BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Here is the dirty agreement of Rama, Meta and Berisha that is still in force, their tactics of threatening files, the scheme that the prime minister is using with the internationals to stay in power and the two heavy blows that will be...

Kreshnik Spahiu: Here is the dirty agreement of Rama, Meta and Berisha that is
x
BREAKING NEWS

Head of the Joint Movement, Arlind Qori: I'll show you the recipe to topple Edi Rama and the economic oligarchy that supports him, here is the file that if properly investigated by SPAK will put the prime minister behind bars, Meta-Berisha head and nec...

Head of the Joint Movement, Arlind Qori: I'll show you the recipe to topple
x
BREAKING NEWS

Here is the key witness who made the "hole" from Meta's cell for the "CEZ-DIA" affair, SPAK has seized the cell phones of Kryemadhi and her children with conversations from 2013-2015, 100 people are questioned, from relatives, associates and doctors , ...

Here is the key witness who made the "hole" from Meta's cell for
x
BREAKING NEWS

Minister of Finance, Ervin Mete: Here's what you need to know about the categories that benefit from salary increases, the details of pension indexation and the period when the bonus will be distributed, there will be a support package for the needy, h...

Minister of Finance, Ervin Mete: Here's what you need to know about the
x
BREAKING NEWS

Here is the "big American punch" in the face of Sali Berisha, Ilir Meta and Edi Rama, the USA comes out on the side of Altin Duman, demands that the opposition distance itself from "non-women" and gives a strong message that misgovernance and corruptio...

Here is the "big American punch" in the face of Sali Berisha, Ilir
x
BREAKING NEWS

Here is the contract in the hands of the prosecutors that is making the "hole" for Ilir Meta and Monika, the role of Kryemadhi's mother and brother Drini who received 360 million ALL from SGS, the 2 people who opened the former president's files in SPA...

Here is the contract in the hands of the prosecutors that is making the
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta accuses Zeni television of having received an order to close its doors, Monika Kryemadhi attacks her husband as a servant of Edi Rama

Ilir Meta accuses Zeni television of having received an order to close its
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho speaks without "gloves", here are the details from Ilir Meta's old illness, his maneuvers with the exception of Monika Kryemadhi and the strong behind-the-scenes happening inside the former LSI, from the departure of their safes associate...

Spartak Braho speaks without "gloves", here are the details from Ilir
x

Opinion / Editorial

Divorce protest

Divorce protest

The protest of February 20 found me on the boulevard "Martyrs of the Nation". ''. I was curiously following the flow of that long line of people that flowed like a bow along the sidewalk, without worrying about the voices that came, not far from their steps, that wandered through the staring bodies, looking from the podium erected in front of the prime minister's office. For a moment I left the flow of the sidewalk and entered the forest of the crowd, stretched from corner to corner of the boulevard. People staring like trees with crowns with gazes that beat somewhere in one spot, unable to distinguish the faces that went up and down the stage, each one spreading towards the crowd the voices that came up and came up. The difference was made by the comedy actor with his worried voice, because his soul was burning because of the demolition of the "National Theater" building, they had submitted more than 46 complaints to SPAK, but they had not received any positive and negative answers. There was no way it could happen otherwise with a justice captured by the government and with a prime minister whose word on the day of the election victory was that he would become the chief servant of all Albanians, but now he has captured justice and now there are plenty of calls "Ik", but the synonym "disappeared" is needed, the actor did not stop. "Don't get tired of telling him," a crowd voice was heard, "that he has found his own; is in a meeting, face-to-face with the Turkish president Erdogan, let's shave the drumsticks''. Before the actor's voice had died down, a woman's voice rose up and came directly to the defense of the Bejleri case, whose trial was political, having the same fate as that of the chairman of the re-establishment. Without separating the semicolon, for the woman who came from Himara, these were staged political trials. It seemed that all the speakers, from the simplest to MP Bardhi and MP Boçi, had pointed the blade of the sword at the head of SPAK, turned into a scapegoat of the prime minister according to the speakers. Tiredly the eyes grazed through the empty spaces, which looked like pieces of abandoned lawns, where it seemed that the director had left them only to give decor to the scene of the protesters lying down. These, in all likelihood, were the result of thoughts spun on the screens, which measured the purpose of the protest with the number of participants as a test, celebration for the unity of the opposition. Maybe they also served as squares for watchers with hoods pulled over their heads. The hoods, as they left the ozone holes, released behind them traces of exhalation in response to the obstacles they encountered, from the mobile phones that had immediately pressed the buttons, mounting hundreds of stars in the entire square to give brightness to the half-bust of the president of the refoundation , appeared on the scene without waiting and remembered in the video from "house arrest". For a moment, February 20, 1991 appeared to me. Some long ropes stuck around the hands of soldiers and dogs making bales, breathing at each other protestors, where it was not understood whether they were there to protect or to give strength to the ropes attached to the neck of the dictator's torso. Placed on the shoulders of the demonstrators, the bust resembled a coffin accompanied by the vents of that river, which conveyed to the grave of oblivion, the man who, even cast in bronze, gave them fear. I don't know why the displayed video was bringing me the bust of the dictator. The voice brought the same articulations, for the SPAK captured by the prime minister who, in order to divide the opposition by corrupting McGonigall, had declared its chairman "non grata". In all likelihood, this was the very mission of the protest to advocate the house arrest of the chairman of the re-establishment. A text repeated for more than two months at gatherings, under the window of the house, now in the big square closed in a cage, he tried to preserve his charisma, but the separation, which shocked the crowd, the sudden departure...

