BREAKING NEWS

Here are the secret bargains between Rama, Berisha, Meta and Gazment Bardhi, their mafia codes to threaten each other, the connections with the oligarchs, the behind the scenes allegations of wiping the servers on "January 21" and the details of the bi...

Here are the secret bargains between Rama, Berisha, Meta and Gazment Bardhi,
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Here is the 'Achilles' heel' in justice that can save Sali Berisha from 'house arrest' and the only case when his mandate as a deputy can be burned, why the former prime minister can give him peace if the file is investigated of 'Januar...

Spartak Ngjela: Here is the 'Achilles' heel' in justice that can
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Here are all of Berisha's attempts to cover up the crime of January 21, 2011, the scheme to bill the murders to the opposition, the fabrication of close-up wounds and the reward that was given to the guards, we are ready to take to SPAK ...

Idajet Beqiri: Here are all of Berisha's attempts to cover up the crime of
x
BREAKING NEWS

Alex Soros takes the "command" of Albania, this is how Edi Rama replaced Damir Fazllic and Sali Berisha with the tycoon of the "Open Society"

Alex Soros takes the "command" of Albania, this is how Edi Rama
x
BREAKING NEWS

After Becket's 140 million euros, almost another 140 million euros for the Port of Durrës, here are the fines that the Albanians will pay for the whims of Edi Rama, the Italian journalist puts the prime minister in a "trap"

After Becket's 140 million euros, almost another 140 million euros for the
x
BREAKING NEWS

Five ministers and 5 ex-ministers of the SP have fallen into the "net" of SPAK, the well-known journalist uncovers the behind-the-scenes and shows who is blocking the arrest of Ilir Meta, here are the facts that implicate Sali Berisha in the murders of...

Five ministers and 5 ex-ministers of the SP have fallen into the "net"
x
BREAKING NEWS

The IT expert breaks the super scandal of AKSHI, this is how Mirlinda Karçanaj got her hands on the secret information inside the new vetting institutions

The IT expert breaks the super scandal of AKSHI, this is how Mirlinda
x
BREAKING NEWS

Kastriot Aliaj: I tell you the secrets of the UDB and OZNA files that bear the name of Sali Berisha, how the Serbian secret services recruited him, who was the 'manager' who gave him the orders in complete secrecy and the names of the spies he collabor...

Kastriot Aliaj: I tell you the secrets of the UDB and OZNA files that bear the
x

Opinion / Editorial

"Conspiracy" by Ben Blush, the stinging metaphor of Albania 2044!

"Conspiracy" by Ben Blush, the stinging metaphor of Albania 2044!

When he was still a student, at the age of 22, in co-authorship with Blendi Fevziu, Ben Blushi wrote "100 Soldiers", a story set in Albania in 1991.

Since then, 32 years later, the journalist and writer Ben Blushi, now 54 years old, has written nine more books: the novels "To live on the island", "Othello, the Arab of Vlora", "Albania", "The Candidate" and "Prime Minister"; the political essays "The Moon of Albania" and "Letter to a Socialist", the book with portraits "41 Secrets" and finally, the novel "Conspiracy", a thriller about an imaginary Albania of 2044, 20 years after the current reality of the country of eagles and wonders.

"Conspiracy" by Ben Blush, the stinging metaphor of Albania 2044!

Ben Blushi has for years attracted the mass attention of readers with his books. This was proven by the influx of visitors at the 26th Book Fair, where hundreds of lovers of the book and the writer personally sought out the "Conspiracy" with the autograph of the political rebel.

Blushi - a unique type of mixed "researcher" and "futurist" writer - with a "Blushian" language, which is perfectly summed up: the atypical storyteller, the comparative factual historian and the literary fantasist, like a time machine that sometimes takes you back 600 years, as in "Otello, Arab of Vlora", where the events take place in the years 1300-1400 (in two well-known urban centers of the Middle Ages, in Venice and in Vlora) and sometimes with his extraordinary imagination, two decades later (2043- 2044), as in "Conspiracy", in an Albania where Afghan immigrants try to organize a failed conspiracy to seize power.

"Conspiracy" by Ben Blush, the stinging metaphor of Albania 2044!

