BREAKING NEWS

Frrok Çupi reveals the dark plan that Meta and Berisha hatched the night before the murders in "January 21": Here are the secrets of Aleks Nika's execution that could pave the way for SPAK to reveal dozens of victims who have "got rid of" the two bosse...

Frrok Çupi reveals the dark plan that Meta and Berisha hatched the night
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tells Ilir Meta's "coup" for Sali Berisha, the former president brings his cousin into the game, who is the politician who is trying to put him at the head of the opposition and the position that the chairman of the Party of FREEDOM

Evi Kokalari tells Ilir Meta's "coup" for Sali Berisha, the
x
BREAKING NEWS

Here is the reversal that Rama is expected to make with the political leaders of the SP districts, from the departure of Pelesh, Balluk and Gjiknuri, to the relocation of Taulant Balla and the approach of Erion Braçe, Benet Beci and Pjerin Ndreu, the l...

Here is the reversal that Rama is expected to make with the political leaders of
x
BREAKING NEWS

Other details about the increase in pensions are revealed, it is revealed how much money will end up in their pockets, from bonuses to how they will receive their pension, experts say

Other details about the increase in pensions are revealed, it is revealed how
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari discloses the hard details: This is how SPAK has been sewing up the files of affairs with properties in the army for 3 years, the "VIP" names that are being thoroughly investigated, the scandals that threaten to sink Bajram Begaj and wh...

Artur Meçollari discloses the hard details: This is how SPAK has been
x
BREAKING NEWS

The arms industry is a big fraud, all the factories have been destroyed in Albania, Nasip Naço bluffs Niko Pelesh and exposes the scandals of the Ministry of Defense, how the ammunition factories ended up for scrap   

The arms industry is a big fraud, all the factories have been destroyed in
x
BREAKING NEWS

The new structure of the Reestablishment is revealed, here are the drastic changes that will take place from the vice presidents to the appointments of supporters who are in the position of members of the Presidency

The new structure of the Reestablishment is revealed, here are the drastic
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: I show you the orders that Rama and Zelensky received from NATO, the summit for Ukraine was not an advertisement for the prime minister, here is the American plan that is being woven in complete secrecy for Albania

Kreshnik Spahiu: I show you the orders that Rama and Zelensky received from
x

Kultura

The premiere of the restored film "Poppies on the Walls" in December, a 1976 production directed by cinematographer Dhimitër Anagnosti, features some of the best actors of the time

The premiere of the restored film "Poppies on the Walls" in December,

The film "Poppies on the Walls" is a 1976 production directed by Dhimitër Anagnostin, whose script was based on the novel "Bonjakët" by the writer Petraq Qafëzezi. The premiere of the restored film "Poppies on the Wall" will be shown on December 6. This is reported by the Central State Film Archive. The film, a production of Kinostudio "New Albania", from 1976, directed by Anagnosti, has well-known actors of the time in roles, but according to AQSHF, its restoration was done before in Bari. "The long-awaited premiere of the restored film "Poppies on the Walls" is held on December 6, 2023, 17:00 at the Millennium Cinema. The film was restored at the Dabimus srl studio in Bari, with the financial support of the ACE - Association des Cinémathèques Européennes "Season of Classic Films" 2023 project of the Creative Europe Desk - MEDIA program," says the Film Archive. Timo Flloko, Agim Qirjaqi, Kadri Roshi, Pavlina Mani, Alfred Kote, Liza Laska, Anastas Kristofori, Luan Qerimi, Enver Dauti, Enea Zhegu, etc., are some of the actors in the roles. Earlier, AQSHF stated on its website in social networks that the premiere will be in the presence of the director Dhimitër Anagnosti, as well as the actors. "Poppies" are coming together again... They have confirmed their presence at the premiere on December 6: Strazimir Zaimi, Krenar Arifi (who will travel to Tirana just for the premiere), Artur Hoxholli, Roland Ohri, Agron Domi . And, of course, it is a special pleasure to have director Dhimitër Anagnosti and actor Timo Flloko among us", says AQSHF.

Movie ratings

Ngjarja në filmin “Lulëkuqet mbi mure” zhvillohet në një nga jetimoret e Tiranës në vitet e pushtimit të Shqipërisë nga Italia fashiste gjatë Luftës së Dytë Botërore. Muzika e filmit është nga Kujtim Laro. Sipas një materiali nga AQSHF, më 9 janar 1977 u mbajt në Tiranë premiera e filmit "Lulëkuqet mbi mure", ndërsa ka publikuar në faqen e tij dhe foto unike të premierës nga fototeka. Po atë vit, filmi u shfaq në Festivalin e II të Filmit Artistik, të mbajtur në Tiranë nga 16 deri 23 prill 1977, ku u nderua edhe me Kupën e Festivalit si “Filmi më i Mirë”. Aktorët Timo Flloko, Agim Qirjaqi e Kadri Roshi morën medalje. Më vonë, në vitin 1979, regjisori Dhimitër Anagnosti merr çmimin e Republikës së Klasit të Parë. Në vitin 1980, filmi merr çmimin e parë në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Beograd. Piktori i filmit Namik Prizreni dhe kompozitori Kujtim Laro u nderuan me medalje. Gjithashtu sipas materialit nga AQSHF, filmi "Lulëkuqet mbi mure" merr Medaljen e Artë në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit GIFFONI në Salerno, Itali, 1985. Dhimitër Anagnosti (Vuno, 23 janar 1936) është një nga regjisorët shqiptarë më të rëndësishëm të shekullit XX. Në karrierën e tij ka realizuar filma artistikë, filma dokumentarë dhe është autor i 15 skenarëve dhe pothuajse në të gjithë filmat e tij skenarin e ka shkruar vetë.

Most read