 -Ç'u bë !? - shfaqi habinë burri që nuk i ndahej fjalës e dalë nga vidiu.

 -Mos SPAK-u...!? -ndoqi tjetri pa qenë në gjendje të artikulojë deri në fund mendimin.

 - Ai po e kthen në ''Mit '', - deshi të lartësojë i treti.

 -E di ç'është miti !? -pyetjes retorike që shpejtova t'i jap përgjigje pa dashur të ndizja debatin në zonën e nxehtë. Jo më larg se dje, isha në promovimin e librit të Hysen Koçillarit,'' Devollinjtë, vendbanimet,e demografia e tyre '' në qytetin e Lushnjës. Në sallën e biblotekës së qytetit, me dhjetra intelektualë lushnjarë si të ishin devollinj, diskutonin për mitet e legjendat, ku shpërfaqej, gjithë trimëria, bujaria, fisnikëria, dashuria, lufta e përpjekjet në parahistori dhe histori për mbi jetës të një krahine, me një gjeografi të përgjysmuar nga grekërit përmes pastrimit etnik...

 - Ku do të dalësh ?- më preu në mes fjalën burri i mitit.

 - Tek kjo protestë që bën divorc me historinë. Shkel mbi mitet e legjendat, ku promovohet heroizmi i një populli për mbi jetesë, ndërsa tani për interesat politike të çastit, bëhen spekulime dhe përpiqet oratorja përmes protestës, të mbrojë Bejlerët, kur edhe tani që kemi një drejtësi të reformuar për të vendosur, ne duhet t'i bindemi urdhrave të lobit grek, për të na bërë drejtësi, kur historia është dëshmi e gjallë se ç'është luajtur në kurriz të shqiptarëve. Po ç'të them!? Lexo veprën e Koçillarit dhe të tjerëve autorë, atëhere ke për të kuptuar se çfarë mbron kjo protestë, që është një divorc i gjallë me drejtësinë e reformuar pa të cilën demokracia kthehet në një pengmarrje pushtetarësh të korruptuar, - po flisja ndërkohë që mendimi humbiste nga hapat e turmës e cila i ndahej sheshit, secili e cili në dymenë e vet. Mbrëmja solli në ekran deputetin Bardhi, i cili dilte në mbrojtje të disa keqbërësve të cilët iu vërsul me fishekzjarre Kryeministrisë, duke dashur të dëmtonin. Por ja që me sa duket kapuçë zinjtë, s'ishin në mes të turmës duke bërë sehirxhiun. Syrit të tyre nuk i kishin shpëtuar elementët keqbërës ndaj... Ashtu i ndodhur përballë ekranit nxora nën zë : S'është shteti i Ramizit që e kishte çuar sistemin në atë pikë, sa edhe qentë e kufirit nuk lehnin më për ta mbrojtur, nga se ua kishin çuar shpirtin në majë të hundës telat me gjemba. Në demokraci, sundon forca e fjalës, përmes argumentash e alternativash, analizash bindëse. Ajo mbretëron në liri të plotë, në rast se kthen në dhunë, shtetit i duhet t'i tregojë vendi dhunuesit, pa e lënë agravimin e protestës, duke kthyer sheshin në pellgje gjaku... Protesta deshte të divorcohej me demokracinë, që në hapje përmes sloganit ''O sot o kurrë''..., duke dashur të demonstronte dhunë, por ja u celebrua demokracia e cila funksionon përmes kutisë së votimit në ditën e zgjedhjeve ose mocioneve mosbesimi, që venë në lëvizje parlamentin përmes kartonit të deputetit. Protestat janë thjesht për shkarkime të protestuesve, duke kërkuar të drejtat të munguara, zgjon ndërgjegjen e pushtetarëve për të vepruar, duke e vënë në bangën e provës mazhorancën e cila, në se nuk reflekton kthehet në një bonus për opozitën, të cilën ia kthen në votë në ditën e zgjedhjeve elektorati. Lojërat me qeveri teknike përmes protestave, opozita e ka provuar seç kanë sjellë... Demokraci do të thotë luftë në institucione përmes debatit dhe jo ta mbash atë varur, nëpër mosbindje civile në parlament, tubime, protesta të cilat tashmë është provuar se; përveçse marrjes peng të demokracisë, duke mos e lënë të funksionojë normalisht dhe hapur shtigje për korrupsion të pushtetarëve, asgjë të mirë nuk i ka sjellë popullit....Populli duhet të divorcohet nga këto lloj protestash të vëna në shërbim të interesave të çastit të politikanëve të korruptuar dhe të kthejë demokracinë në një demokraci që funksionon për interesat e tij. Gjithsesi protesta ishte një divorc me dhunuesit, shprehje e një shteti që funksionon. Mbase edhe një vetëdije deputetësh opozitarë të cilët mbas katër muaj mos bindje civile në parlament, po shohin se është kohë e vrarë më bosh, se përveç argumentit të fjalës, alternativave, as një mjet tjetër nuk prodhon demokraci funksionale.