A novel with a sharp metaphor and an almost heretical prophecy, Blushi makes the oracle of an Albania that is progressively diminishing every day, of a demographic reduction, the depopulation of Albanians and the arrival of immigrants at a high rate, which may reach 500 thousand Afghans in 2044. and several tens of thousands of other nationalities, even in the "Afghan" Shëngjin, the Council of Wise Agfans was created, a parallel to the Council of Jewish Elders of Zion.

Blushi diplomatically avoids the fictional reality he produces as a writer: "To appease all those who might find parallels or similarities between the Albania of 2044 and today's Albania, I want to say that this novel is a fiction, that is, a fantasy and nothing more".

But, the reality is more bitter than his futuristic narrative, the perception of which after finishing reading the novel, you don't seem to be reading a "fiction" product, but the images of a reality where you seem to be living with the characters: Mohamed Duranin, Serafin Pagjinin, Rauf Fico, Leonid Trotsky, Lavi Eltonin, Vaso Tason, Frida Trotsky and others, even though you are not part of them in 2044, but you still live in 2023.

***

Kështu, pas 20 vjetësh, në Shqipëri do të ketë 200 mijë afganë dhe vetëm 700 mijë shqiptarë. Grupi i dytë etnik pas shqiptarëve. Është pothuajse një katastrofë kombëtare. Një “shtet afgan” brenda shtetit shqiptar.

Gjasat për një kryeministër afgan janë të frikshme. Referencat që përdor Blushi janë reale. Shembulli është Mbretëria e Bashkuar, dikur shteti kolonial më i fuqishëm i botës. Aktualisht, kryeministër është Rishi Sunak, me prindër nga India dhe kryetar i Bashkisë së Londrës, Sadiq Khan, me orgjinë nga Pakistani.

Ngjarjet zhvillohen në Shqipërinë e viteve 2043-2044, dhe ajo po bëhet një vend, evropian normal, ku jetojnë të huaj, afganë, sirianë, iranianë, hebrenj dhe gjithë këta, krijojnë një konflikt njerëzor.

Komploti nis që në radhët e para të romanit, tashmë një “bestseller”.

Në vjeshtën e vitit 2043, tre çifutë zhvillojnë një takim rutinë në plazhin e Durrësit.

Por, pikërisht asokohe, në një vend të vogël si Shqipëria, një afgan, Mohamed Durrani, pasuesi i 12-të i linjës mashkullore të Padishahut të madh të Afganistanit të vitit 1747, Ahmed Shah Durranit, ishte emëruar Ministër i Mbrojtjes në qeverinë shqiptare të kohës.

Proamerikan dhe avokat në profesion, i ardhur në Shqipëri në vitin 2021, pas ardhjes në pushtet të talebanëve, Durrani ishte bërë ministri i 67-të i Mbrojtjes së Shqipërisë.

Refugjati afgan Mohamed Durrani bën karrierë në Shqipëri, pasi dashurohet dhe martohet me një vajzë shqiptare katolike, Agetinën, një studente, vajzën e Serafin Pagjinit, një burrë me influencë në Veri, i cili më parë kishte qenë deputet. Ishte ai që i propozoi dhëndrit afgan të bëhej kryetar i Bashkisë së Shëngjinit, të njohur tashmë si qytet afgan. Dhe ai fitoi, edhe me ndërhyrjen dhe ndihmën e amerikanëve, ndaj kandidatit autokton shqiptar.

Një bombë e hedhur në kampion e muxhahedinëve në Shqipëri rrëzoi qeverinë, duke sjellë më pas si kryeministër, ish-diplomatin tashmë 82 vjeç, Rauf Fico, nipi i Rauf Ficos, ministrit të Jashtëm të Shqipërisë njëqind vjet më parë.

Serafin Pagjini, i njohur për influencën e tij nuk e pranoi ofertën e Ficos për t’u bërë Ministër i Mbrojtjes, por propozoi dhëndrin e tij afgan, Mohamed Durranin, për tri arsye: se është i zoti, është afgan dhe është dhëndri i tij. Por, edhe për faktin se shqiptarët nuk kanë bërë asnjë luftë dhe nuk e meritojnë ta drejtojnë Ministrinë e Mbrojtjes, argumentoi deputetit Pagjini. Një propozim, të cilin e ai quajti, për të ndryshuar historinë e Shqipërisë.

