranës, por sivjet ai padyshim do të jetë më i gjerë. Në datën 2 maj fillojmë festivalin dhe do jemi në Tiranë disa ditë. Më pas do të shkëputemi dhe do jemi në Belsh për të përfunduar në datën 6 maj në një ekspozitë tjetër timen atje personale, ku është përsëri Shqipëria në akuarel me pamje nga Myzeqeja dhe nga gjithë rrethinat”, tregon piktori Helidon Haliti një nga mjeshtrat tanë të akuarelit, por dhe me vlerësime në botë. Në Belsh ku dhe aty artistët do të demostrojnë live dhe pikturojnë, Haliti tregon se në datën 6 maj në mbrëmje ata do të shkojmë në Kolonjë ku do të bëjnë dhe aty Festivalin e Akuarelit dhe një simpozium arti pikërisht për të krijuar dhe për të pikturuar të gjithë zonën.

The International Watercolor Festival that gathers painters from different

Ringjallja e teknikës së akuarelit në vendin tonë

Festivali Ndërkombëtar i Akuarelit një ngjarje e artit pamor që sjell piktorë nga e gjithë bota dhe që është kthyer në një traditë nisi një natë më parë. Por kur si projekt mori jetë disa vite më parë, piktori Helidon Haliti tregon se një nga qëllimet kanë qenë pikërisht arritjet që ne shohim sot në turizëm. “Kur ne e nisëm festivalin në vitin 2015, dukej si një lloj skepticizmi i madh që do të arrinim ta bënim Shqipërinë kaq të njohur, dhe në fakt ajo është përmendur me miliona herë në uebsajtet e ndryshme”, tregon mjeshtri i akuarelit Helidon Haliti. Piktori tregon se ky është edicioni i gjashtë i festivalit, por thotë se kanë 11 vite që merren me festivalin dhe bienalen. “Janë 5 Bienale Ndërkombëtare të Akuarelit dhe 6 festivale”, thotë ai. Me rëndësi për mjeshtrin e akuarelit Haliti është dhe ringjallja e teknikës së akuarelit në vendin tonë. “Në kemi ftuar mbi 3 mijë artistë nga e gjithë bota. Rëndësi ka pasur dhe ringjallja e akuarelit si teknikë e harruar, ndërkohë me demonstrimet live dhe mësimdhëniet falas që mjeshtrat e mëdhenj të akuarelit kanë bërë në prani të qindra nxënësve që shohim evoluimin e tij në mënyrë fantastike, ku të gjithë ata nxënës më pas u bënë studentë në Universitetin e Arteve ku unë drejtoj pikërisht degën e Akuarelit në masterclass”, tregon piktori i njohur. Haliti shprehet se qëllimet e festivalit janë më tej se të arritura dhe vijojnë paralel të ekspozojnë dhe në vende që nuk janë aq të njohura si ato të jugut që tashmë janë bërë spot turistik, por dhe si ato të Belshit, të Kolonjës, të Lushnjes, etj. “Qindra artistë shqiptarë janë përfshirë në këtë festival dhe jo vetëm kanë ekspozuar pranë mjeshtrave të mëdhenj në Shqipëri, por ata kanë arritur të ekspozojnë në disa vende të botës. Si nga Italia e afërme, Kina e largët, India apo në vende të ndryshme. Pra jemi tashmë një skuadër shumë e madhe, ku secili prej tyre për hir të së vërtetës ka arritur që përmes akuarelit edhe të punësohet si mësues në shkollat e mesme ku operohet dhe mediumi i akuarelit”, thotë piktori.

The International Watercolor Festival that gathers painters from different

Shumë artistë aplikojnë mediumin e akuarelit

 Famous names of world art have built their art on this technique. But the painter Helidon Haliti says that today the watercolor technique in our country is already extremely improved in terms of the artistic side. "Many are seduced and continue to apply this medium. But if we are going to talk about materials, today the stores are filled with the relevant tools, bearing in mind that in 2014 there were no watercolor brushes, no professional watercolor paper, while today there is nothing missing in the professional stores", he says. Helidon Haliti. The International Watercolor Festival brings famous artists to our country, but for the curator Helidon Haliti, the institutions should pay more attention to this activity. "Although the economic support is pretty much to be desired, these great masters are so passionate and love Albania so much and they even come here to give free watercolor lessons and let's not forget that all the most famous brands in the world support this festival not in a monetary way, but by bringing painting materials for the students, etc., says master Haliti. The artist who curates one of the international art activities in our country shows that passion is what makes artists keep alive this activity and the extraordinary beauty of Albania that is almost made for the watercolor medium. "At the exhibition at FAB, you will see a green Albania, an Albania with all the good things that God has given it, painted almost perfectly by the brush and the medium of watercolor", says the painter. This artistic activity will last from May 2-10.