Po pse e donin amerikanët me patjetër ministër të Mbrotjes, Mohamed Duranin? Përgjigjen e kishte dhënë Serafin Pagjini. Amerikanët po kërkonin një luftë në Europë. Një luftë që duhej ta niste Shqipëria. Për shkak se në 120 vitet e fundit, fqinjët e saj i kishin marrë territore.

***

Pikërisht, në këtë ditë vjeshte të vitit 2043, kur Kryeministri Fico emëroi ministër të Mbrojtjes, afganin Mohamed Durrani, tre çifutët e krisur po rinin në verandën e një vile, në plazhin e Durrësit. Ata ishin Lavi Elton, Leonid Trocki (një shqiptar nga Gostivari dhe që dikur quhej Hasan Dosti) dhe Simon Shuter (një hebre që vinte nga një familje me origjinë çifute nga Kalaje e Elbasanit). Një takim cinik dhe sadist.

Sionizmi, thoshte Leonid Trocki, shkatërroi kauzën e hebrenjve dhe nevoja e popullit hebre për të krijuar shtetin e Izraelit në tokat e Palestinës, ka shkaktuar pasoja fondamentale, të cilat sot i vuan dhe do t’i vuajë ndoshta edhe për 1000 vjet.

Pasoja e parë e sionizmit, i cili u formulua si teori nga Teodro Herzli në vitin 1986, është rritja e antisemitizmit në Europë dhe krijimi i Gjermanisë naziste. “Pse na duhej ne çifutëve një vend i vogël mes shkretëtirës, kur ne komandonim të gjitha shtetet e mëdha të botës, përfshi Gjermaninë, Rusinë, Francën, Anglinë dhe vetë Amerikën?”, argumenton Trocki.

Pasoja e dytë e Sionizmit është dështimi i Revolucionit të Tetorit apo komunizmit në Rusi, thotë Trocki. Sipas tij, Stalini është shkatërruesi i madh i komunizmit, pas Hitlerit që është i dyti dhe pas sionistëve që janë të parët.

Pasoja  e tretë e Sionizmit, pra e krijimit të shtetit të Izraelit në Palestinë, është nxitja e konfliktit mes Islamit dhe Perëndimit.

Gjyshi im mendonte se shteti i hebrenjve duhej të vendosej në Shqipëri, tha Lavi Elton, i cili ishte nipi i Leo Eltonit, një gazetari me origjinë çifute dhe në vitin 1935, i kishte propozuar Kongresit Botëror Hebre që Shqipëria duhet të kthehej në një shtet çifut. “Nuk do të ishte keq që Shqipëria të quhej Izrael”, thotë Fransuaza, e ëma e Lavi Eltonit.

Çifuti i tretë i krisur ishte Simon Shuteri, njeriu më i urryer në Shqipëri, apo “Gjeniu i së Keqes”. Ai kishte bërë eksperimentin më të madh politik në Shqipëri: kishte zgjedhur kryetar bashkie një kandidat të vdekur. Pikërisht në Elbasan. Qytet që më pas u rënua dhe u kthye në fantazmë, që as nuk pastrohej dhe as ndriçohej.

 

***

 “Intriga e pararendëse e Komplotit” që përdor Blushi në romanin e tij, ka të bëjë me dy linja që në pamje të parë nuk kanë lidhje me njëra-tjetrën. Madje me një distancë kohore 130-vjeçare, por që në vazhdimësinë kohore takohen me njëra-tjetrën.

Leon Trocki, revolucionari i njohur rus, ideologu i revolucionit bolshevik në vitin 1917, ishte një gazetar që mbulonte Luftën Ballkanike në vitin 1913.

Ai ishte në disa qytete shqiptare në Maqedoni dhe pasqyroi në gazetat e kohës masakrat serbe ndaj popullisë shqiptare. Por teksa qendronte në një shtëpi shqiptare në Gostivar përdhunoi një vajzë shqiptare 16 vjeçe, vajzën e doktor Ferid Muradit, pikërisht ajo që ishte martuar me Ali Dostin.

Nga ky krim sekdual lindi një djalë memec që Trocki nuk e njohu kurrë, Murad Dosti. Leon Trocki u largua dhe përfundoi i surgjynosur në Meksikë ku edhe u vra në vitin 1940. Por historia e djalit të tij është baza e romanit. Djali i Troclit u bë mjek si gjyshi nga e ëma. Ai Dosti dhe vajza e doktor Muradit ishin të martuar dhe u ndanë për arsyen se ai rezultoi se nuk bënte fëmijë. Murad Dosti ishte memec dhe u martua me një vajzë shqiptare në Gostivar me emrin Zina dhe bëri fëmijë me të një djalë që u quajt Hasan Dosti.

Zina e mësoi përdhunimin nga gjyshja. Kur mësoi për historinë e marrëdhënies së Leon Trockit me të ëmën e vet, Hasan Dosti braktisi Maqedoninë dhe erdhi në Shqipëri nga liqeni i Pogradecit. Ndryshoi emrin në Leonid Trocki në vitin 2011 dhe jeta e tij tashmë kaloi përmes aventurave. Nuk rreshti së thënë se Shqipëria ishte një laborator për të testuar një bombë ideologjike. Ai arriti që në Shqipëri të organizonte një referendum për bashkimin e Shqipërisë me Rusinë.

E bukura është se të dyja historitë me ministrin afgan Mohamed Durrani dhe pasardhësin e Trockit takohen dhe lidhen. Nga njëra në kemi një afgan që u bë ministër i Mbrojtjes së Shqipërisë dhe kishte mbështetjen nga SHBA dhe nga ana tjetër Leon Trocki i ri që mbështetej nga Rusia.

Këtu romani arrin kulmin e konfliktit.

Afganët e Shqipërisë e eksituar nga lufta kërkojnë të pushtojnë Kosovën, për të krijuar një shtet shqiptar më të madh, dhe më pas një Afganistan mes Europës. Shqiptarët nuk kanë forcë t’i kundërshtojnë.

Projektohet një komplot, sipas të cilit Shqipëria po kthehej në kazus për të nisur Lufta e Tretë Botërore dhe në të njëjtën kohë në Shqipëri do të mbahej një referendum që Shqipëria të bashkohej me Rusinë. Në fakt kjo ështe një luftë mes dy supefuqive mes SHBA dhe Rusisë.

Tre hebrenjtë që u takuan në Durrës, nga ana e tyre përpiqen të thurin një komplot (Pogradeci konsiderohej si qyteti ideal për të eksperimentuar grushtin e shtetit) për të penguar pushtimin e Kosovës nga Shqipëria dhe aleancën e kësaj të fundit me Amerikën.

Leonid Trocki, i martuar me Lanën, që tani e tutje do të quhej Frida Trocki, propozoi një referendum të bashkimit të Shqipërisë me Rusinë. “Ky është përfundimi logjik i natës së parë të martesës mes një komunisti shqiptar dhe një spiuneje ruse”, tha Lavi Elton. Frida, e cila tani nuk ishte më fotografja e dënuar për spiunazh, mendonte se Shqipëria i ishte dorëzuar Amerikës.

Sipas saj, Amerika po bënte eksperimente që nuk i kishte njohur historia me Shqipërinë. Amerika po ripopullonte Shqipërinë që po zbrazej me refugjatë. Ajo po popullohej nga afganët. Kur erdhën në 2021 ishin vetëm dy mijë, tani në 2044 dyqind mijë. Dhe pas dhjetë vjetësh shkonin në 500 mijë. Për njëzet vjet do të ishin në numër të barabartë dhe pas tridhjetë vjetësh do të kishte më shumë afganë se shqiptarë. “Atëherë Shqipëria do të ishte një Afganistan i vogël”.

Të kërkoje të bashkoje Shqipërinë me Rusinë, ishte si të fusje në luftë Shqipërinë me Kosovën.

And it turns out that the Albanians themselves abandon both of these situations. The Albanians did not take up arms to fight a war with Serbia, while the referendum managed to be held, but only 44 people had voted in the whole country.

And the result was a 22-22 draw.

The Afghans had lost in Kavaja and Albania would never become Afghanistan.

"In France, the newspapers say that the Albanians made fun of both America and Russia," said Fransuazë, Lavi Eltoni's mother.

The plot failed!

But Blush's "Conspiracy" of an imaginary Albania of 2044 turned out to be a success.